Thajsko – všetko, čo potrebujete vedieť pred dovolenkou

Thajsko – všetko, čo potrebujete vedieť pred dovolenkou

V januári 2024 sme boli na mesačnej dovolenke v Thajsku aj s našim 2,5 ročným synom Arturom. Na Instagrame sme od vás dostali kopu otázok ohľadne bookovania hotelov, presunoch po krajine, očkovania, jedla a podobne. Nižšie nájdete odpovede na najčastejšie otázky. Budeme sa tešiť, ak si vďaka týmto informáciám užijete Thajsko rovnako ako my.

Klikni na otázku a zisti, čo ťa zaujíma:


  Ako bookovať ubytovanie v Thajsku?

  Úplne jednoducho. Cez Booking, Agodu, Hotels, AirBnB alebo napríklad Expediu.

  My takmer vždy bookujeme ubytovanie cez Booking.com, lebo ich appka je najprehľadnejšia a dobre sa v nej orientuje. Okrem toho sme v lojalitnom programe Genius v leveli 3, takže tam máme lepšie ceny a benefity. Avšak, vždy skontrolujeme cenu toho istého ubytovania napr. cez Agodu a už párkrát sa nám stalo, že niektoré ubytovania cez inú platformu vyšli lacnejšie.

  Zlaté pravidlo je bookovať ubytovania s hodnotením aspoň 8 a viac s dostatočným množstvom recenzií, vtedy nikdy nešliapnete vedľa.

  Vždy bookujeme s bezplatným stornom, takže vieme byť dostatočne dlho flexibilní a ubytovanie bezplatne zrušiť – keby náhodou. Pokiaľ naisto vieme, že prídeme, tak aj bez storna (vtedy je cena väčšinou nižšia).

  Počas sezóny (nov – mar) odporúčame ubytovanie v Thajsku bookovať čo najskôr – aspoň 3 mesiace a viac pred príchodom, vtedy sú ceny oveľa priaznivejšie ako na poslednú chvíľu. Už neplatí, že s bookovaním na poslednú chvíľu viete dostať super zľavy – hlavne na Phukete, ktorý je počas sezóny preplnený a vypredaný. Môže sa vám stať, že pri bookovaní na poslednú chvíľu zaplatíte 2-3x viac a nič poriadne nezoženiete.

  Na Instagrame sme zdieľali aj tipy na hotely na Phukete, Koh Phi Phi a Koh Lante, kde sme boli a ich recenzie. Nájdete ich tu.


  Ako sa presúvať po Thajsku?

  Skúter

  Najlacnejší a najjednoduchší spôsob prepravy je jednoznačne skúter. Požičanie skútra stojí v prepočte asi 6 – 8 EUR na deň a skúter si viete požičať prakticky kdekoľvek. Vždy si pred prvou jazdou spravte pre istotu fotky ako dôkaz v akom je stave. My sme skútrom nechodili hlavne kvôli bezpečnosti Artura, ale kopec ľudí po ostrovoch behá na skútroch aj s viacerými deťmi. Rozhodnite sa podľa seba.


  Taxíky

  V Thajsku tiež fungujú taxi appky – Grab, Bolt a lokálna NaviGo. Grab a NaviGo by mali fungovať v podstate vo všetkých turisticky obľúbených destináciách ako Bangkok, Pattaya, Chiang Mai, Phuket, Krabi, Samui a pod. V Bangkoku aj na Phukete funguje aj Bolt. My sme na Phukete využívali aj Grab aj Bolt, Bolt bol o trochu lacnejší.

  Ak si chcete zobrať Grab z letiska na Phukete,  stoja pred terminálom pre vnútroštátne lety (Domestic flights terminal).


  Tuk- tuk

  Lokálna forma dopravy, ktorá má mnoho foriem – môže to byť motorka s prizváranou konštrukciou na sedenie, ale aj pickup s lavicami na sedenie v kufri. Tuk tuk si stopnete priamo na ulici a cenu s vodičom môžete vyjednávať – vždy si cenu dohodnite dopredu! Jazda tuk tukom patrí medzi zážitky, ktoré si v Thajsku určite musíte zažiť.

  Tuk- tuky na Phukete vyzerajú takto. Úplne inak ako v Bangkoku alebo na Koh Lante.

  Songtaew

  Okrem tuk tukov existujú aj ďalšie typy lokálnej dopravy (song taews, ich podrobné fungovanie na Krabi a Koh Samui je popísané v tomto článku. Na Phukete majú veľké modré song taews (náklaďák alebo pickup s dvoma lavicami vzadu), ktoré stoja okolo 30-40 baht na osobu alebo Phuket Smart Bus, ktorý stojí 100 baht na osobu (3 €). Druhá varianta je modernejšia a s klímou.

  Najlacnejší typ verejnej prepravy na Phukete – modré songtaewy.

  Výlety a dlhšie presuny

  Na každom roku nájdete malé cestovné kancelárie, ktoré ponúkajú výlety po okolí a zároveň si tam môžete kúpiť aj lístok na prepravu na iný ostrov alebo na iné miesto.  Je to v podstate stolík jedným človekom a veľa letákmi.

  Ak napríklad chcete cestovať z Phuketu na Koh Phi Phi, normálne prídete do ľubovoľného stánku a kúpite si tam „balík“ taxík z hotela do prístavu + trajekt na ďalší ostrov. Paradoxne je to častokrát lacnejšie na ulici ako cez internet.

  Ak by ste predsa len chceli kupovať prepravu cez internet, použite stránku 12go.asia Pri nákupoch cez internet ale nemusíte mať v balíku prepravy aj taxík z hotela, takže my odporúčame mini-cestovky. Využili sme ich veľakrát a nikdy nebol problém.

  Cesta z Phuketu na Koh Phi Phi nás stála 700 baht na osobu (taxík + ferry). Deti do 3 rokov majú prepravu zdarma.

  Pozor na toto: Taxík resp. minibus neberie len vás, ale viacerých ľudí, ktorí bývaju na rôznych miestach, takže sa vám cesta môže dosť predĺžiť. Nám sa stalo, že cesta, ktorá by bez zastávok na vyhadzovanie iných ľudí trvala 45 min až hodinu, trvala 2,5 hodiny. Cena bola nižšia, ale nie o toľko, aby sa to vyplatilo.  Sú do Thajska potrebné víza alebo čo potrebujem na vstup?

  Víza

  Pokiaľ cestujete na menej ako 30 dní, žiadne víza nepotrebujete. Ak chcete Thajsko navštíviť na dlhšie obdobie, musíte si požiadať o víza.


  Platnosť pasu

  Dôležité! Dobre si skontrolujte platnosť pasu. Pas musí byť platný ešte aspoň 6 mesiacov odkedy vstúpite do krajiny. Dávajte si na to pozor, lebo skončíte ako Separ v Indonézii.


  Hotovosť

  Taktiež vás môžu pri príchode do krajiny vyzvať, aby ste preukázali, že ste dostatočne finančne zabezpečený na pobyt. To znamená, že musíte preukázať, že máte finančné prostriedky vo výške 20 000 THB (516 €) resp. ekvivalent tejto sumy v inej mene. V prípade cestujúcej rodiny je to 40 000 THB (1033 €) alebo ekvivalent v inej mene.
  My sme Thajsko navštívili už dvakrát a nikdy sa nám nestalo, že by toto kontrolovali.

  Všetky dôležité aktuálne informácie o vstupe do Thajska nájdete na stránke Ministerstva zahraničných vecí.  Je Thajsko bezpečná krajina?

  Áno, Thajsko je bezpečná krajina. Iste, nie je to najbezpečnejšia krajina na svete, ale keby nebola bezpečná, nechodili by tam každoročne milióny turistov (27 miliónov v roku 2023).
  Thajsko je na 110 mieste v Safety index, tesne pred ním je Grécko, Maurícius alebo Macedónsko. Slovensko je v tomto rebríčku bezpečnosti na 82. mieste,  takže veľký rozdiel v bezpečnosti Slovensko vs. Thajsko nie je. Thajsko je určite jedna z najbezpečnejších krajín na cestovanie v juhovýchodnej Ázii.

  Počas nášho cestovania po Thajsku v roku 2020 aj v roku 2024 sme sa vždy cítili bezpečne. Thajci sú budhisti, všeobecne veľmi milí, skromní a srdeční ľudia. Samozrejme, všade sa nájdu výnimky a vždy treba byť obozretní.  Čo si zbaliť do Thajska?

  V prvom rade, v Thajsku si viete kúpiť naozaj všetko (okrem bryndze), takže sa nemusíte strachovať, keby ste niečo zabudli. Na Phukete je dokonca aj Decathlon a Ikea. 😊
  Nižšie nájdete naše odporúčania, čo nebrať alebo brať, lebo je to v Thajsku ťažšie zohnateľné alebo sa to neoplatí kupovať priamo tam.

  Oblečenie

  Ľahké a priedušné oblečenie, vyhnite sa denimu alebo syntetike. Thajsko je tropická krajina, takže tam je nielen teplo, ale aj vlhko, preto na sebe budete chcieť mať len tenké a priedušné materiály. Rovnako odporúčame zobrať len jedny tenisky v prípade nejakej turistiky v horšom teréne a na cestovanie lietadlom. Inak budete nonstop nosiť len šľapky. Topánky do vody pravdepodobne tiež nebudete potrebovať.

  Chrámový dresscode

  Do chrámov si dámy budú musieť zahaliť ramená a kolená, takže odporúčame napr. ľanovú košeľu a dlhé (aspoň ¾ letné nohavice) alebo dlhé letné šaty v kombinácii s ľahkou šatkou na ramenách. Páni by tiež mali zbaliť šortky pod kolená a tričko s krátkym rukávom. V niektorých chrámoch vyžadujú aj od pánov dlhé nohavice (napr. Wat Pho v Bangkoku).

  Koľko kusov oblečenia potrebujete?

  S počtom oblečenia to vôbec nemusíte preháňať, na každom kroku je tam práčovňa, ktorá vám za 50 baht (1,5 €)  vyperie 1 kg oblečenia a za 90 baht/1kg  (2,3 €)  vám ho aj ožehlia. Prípadne môžete využiť samoobslužné práčovne, ktorých je tiež dostatok.
  Len si nedávajte prať priamo v hoteli, tam vás jeden kus oblečenia môže stáť toľko ako jedno kilo v práčovni na ulici. My sme za mesiac pobytu prali aspoň 5-6 krát. Výhoda je, že oblečenie cez deň strašne rýchlo uschne. Cestovná šnúra na vešanie prádla tiež nie je od veci. Odporúčam zabaliť alebo využívať pranie aj so žehlením.


  Elektronika

  Žiadny cestovný adaptér nepotrebujete, zástrčky fungujú na naše európske adaptéry.


  Kozmetika a drogéria

  Všetko zoženiete, ale kopa telových a pleťových krémov a mliek má v Thajsku bieliaci efekt, lebo Thajci chcú byť proste bledší (platí v podstate pre celú Áziu). Na rozdiel od nás, ktorí chceme byť hnedší. Každý chce to, čo nemá. Klasika.
  Takže odporúčame zabaliť naše slovenské, prípadne si na toto dajte pozor na to pri nakupovaní, lebo sa budete čudovať, že z dovolenky prídete bledší, ako ste odišli. 😊

  Pleťový krém s bieliacim efektom.

  Opaľovacie krémy sú za rovnaké alebo podobné ceny ako u nás, takže si pokojne doneste zo Slovenska, ale určite odporúčame používať krémy s faktorom 50. Pravdepodobne budete potrebovať aj repelent, a v tomto prípade veľa ľudí odporúča kupovať repelent priamo v Thajsku, lebo ich tam majú vraj silnejšie. Neviem, my sme mali naše zo Slovenska a celkom fungovali. Ak ale budete bývať niekde uprostred husto zastavanej turistickej oblasti bez zelene, komáre tam nebudete mať, alebo fakt minimum.

  Tiež je dobré zbaliť si (alebo kúpiť na mieste) antibakteriálny gél na ruky a vlhčené utierky. Veľmi to oceníte pri jedení na pouličných trhoch.

  Plienky na plávanie

  Rodičom malých detí, ktoré ešte nosia plienky, odporúčame kúpiť na Slovensku dostatočnú zásobu plienok do vody (na použitie v hotelových bazénoch). Tieto plienky sú v Thajsku ťažšie zohnateľné, ale hlavne sú dosť drahé (balenie = 700 baht). Obyčajné plienky sú lacné a zoženiete ich všade.

  Čo sa týka vecí pre kojencov ako napríklad umelé mlieko, tiež ľahko zoženiete – aj značky ktoré máme u nás.

  Dovolenka Thajsko
  Takéto plienky nás vyšli až 18 eur, pričom na Slovensku stoja oveľa menej.


  Vyžaduje Thajsko nejaké očkovania? Vy ste mali aké?

  Na očkovanie sme dostali mnoho otázok. Do Thajska nie je vyslovene požadované žiadne očkovanie, pri cestovaní je vždy dobré mať aspoň povinné očkovania a očkovanie proti žltačke A, B (jedna vakcína). Očkovanie proti žltačke pri ceste do Ázie odporúča aj WHO.
  Najmä žltačkou typu A sa viete ľahko nakaziť. Stačí vypiť kontaminovaný nápoj, alebo zjesť nedostatočne tepelne upravené jedlo či nejakú miestnu špecialitu.

  My sme si pred prvou cestou do Thajska v roku 2019 dávali očkovanie proti žltačke A, B, ale stihli sme len jednu dávku. Vakcína má celkovo 3 dávky a prvé dve dávky sa dávajú s mesačným rozdielom. Ochrana pred žltačkou by mala „fungovať“ 10 rokov. Polovicu nákladov na očkovaciu látku vám preplatí poisťovňa, ak o to požiadate.

  Artura (2,5 r.) sme dali pred cestou zaočkovať tiež proti žltačke A, B (aspoň prvú dávku) a už dávnejšie je zaočkovaný proti meningokokom – všeobecne kvôli cestovaniu a na odporúčanie našej pediatričky.  Mobilné dáta v Thajsku

  Ak chcete využívať dáta a neplatiť „majland“, máte dve možnosti – fyzickú SIM kartu alebo virtuálnu e-SIM.

  Thajskú simkartu si jednoducho vybavíte napríklad už na letisku alebo si ju viete kúpiť napríklad v 7-Eleven (obchod, ktorý je všade). Nevýhoda fyzickej karty je, že vašu slovenskú SIM kartu musíte vymeniť za thajskú a potom nie ste dostupný na vašej slovenskej – pokiaľ nemáte dvojsimkový telefón.

  Preto je oveľa lepšie stiahnuť si appku AIRALO, nainštalovať si e-sim a potom kúpiť dátový program cez appku.
  Dajte si ale pozor, aby váš mobil podporoval eSIM. Tu nájdete zoznam modelov, ktoré e-SIMky podporujú. E-SIM funguje súčasne s vašou kartou a pri jej aktivácii si nastavíte, aby dáta išli z thajskej simky.

  Ak použijete referenčný kód IVANA2588 získate 3 USD na prvý nákup a Ivka tiež dostane 3 USD.


  Thajsko s deťmi

  Ako prežiť dlhú cestu lietadlom?
  • Bookujte nočné lety alebo lety, počas denného spánku dieťaťa. My sme sa jednému dlhému letu vyhli tým, že sme leteli s pár dňovou prestávkou cez Abu Dhabi.
  • Zoberte ľahké knižky, omaľovánky a hračky, ktoré vedia vaše dieťa dlho zabaviť – my sme mali asi 8 nálepkových knižiek, ktoré Artura veľmi bavia. Super sú aj nálepkové knižky na cesty od Albi + pero.
  • Zabaľte nejaké snacky – gumené cukríky napríklad môžu pomôcť aj s tlakom v ušiach pri vzlietaní a pristávaní.
  • Cestovný skladací nočník – využijete aj počas cestovania po Thajsku (raz doňho cikal aj v minibuse😊). My máme tento.
  • No a samozrejme rozprávky a hry na palube lietadla vedia dieťa zabaviť nadlho. Artur mal aj vlastné detské sluchátka, ale bol v pohode aj s tými, čo nám dali v lietadle.
  • Čo sa týka jedla, v Etihade si viete dokonca vybrať detské menu na jedenie pre deti, ale väčšinou je niečo vhodné pre deti aj v klasickom výbere.
  • Za nás je veľký pomocník aj nosič, v ktorom viete dieťa napríklad uspať prechádzajúc sa po palube lietadla, ale využijete aj na výletoch a túrach. My by sme to bez nosiča nedali. Artur má síce 16 kg, ale stále ho tam vieme odniesť, keď treba.
  • My sme mali aj takýto seat extender, aby sa mu lepšie sedelo/ležalo, ale veľké terno to nebolo. Mali sme vďaka tomu trošku viac miesta, keď Artur spal a zachytávalo to veci padajúce mu z rúk a úst 🙂

  Čo jedol Artur v Thajsku?

  Artur (2,5 r) jedol veľmi veľa ovocia, ktoré je tam veľmi chutné a lacné – čerstvé mango, ananás, melón, banány. Z tradičných teplých jedál mu veľmi chutilo chicken satay (grilované kuracie mäsko na paličke) alebo napríklad opekaná ryža na rôzne spôsoby, žlté alebo sklenené rezance so zeleninou a mäskom, tom kha polievka s ryžou alebo pad thai. Mango sticky rice veľký uspech nemala, ale deťom by mohla chutiť.

  Ale samozrejme nie je problém zohnať pizzu, špagety, hranolky vyprážané kuracie kúsky alebo iné deťmi obľúbené nezdravé jedlá.  Hotovosť v Thajsku

  Thajsko je z veľkej miery krajina cashu, ale v hoteloch, potravinách, kamenných obchodoch a reštauráciách viete v pohode platiť kartou. Hotovosť budete určite potrebovať – najmä pri kupovaní jedla na ulici od pouličných predajcov alebo pri presunoch tuk-tukmi.

  Hotovosť sme vyberali výhradne z bankomatov, nepoužívali sme žiadne zmenárne – neveríme im a tiež sme nechceli brať zbytočne veľa hotovosti.
  Výbery z bankomatov máte väčšinou za poplatok 200 baht (6 eur) alebo podľa typu vášho účtu a jeho podmienok.
  Najčastejšie sme cash vyberali zo žltých bankomatov Krungsri patriace pod Bank of Ayudhya, čo je 5. najväčšia thajská banka. Tieto žlté bankomaty nájdete pred každým 7-Eleven. Bezpečné sú určite aj bankomaty thajských bánk ako Siam Commercial Bank (tá fialová), Bangkok Bank, CIMB Thai Bank, Kbank.

  Napravo môžete vidieť Krungsri bankomat.

  Revolut karta

  Najlepšia bankomatová karta na cestovanie je REVOLUT. Viete si ju ľahko vybaviť cez internet a do 7 dní vám príde aj fyzická (za poplatok). Jej používanie je zdarma a rovnako sú zdarma výbery z bankomatov v zahraničí (do istého limitu, ktorý závisí od vášho programu). Ak máte program Štandard, ktorý je zdarma, máte zdarma výbery z bankomatov do 200 € resp. 5 výberov do tejto sumy.


  Prečo je dobré mať Revolut kartu?

  Je super mať druhú bankomatovú kartu, na ktorej nemáte všetky svoje peniaze. Pre prípad, že platíte kartou v nejakom pofidérnom obchode alebo vyberáte z podozrivého bankomatu.

  Na Revolut karte môžete mať napríklad len 1 euro a kedykoľvek si potrebujete nejakú hotovosť vybrať, za pár sekúnd si ju tam zdarma presuniete z vášho „hlavného“ účtu a vyberiete hotovosť. Presun peňazí na Revolut účet funguje tak, akoby ste platili v nejakom e-shope.

  Navyše, v Revolut appke si viete zdarma zameniť menu, ktorou platíte, takže v Thajsku môžete platiť priamo THB. Platenie lokálnou menou je vždy výhodnejšie.

  Podrobný prehľad programov a poplatkov nájdete tu.

  Hlavné výhody Revolut karty pri cestovaní:

  • Rýchle založenie účtu a prehľadná appka
  • Virtuálnu kartu máte prakticky hneď, fyzická karta doručená za 5,99 EUR do 7 dní.
  • Výbery v zahraničí bez poplatku. V balíku Standard, ktorý je zdarma je limit 200 € alebo 5 výberov, potom sa platí poplatok 2% z výberu, min.  1 € za výber.
  • Možnosť platiť v zahraničí v lokálnej mene. Prevody na lokálnu menu sú v bezplatnom programe do 1000 eur.
  • Okamžité prevody iným používateľom Revolutu sú tiež zdarma.
  • Veľmi prehľadná a jednoduchá aplikácia

  Ak sa zaregistrujete cez tento odkaz, dostanete 20 € cashback a program Premium na 3 mesiace zadarmo. Je to akcia Revolutu a Kiwi, my nič nedostaneme. To jedine, že by ste sa registrovali cez tento link.

  Ešte vás niečo zaujíma?

  Ak vás ešte niečo zaujíma, napíšte nám mail alebo na Instagrame. Thajsko sme navštívili aj v roku 2020, kedy sme boli v Bangkoku, na Krabi a Koh Samui, takže viac info o týchto miestach si môžete prečítať v blogoch nižšie.

  ivalka

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *