Jarovská bažantnica – krátky výlet v Bratislave

Jarovská bažantnica – krátky výlet v Bratislave

Jarovská bažantnica nie je žiadna bažantia dáma z Jaroviec, ani nová značka piva pre ženy. Je to barokový zverinec z 18. storočia, pôvodne patriaci k zámku Neues Schloss v obci Kitsee. Bažantnica sa nachádza na území Slovenska, medzi Petržalkou a Jarovcami.

Zámok, postavený začiatkom 17. storočia, dal v 18. storočí na barokový prestavať gróf Pavol Esterházy. V tom čase vznikla asi aj bažantnica. Zámok je aj dodnes v skvelom stave. Raz darmo, Rakúšania sa o svoje pamiatky dobre starajú.

Neues Schloss (Nový Zámok) v Kittsee

Bohužiaľ, pôvodná bažantnica sa takmer vôbec nezachovala, ale na čare jej to neubralo. Možno práve naopak.

Jarovská bažantnica


História bažantnice

Jarovská bažantnica slúžila špeciálne na odchov bažantov, ale je dosť možné, že sa tam nachádzala aj iná poľovná zver. Bol to poľovný revír pre šľachtu. Veľmi rád tam vraj chodil poľovať aj syn Márie Terézie, cisár Jozef II a jej otec Karol VI.

Mala tvar nepravidelného šesťuholníka a bola po celom svojom obvode ohradená múrom. Vo vnútri sa nachádzali hospodárske objekty a bola husto vysadená lipami.

Takto pôvodne vyzerala. Zdroj: Petrzalcan.sk

Rozdeľovalo ju 8 ciest, ktoré sa zbiehali v stredovom kruhu. Cesty aj kruh v strede sú stále zachované, ale pomaly si ich podmaňuje príroda.

Jarovská bažantnica


Jarovská bažantnica dnes

Zo stavieb sa dodnes zachoval len murovaný most, ktorý v okolitej prírode pôsobí rozprávkovo. Kedysi viedol ponad rameno Dunaja, no to po jeho odklone vyschlo a dnes je prechodné.

Na jar tu bujne rastie medvedí cesnak a pravdepodobne tu žije veľmi veľa slimákov, pretože sme na zemi našli stovky slimačích ulít. Nájdete možno aj nejaké súčasné príbytky.

Jarovská bažantnica

Ideálne miesto na prechádzku v extraviláne, kde nechodí veľa ľudí. Aj keď, po uverejnení tohto blogu – ktovie? 🙂 Výlet môžete spojiť aj s návštevou vojenských bunkrov BS-8 a BS-9.Ako sa k bažantnici dostať?

Najľahšie a najrýchlejšie sa k bažantnici dostanete ak zaparkujete v okolí vlakovej stanice v Kittsee a odtiaľ prejdete cca 5-10 minút pešo až k bývalému areálu bažantnice.

Tu môžete parkovať, keď idete z Kittsee.


Dá sa tam samozrejme dostať aj zo slovenskej strany s dlhšou cca 30 min prechádzkou z Petržalky. Zaparkujte kúsok od hraníc medzi Slovenskom a Rakúskom, pri železničnom priecestí za bunkrom BS-9 na konci Kopčianskej ulice a odtiaľ sa vydajte po ceste popri poliach až k bažantnici. Trasa je vhodná aj pre bicykle.

Asi sa tam viete dostať aj z Jaroviec, ale túto trasu sme neoverili.

Cesta z Kopčianskej k bažantnici.

Ak by ste hľadali ďalšiu inšpiráciu na krátky „lockdown výlet“ v okrese Bratislava, odporúčame aj vyhliadku na vrchu Malá Baňa nad Račou.


Ďalšie tipy na krátke výlety v Bratislave a okolí nájdete tu:

ivalka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *