Turistika v okolí Bratislavy: Kopce s najkrajšími výhľadmi

Turistika v okolí Bratislavy: Kopce s najkrajšími výhľadmi

Aj turistika v okolí Bratislavy môže stáť za to. Samozrejme, výhľady nebudú také epické ako z Lomničáku, ale určite sa bude čím pokochať. Tu sú naše 3 tipy na kopce, na ktoré vylezie aj menej zdatný turista, sú ľahko dostupné z Bratislavy a disponujú naozaj peknými výhľadmi.


1. Vysoká (754 m. n. m.)


Vysoká je druhý najvyšší vrch Malých Karpát s perfektnými panoramatickými výhľadmi na okolie a veľkým dreveným krížom na vrchole.

Má povesť najkrajšieho malokarpatského vrchu a je turisticky dosť obľúbená. Najvyšší vrch Malých Karpát, Záruby (768 m.n.m.), nemá až také pekné výhľady, takže väčšina turistov zamieri práve na Vysokú.

Zdroj: ephoto.sk (zeschlan)

Náročnosť a trasy


Cesta na Vysokú nie je spočiatku takmer vôbec náročná, až tesne pred vrcholom je stúpanie dosť strmé a trochu kaskádovité, čiže sa vám možno bude zdať (ako nám), že už ste hore a potom vás prekvapí ďalšie stúpanie.

Cesta na vrchol Vysokej trvá cca 1 až 2 hodiny, záleží, ktorou trasou sa vyberiete. Najrýchlejšie a najľahšie je to z obce Kuchyňa, resp. z miesta zvaného Vývrat pri Kuchyni. Detailnejší návod ako sa dostať na Vysokú nájdete v tomto článku.


2. Vápenná (752 m.n.m.)


Vápenná, pôvodným menom Roštún, je tretím najvyšším vrchom v Malých Karpatoch, ale je len o 2 m.n.m nižšia ako Vysoká. Nachádza sa nad obcami Sološnica a Plavecké Podhradie, z oboch sa môžete vybrať na jej vrchol.

Čo sa týka výhľadov, bije sa s Vysokou o prvú priečku. Z vrcholu vidíte takmer nekonečné lesy Malých Karpát, bez akéhokoľvek ľudského zásahu.
Práve preto sú výhľady z Vápennej naozaj epické. Za pekného počasia by ste mali vidieť na Karpaty, Tribeč aj Považský Inovec.

Na vrchole sa nachádza 5 metrov vysoká rozhľadňa, ale že by ste z nej videli oveľa viac ako z vrcholu, sa nedá povedať.

Vapenna, Turistika v okolí Bratislavy
Turistika v okolí Bratislavy

Náročnosť a trasy


Výstup trvá asi 1 hodinu a mal by ho zvládnuť aj priemerný turista. Najkratšia trasa je zo Sološníckej doliny. Konkrétny návod ako sa sem dostať, kde zaparkovať a trvanie jednotlivých trás nájdete v tomto blogu.

Výhľadmi z Vápennej sa môžete pokochať aj v tomto krátkom videu. Počas nášho pobytu na vrchole sme si dokonca užili aj neplánovanú leteckú show.3. Skalnatá (704 m.n.m.)


Skalnatá nie je takmer vôbec skalnatá, skôr trávnatá. Fakt netuším, prečo sa tak volá. Každopádne, na vrchole Skalnatej sa týči fotogenický osamotený strom, ktorý priam volá „Odfoť si ma!“.

Na rozdiel od Vápennej a Vysokej, sa dá na vrchu Skalnatej v pohode aj stanovať a opekať. Je tam niekoľko ohnísk aj terén prispôsobený na uloženie viacerých stanov. Západy a východy slnka sú tam vraj dosť pekné, takže stanovačka počas letných mesiacov môže byť super.

Turistika v okolí Bratislavy
Východ slnka na Skalnatej, zdroj: planetslovakia.sk

Náročnosť a trasy


Túra na Skalnatú nie je náročná, ale záverečné stúpanie tesne pod vrcholom vám dá nachvíľku celkom zabrať. Výhľady sú takmer kruhové a uvidíte napríklad aj rozhľadňu Veľká Homola.

Na Skalnatú sa dostanete najrýchlejšie z parkoviska pri Zochovej Chate v Modre približne za 1 a pol hodiny. Dá sa ísť aj zo sedla na Pezinskej Babe za približne rovnaký čas a z obce Kuchyňa – odtiaľ je ale trasa jednoznačne najdlhšia. Detailnejší návod a trasy nájdete v tomto článku.Turistika v okolí Bratislavy existuje!

Dúfame, že sme vás presvedčili, že turistika v okolí Bratislavy nie je až taká trápna a inšpirovali vás na návštevu jedného z týchto pekných malokarpatských kopcov.

Potešíme sa, keď nám do komentárov napíšete aj vaše tipy na pekné a nenáročné túry v Malých Karpatoch alebo nás na vašej túre otagujete @luzinovci_na_tripe.


ivalka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *