Vápenná, kopec s najkrajším výhľadom v Karpatoch

Vápenná, kopec s najkrajším výhľadom v Karpatoch

Vápenná (752 m.n.m.), pôvodným menom Roštún, je tretím najvyšším vrchom v Malých Karpatoch. Je len o 2 m.n.m nižšia ako Vysoká, ktorá Vápennej dosť konkuruje v súťaži o najkrajší výhľad v Karpatoch.

Z vrcholu vidíte takmer nekonečné lesy Malých Karpát, bez akéhokoľvek ľudského zásahu. Práve preto sú výhľady z Vápennej naozaj epické. Za pekného počasia by ste mali vidieť na Karpaty, Tribeč aj Považský Inovec.

Vrch Vápenná

Nachádza sa nad obcami Sološnica a Plavecké Podhradie, existujú teda dve minimálne dve trasy, ktorými sa tam dostanete.

Výstup zo Sološnickej doliny oficiálne trvá 1:30 hod, ale my (celkom priemerní turisti) sme ho zvládli už za hodinu. Nemal by robiť problémy ani deckám a aktívnym seniorom. Má strmšie úseky, ale aj úseky, kde pôjdete chvíľku dole kopcom alebo len do mierneho stúpania.

Vápenná
Výhľady stoja za to aj s miernou hmlou.

Na vrchole sa nachádza 5 metrov vysoká rozhľadňa, ale že by ste z nej videli oveľa viac ako z vrcholu, sa nedá povedať.

Vápenná

Počas nášho pobytu na vrchole sme si dokonca užili aj neplánovanú leteckú show. Viď video.


Ako sa dostať na Vápennú?


Sološnica alebo Sološnická dolina (1 hod)

Na Vápennú sa jednoducho dostanete z obce Sološnica, najlepšie je zaparkovať až v Sološnickej doline a odtiaľ ísť po červenej značke nahor. Odporúčame ísť sem autom, autobusy nepremávajú tak často a asi by ste museli prestupovať v Rohožníku.

Viete ísť aj priamo z obce, v tom prípade idete najprv po žltej značke a v Sološnickej doline sa napojíte na červenú smer Vápenná.

Vápenná
Smerovník hneď na začiatku doliny. Odtiaľto treba ísť po červenej.
Hneď pri smerovníku viete zaparkovať.


Plavecké Podhradie (3 hod alebo 1,5 hod)


Z Plaveckého Podhradia si môžete dať dlhšiu trasu aj cez Plavecký hrad (po modrej značke), alebo kratšiu po žltej značke. Obe štartujú pri obecnom úrade.


Dlhšia trasa (3 hodiny)

Po modrej: Plavecký hrad – Sedlo Báborská – Amonova lúka a odtiaľ po červenej: Sedlo Uhliská – Mesačná lúka – Vápenná (Roštún).


Kratšia trasa (1,5 hodiny)

Celá trasa po žltej značke cez Červenicu až na Vápennú. Cesta oficiálne trvá 1 hod a 45 min, ale v pohode zvládnete aj za 1,5 hodiny.

ivalka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *