Výlety v okrese Bratislava – Vrch Malá Baňa v Rači

Výlety v okrese Bratislava – Vrch Malá Baňa v Rači

Opäť nastal čas na výlety v okrese Bratislava. Počas druhej vlny pandémie sme vďaka lockdownu v okrese objavili bývalú raketovú základňu na Devínskej Kobyle. Tentokrát sme sa vybrali do Rače na vrch Malá Baňa.


Malá Baňa

Vrch sa nachádza nad Račou a má výšku len 361 m.n.m., takže nie je náročné si ho vyšľapať. Aj keď úplná brnkačka to nie je, miestami je stúpanie trošku intenzívnejšie 🙂
Je to ideálna prechádzka, keď sa vám zachcelo turistiky v prírode, ale nechce sa vám fučať hodiny do kopcov. Na vrchole Malej Bane ste tak za 25 až 30 minút.

Výstup je vhodný aj pre juniorov a čiperných seniorov. Vrch je ľahko dostupný autom aj MHDčkou.

Malá Baňa - Výlety v okrese Bratislava
Hojdačka na vrchole

Kedysi sa tu ťažil limonit, dnes je tu pekná vyhliadka s posedením na občerstvenie, ohnisko a nechýba dokonca ani hojdačka. Posedení je hneď niekoľko, takže si svoje miesto pravdepodobne nájdete, aj keď tam nebudete úplne sami.

Výlety v okrese Bratislava - vrch Malá Baňa


Špecialitou Malej Bane je aj samoobslužný bufet, čo je vlastne drevená bedňa, kde môžete v nej nájsť drobné občerstvenie, ale aj užitočné veci ako napríklad noviny a zápalky. Zaplatiť môžete prostredníctvom QR kódu umiestneného na bedni, prípadne tam môžete nechať niečo, čo sa môže zas hodiť ďalším turistom.

Výlety v okrese Bratislava - samoobslužný bufet Malá Baňa
Samoobslužný bufet. V lete sa tam dá nájsť vraj aj pivko.

Túru na Malú Baňu môžete spojiť aj s Veľkou Baňou.


Ako sa sem dostať?

Ak idete autom, zaparkujte na parkovisku pri Amfiteátri Rača a odtiaľ sa vyberte po modrej turistickej značke. Ak idete električkou, vystúpte na zastávke Cintorín Rača, značená trasa (modrá značka) sa začína nad cintorínom kúsok od zastávky.

Na samotný vrchol sa dostanete po lesnej cestičke, ktorá je dlhá cca 2 km.

Na Malú Baňu sa dá ísť na výlet celoročne. Značka tesne pred vrcholom.

Máme pre vás ďalšiu inšpiráciu na výlety do prírody v okrese Bratislava. Jarovská bažantnica sa nachádza medzi Petržalkou a Jarovcami a sú to pozostatky barokovej zvernice z 18. storočia. Viac v tomto blogu.

Tipy na výlety v okolí Bratislavy nájdete tu:

ivalka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *