Vysoká, druhý najvyšší vrch Malých Karpát

Vysoká, druhý najvyšší vrch Malých Karpát

Vysoká (754 m. n. m.) je síce až druhý najvyšší malokarpatský vrch, ale výhľady z nej sú jedny z najkrajších. Z toho dôvodu je turisticky dosť obľúbená, takže romantiku osamote si na nej pravdepodobne neužijete. Jednoznačne je to ale vrchol, ktorý by si na Západnom Slovensku mal odškrtnúť každý turista.


Nie, nie je to masovka ako v lete v Tatrách, ale panoramatické výhľady na Malé Karpaty a ikonický drevený kríž pravidelne lákajú mnohých milovníkov ľahkej turistiky. Celý vrch bol navyše v roku 1988 vyhlásený za národnú prírodnú rezerváciu.

foto © ttstudio.sk


Náročnosť výstupu

Cesta na Vysokú nie je spočiatku takmer vôbec náročná, až tesne pred vrcholom je stúpanie dosť strmé a možno sa vám párkrát bude zdať (ako nám), že už ste hore a potom vás prekvapí ďalšie stúpanie. Cesta trvá približne 1,5 až 2 hodiny. Záleží, ktorou trasou sa vyberiete a ako rýchlo pôjdete, dá sa ísť z Kuchyne alebo z Modry.

Takto to na vrchole vyzeralo vo februári 2019:


Ako sa dostať na Vysokú

Vysoká sa nachádza východným smerom nad obcou Kuchyňa, odkiaľ je naň tiež najľahší výstup. Druhá možnosť je výstup z Modry, od parkoviska pri hoteli Zochova Chata. V oboch prípadoch idete po modrej značke.

  • Z obce Kuchyňa je to približne 1,5 hodiny
  • Od Zochovej chaty sú to 2 hodiny

Pri Zochovej chate je veľké platené parkovisko, ale zastať môžete zdarma aj v jeho okolí. Bez problémov sa sem dostanete aj prímestským autobusom.

Ak chcete ísť z Kuchyne, zaparkovať môžete na konci dediny alebo pro kostole a odtiaľ ísť po modrej značke.

Vysoká, Malé KarpatyTIP: Najkratšia cesta na Vysokú

Odporúčame si cestu z Kuchyne ešte skrátiť o nie príliš zaujímavý úsek a zaparkovať na Vývrate (odbočka doprava za Kuchyňou smerom na Rohožník). Nachádza sa tu niečo ako horáreň a v súčasnosti prebieha výstavba moderného rekreačného komplexu.

Z Vývratu cesta na Vysokú trvá len 1 hod, skrátite si ju teda o polhodinku. Aj v tomto prípade idete po modrej turistickej značke, cesta je rovnaká ako z Kuchyne, len kratšia.

Vysoká - trasa z Vývratu
Ak zaparkujete na mieste zvanom Vývrat, cestu si skrátite o polhodinu.Ďalšie tipy na turistiku – Malé Karpaty

Veľmi peknú a nenáročnú turistiku s vynikajúcim pomerom námaha/výhľady si užijete aj na Vápennej, ktorá Vysokej, čo sa týka najkrajších výhľadov v Karpatoch určite konkuruje. Odporúčame aj Skalnatú, odkiaľ vidíte všetky najvyššie vrchy Malých Karpát a dá sa tam aj stanovať.


Viac v týchto článkoch:

ivalka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *