Raketová základňa Devínska Kobyla

Raketová základňa Devínska Kobyla

Vedeli ste, že v Bratislave bola kedysi raketová základňa? Žijeme tu už 10 rokov, ale prvýkrát sme o nej počuli až teraz. Na svoje si tu prídu milovníci urbexu, prírody a vyznávači ľahkej turistiky.

Bývala protilietadlová raketová základňa sa nachádza na Devínskej Kobyle. Pre začiatočníkov – to je ten kopec medzi Dúbravkou, Devínom, Devínskou Novou Vsou a Karlovkou.

Z Dúbravky je to taká ľahšia mestská turistika, ktorú zmáknete za hodinku. Dá sa tam dostať aj z Devínskej strany, a vraj aj z Karlovky, ale to sme neotestovali. Na túto bratislavskú turistiku sa viete doviesť autom aj autobusom z rôznych strán kopca, no a potom si chvíľku do toho kopca pošliapete. Šlapať môžete pešo, ale pokojne aj na bicykli. Základňa sa nachádza takmer úplne na vrchole kopca a pozostáva z niekoľkých schátraných objektov.

Ak máte radi originálne výlety s kúskom histórie, určite sa tam choďte pozrieť.
S prižmúrenými očami sa dá povedať, že je to taký malý bratislavský Černobyľ (bez radiácie!). Aj keď, legendy hovoria, že raketová základňa ukrývala aj nejaké tie jadrové hlavice.

Výlety v Bratislave - bývala raketová základňa Devínska KobylaPrečo je v Bratislave raketová základňa?

Raketovú základňu na Devínskej Kobyle stavali v rokoch 1979 až 1983 a slúžila na obranu štátov Varšavskej zmluvy proti letectvu a raketám NATO. Rakety, o ktorých sa pri tejto základni bavíme sú vlastne bomby proti nepriateľským lietadlám, nie také rakety, v ktorých lietajú ľudia a Lajka :).
Posádku tvorilo 140 vojakov a na odpálenie tu bolo pripravených 16 rakiet typu S 125M NEVA. Koniec historického okienka.

Čo tam teraz uvidíte?

Ak pôjdete z Dúbravky (od rampy sú to asi 2 km po asfaltke) ako prvú uvidíte naľavo budovu, ktorá vyzerá ako zničená budova školy alebo škôlky z 80-tych rokov. Väčšina škôl tak vyzerá vlastne doteraz, len sú pekne namaľované a nemajú stromy cez strechu.

Bola to pravdepodobne kasáreň, na tú dobu vraj veľmi extravagantná, možno ešte zahliadnete netradičné vzory na ostávajúcich kachličkách. Táto budova je značne zanedbaná a rozobratá, takže, ak chcete ísť dovnútra, dávajte si pozor, lebo to môže byť veľmi nebezpečné. Ak nechcete riskovať, ale zaujíma vás, ako to dnu vyzerá, pozrite si storky na našom Instagrame – v highlighte Urbex.

Okrem toho v objekte bývalej základne nájdete aj bunkre a silá, kde – ako hovorí Kubo – spinkali rakety. Urbánny exploring bývalej raketovej základne môžete spojiť aj s návštevou vyhliadkovej veže na vrchole Devínskej Kobyly. V tomto článku o nej nájdete všetky dôležité info.

zaujímavé miesta v bratislave
Na tomto mieste od leta 2020 stojí moderná vyhliadková veža. Viď foto nižšie.
Rozhľadňa Devínska Kobyla

Ešte lepšie miesto na oddych a piknik s instagramovateľným výhľadom je kúsok odtiaľ – turistické odpočívadlo na Devínskej Kobyle. Počas pekných víkendov sa to tam ale zvyčajne hemží mestskými turistami.

Výlety v Bratislave - výhľad z Devínska Kobyla, raketová základňa

Ďalšie tipy na zaujímavé miesta v Bratislave a výlety v okolí:

ivalka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *