5 tipov, kam na výlet – Východné Slovensko

5 tipov, kam na výlet – Východné Slovensko

Namiesto Lisabonu sme v auguste išli na Východné Slovensko. Doba coviďácka si nevyberá a nám sa náš tour de východ páčil natoľko, že sme za Lisabonom ani chvíľu nesmútili. Výlet sme si perfektne užili a tu sú naše tipy na výlety pre východné Slovensko a kúsok stredného.


1. Muránska planina – Syslíky, hrad a buchty

Národný park Muránska planina nie je síce úplne východ, nachádza na rozhraní stredného a východného Slovenska, ale ak máte v pláne navštíviť viac miest, svoju tour de východ tu môžete začať.

O Muránskej planine ste možno v poslednej dobe počuli najmä vďaka syslíkom. Tie sú aktuálne hlavný ťahák, ale máme pre vás tipy aj na ďalšie miesta, ktoré by ste na Muránskej planine nemali vynechať (potom ako nakŕmite syslíky).

výlet východné Slovensko - Muránska Planina

Z obce Muráň môžete vyraziť na výlet na hrad Muráň a priamo v dedine ochutnať miestnu špecialitu – muránske buchty s veľmi priaznivým pomerom plnky a pečiva.

Odporúčame obzrieť aj areál liečebne na Prednej Hore, ktorú preslávil pán, čo pije fernet cez internet. Teda už nepije, ale veď viete kto.

Detailné tipy kde sa ako dostať a kde sa ubytovať na nájdete v tomto blogu špeciálne o Muránskej Planine.

Kaštieľ na Prednej hore, kde je aj liečebňa závislostí.


2. Telgárt – Chmarošský viadukt a prameň Hrona

Pod Kráľovou hoľou, presne medzi Muránskou planinou a Slovenským rajom, sa nachádza obec Telgárt. Oficiálne je to tiež ešte stredné Slovensko, ale čo by kameňom dohodil je východ. V Telgárte sa môžete len zastaviť a obzrieť si výnimočnú železničnú stavbu a miesto, kde vyviera rieka Hron.


Chmarošský viadukt

Najfotogenickejší železničný most na Slovensku sa volá Chmarošský viadukt. Pripomínať vám môže aj mosty, po ktorých ide Rokfortský expres v Harrym Potterovi.  

Je súčasťou jednej z najnáročnejších železničných stavieb na Slovensku, spolu s Telgártskym viaduktom a tunelom tvoria tzv. Telgártsku slučku.

Slučku preto, lebo železničná trať tu vedie do špirálovitej slučky, ktorej súčasťou je oblúkovitý 1200 m dlhý tunel so stúpaním asi 12%. Stavba prebiehala v 20 – 30. rokoch min. storočia a pracovalo na nej v najintenzívnejšej fáze až 9000 robotníkov.

výlet východné Slovensko - Telgárt

Výlet k viaduktu si môžete spríjemniť aj kávou v kaviarni Depo Café, ktorá je hneď oproti a je spravená zo železničného vagóna.


Prameň Hrona

Pár minút autom od Chmarošského viaduktu je aj miesto, kde vyviera rieka Hron. Znie to celkom grandiózne, ale je to taká malá búdka s jemným pramienkom. Keď budete v Telgárte, určite sa tam choďte pozrieť. Hron je naša druhá najdlhšia rieka a keď ju niekde na Slovensku uvidíte, aspoň budete vedieť, kde začína.

východné slovensko výlet telgárt
V tejto malej búdke vyviera Hron.


3. Slovenský raj – Suchá Belá a Kláštorisko

Pokračujeme východnejšie, teraz už na skutočné východné Slovensko, do severnej časti Slovenského raja. To je tá časť, kde sú všetky tie pekné tiesňavy s rebríkmi a vodopádmi.


Suchá Belá

Roklina Suchá Belá je jednou z najkrajších a najľahších trás na severe Slovenského raja. Čo automaticky znamená, že tam chodí najviac ľudí. My sme ale objavili spôsob ako sa masám turistov vyhnúť aj cez víkend počas letných prázdnin.

Môže to znieť neuveriteľne, ale na túre cez Suchú Belú sme boli takmer úplne sami, aj keď bola slnečná sobota počas top sezóny. Aj sme chvíľu váhali, či tam ísť, keďže nás všetci strašili, že tam je vždy hrozne veľa ľudí a na rebríky sa čaká aj trištvrte hodinu.

výlet východné slovensko


Na výlet do Suchej Belej sme sa vybrali až o druhej poobede, kedy boli všetci ranní turisti už doma. O tomto čase sme tam stretli maximálne 10 ľudí. Nuž, v tomto prípade neplatí „ranní ptáče dál doskáče“ ale skôr naopak.

Tento postup odporúčame aplikovať len v mesiacoch kedy slnko svieti aspoň do 19.00 hod večer. Túra z Podlesku na Suchú Belú a naspať trvá približne 3,5 hodiny.
O hodinu dlhšie ak si ju chcete spojiť aj s Kláštoriskom.

V tomto blogu nájdete kompletný návod na túru v Suchej Belej vrátane info o ubytovaní, parkovaní a mapky trasy.


Kláštorisko

Kláštorisko sú rekonšturované ruiny kartuziánskeho kláštora z 13. storočia. Na vrchole Suchej Belej si počas sezóny môžete dokonca požičať bicykel a ku Kláštorisku sa zviezť po štrkovej ceste. Budete tam o 30 min skôr a bude to sranda. Inak cesta z vrcholu Suchej Belej na Kláštorisko trvá asi 45 min.

výlet východné slovensko


Kláštorisko je spolu s Čingovom a Podleskom jedným z najvýznamnejších stredísk na severe Slovenského raja. Vedie k nemu niekoľko turistických chodníkov z Podlesku a cez tiesňavy Suchá Belá, Kyseľ a Prielom Hornádu.

východné slovensko výlet - kláštorisko



4. Palcmanská Maša a Zejmarská roklina


Ak chcete ísť na výlet do Slovenského raja, nemusíte ísť len na sever. Aj v južnej časti nájdete minimálne jednu sympatickú tiesňavu s rebríkmi a hneď pri nej obrovskú vodnú nádrž.


Palcmanská Maša

Palcmanská Maša sa nachádza na južnej strane Slovenského raja a je to najvyššie položená priehrada na Slovensku. Kedysi sa tam chodili kúpať len otužilci, keďže teplota vody dosahovala aj počas najväčších horúčav max. 19 °C.
Globálne otepľovanie spravilo z Pacmanskej Maše za posledné roky kúpalisko aj pre väčšie cintľavky, voda sa vie vyhriať̌ na 23 °C. Ideálna na schladenie počas letných horúčav.

Priehrada sa nachádza pri obciach Dedinky a Mlynky, kde vám odporúčame sa ubytovať, ak chcete pri Maši zostať na viac dní. Okrem kúpania v priehrade si môžete spraviť výlet do Zejmarskej rokliny alebo si z vyhliadky poobzerať legendárny Dobšinský kopec (áno, to je ten „Narafali sme“ kopec).
Neďaleko je aj Dobšinská ľadová jaskyňa, ktorá je už dosť roztopená a z jej návštevy môžete byť sklamaní. Maši globálne otepľovanie pomohlo, ale Dobšinskej ľadovej nie. 🙁


Zejmarská roklina

Zejmarská roklina je jediná sprístupnená tiesňava na juhu Slovenského raja. Všetky tie ostatné (ako aj Suchá Belá) sú na severe. To ale nevadí, lebo Zejmarská roklina je taký malý výcuc všetkého pekného, čo uvidíte aj v severnej časti – rebríky, lávky a sústava vodopádov. Najvyšší vodopád má výšku až 22,5 metra.

Zejmarská roklina je zároveň najkratšia z roklín Slovenského raja, má len 800 metrov a zvládnete ju tam a späť tak za 2 až 2,5 hodiny.

Turistická trasa sa začína v obci Dedinky, kde môžete zaparkovať na veľkom parkovisku pri Palcmanskej Maši. Najprv sa vydajte po červenej značke až k ústiu Zejmarskej rokliny a potom pokračujte po modrej turistickej značke cez roklinu až na Geravy. Dostanete sa k chate, kde si môžete dať nejaké pivko alebo čosi pod zub.

Cesta naspať vedie inou trasou. Zejmarská roklina je jednosmerná, tak ako všetky rokliny
v Slovenskom raji. Tu je trasa, ktorou môžete ísť.


5. Kaštieľ Betliar

Betliar je pre nás asi najkrajší kaštieľ aký sme na Slovensku videli. Samotná budova zvonku nie je až taká úchvatná, ale vo vnúti je naozaj exkluzívne zariadená. Ohúril nás aj obrovský anglický park pri kaštieli.


Na mieste kaštieľa pôvodne stál malý hrad, ktorí koncom 19. storočia získali
Andrássyovci a prebudovali na veľkolepú rezidenciu. Využívali ju predovšetkým ako letné poľovnícke sídlo, ale aj ako múzeum pre svoje zbierky.

Kaštieľ sa vyhol vojnovému plieneniu a rabovaniu a tak aj po roku 1945 zostal v perfektnom stave so zachovalým pôvodným zariadením a zbierkami.
Pri prehliadke vás určite zaujme veľká historická knižnica, ale aj dve pravé egyptské múmie a vypchané exotické zvieratá.

Určite sa choďte poprechádzať aj po priľahlom parku – je to najväčší historický park na Slovensku. Nájdete tam mnoho zákutí, jazierok a stavieb. Dokonca aj umelý vodopád a jaskyňa, kde Andrássyovci chovali skutočné ľadové medvede (!). Až takýto týpci boli tí Andrássyovci.

Viac informácii o kaštieli v Betliari nájdete v tomto článku.

Umelý vodopád a jaskyňa v parku pri kaštieli


Aj výlet na východné Slovensko môže byť plný zážitkov!

Za toto ďakujeme pandémii. Keby nebola, užívali by sme si v Portugalsku a ani by nás nenapadlo ísť omrknúť aj východ našej vlastnej krajiny. Takže, ak sa korona ešte chvíľu zdrží, nevadí, budeme objavovať Slovensko aj naďalej. Nabudúce pôjdeme aj východnejšie, na ďaleký východ Slovenska 🙂

Budeme sa tešiť, keď nám do komentárov napíšete vaše tipy na výlet pre východné Slovensko.



Ďalšie články o s tipmi na výlety po Slovensku:

ivalka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *