Dovolenka v Thajsku bez cestovky – ako na to?

Dovolenka v Thajsku bez cestovky – ako na to?

Naposledy, keď sme ešte ako mladí, chudobní a neskúsení študentíci boli cez cestovku na dovolenke v Chorvátsku, bola to katastrofa. Vtedy som sa zaprisahala, že už cez cestovku nikam nepôjdem a naučila sa ako chodiť na vlastnú päsť. V tomto blogu sa dozviete ako sa dá dovolenka v Thajsku v pohode zvládnuť aj cez cestovky.

Ojebabrali nás ako malé deti. Tak nám treba. Za 600 EUR sme 6 dní bývali v diere bez klímy nad otrasnou diskotékou, ktorá hrala každý deň do 4 – 5 rána. Ale čo bolo ešte horšie, bolo jedlo v hotelovej reštaurácii. A keď je zlé jedlo, je zlé všetko.

Áno, nemala by som teraz všetky cestovky hádzať do jedného vreca, určite sú aj dobré, ale ja tej jednej vlastne ďakujem za to, že ma prinútila naučiť sa ako sa dá cestovať aj bez nich. Good job, cestovka!


Letenky do Thajska

Najideálnejšie je letieť najprv do Bangkoku a odtiaľ niekde ďalej. My sme si dali Bangkok na 3 noci a potom sme šli na juh.
Z Bangkoku môžete ísť priamo na ďalší let, napríklad na Phuket, Koh Samui alebo Krabi, ale verte mi, po 10-14 hodinach v lietadle, už nebudete chcieť viac letieť. Nikdy! 😀

Preto je dobré na pár dni sa v Bangkoku aklimatizovať. Sú tam lacné hotely, skvelý street food a pekné chrámy. Dajte mu šancu 😊 My sme dali a za 3 dni sme zažili snáď všetko prečo je Bangkok legendary.

Počas sezóny, čo je približne od novembra do marca zoženiete spiatočné letenky tak za 500-650 EUR/osoba. Dajú sa zohnať aj lacnejšie, ale to sa musíte prispôsobiť termínu, na ktorý táto akciová alebo chybová letenka bude.

Ak chcete letieť priamo bez prestupu na trase Viedeň – Bangkok, letenky hľadajte na stránkach Austrian Airlines alebo Thai Airways. Momentálne len tieto dve aerolinky lietajú priamy let z Viedne do Bangkoku.
Voči Thai som bola spočiatku skeptická, ale ako som neskôr zistila, sú to jedny z najlepších aeroliniek na svete. V roku 2019 boli na 10. mieste.
Leteli sme nimi aj my obe cesty a bolo to fajn. Jedlo aj servis skvelé, ale oveľa viac miesta na nohy ako v Ryanair nečakajte. #OhoblovaneKolena #TallPeopleProblems

Thai Airways breakfast

Ak chcete ísť ešte lepšími aerolinkami, choďte Emirates (5. miesto) alebo Qatar Airways (1.miesto). Emirates má na trase Viedeň – Bangkok zastávku vždy Dubaji a Qatar v Dohe. Tým sa vám cesta tam trochu predĺži (asi o 2-3 hodiny), ale na druhej strane, budete sa môcť trochu prejsť, poriadne ponaťahovať a užijete si v lietadle lepši servis za približne rovnakú cenu ako v Thai a Austrian. Takže je to na vás, či vám to za to stojí.

Letenky kupujte cez ich webstránky (najlepšie cez režim Inkognito), vtedy budete mať najlepšiu cenu. Ak sa bojíte, alebo nerozumiete, môžete kupovať napríklad aj cez Pelikána, ale bude to trochu drahšie. Na druhej strane, budete mať servis aj zákaznícku podporu v slovenčine.


Ubytovanie v Thajsku

Hotelov, hostelov, dokonca aj kokotelov (fakt sa tak jeden hotel volá!)  je v Thajsku požehnane. Povedala by som, že až príliš veľa a preto sme aj počas našej dovolenky bývali v 2 takmer úplne prázdnych hoteloch. Pokiaľ nemáte nejaké špeciálne požiadavky, s bookovaním príliš dopredu to netreba preháňať. My sme väčšinu hotelov bookovali deň pred príchodom a mali sme tak väčšiu voľnosť aj lepšie ceny.

Vždy sme hľadali rozumný štandard s balkónom a klímou, blízko pri pláži, s wifi a s hodnotením nad 8 cez Booking.com. Niečo také stojí v Thajsku od 25-40 EUR na noc/dvojložko.

Dovolenka v Thajsku bez cestovky, prazdny hotel na Koh Samui


Cez aké stránky bookovať hotel?

Booking.com

Cez booking bookujem už roky a nikdy nebol žiadny problém. Na bookingu je super hlavne to, že tam máte možnosť rezervácie ubytovania s bezplatným stornom, čiže ak rezerváciu zrušíte do 1-3 dní pred príchodom, všetky peniaze vám vrátia. Mojim zlatým pravidlom je bookovať ubytovanie s hodnotením 8 a viac a s bezplatným stornom. Pokiaľ naisto viem, že prídem, tak aj bez storna (vtedy je cena nižšia).
Celá stránka je aj v slovenčine, čiže nemáte ani žiadne jazykové bariéry.

Hotels.com, Agoda.com

Obe tieto stránky sú rovnako bezpečné ako Booking.com, ale až tak často cez ne nebookujem. Booking mi najviac vyhovuje, čo sa týka používateľského rozhrania. Je najprehľadnejší a mám ho v oku. Raz som cez Agodu zohnala výrazne lacnejší hotel ako cez booking (vďaka zľave za registráciu), ale inak tam nie sú žiadne markantné rozdiely.
Cez hotel.com zas vraj viete zohnať brutálne zľavy na luxusné ubytká ak booknete krátko pred príchodom. Mne sa to zatiaľ nepodarilo, možno budete mať väčšie šťastie.

Trivago.sk

Trivago je taká hotelová heureka, teda porovnávač cien hotelov na rôznych hotelových stránkach. Viete si tu teda pozrieť cez akú bookovaciu stránku máte najlepšiu cenu pri danom ubytovaní. Pri bookovaní ubytka vám teda ušetrí čas aj peniaze. A áno, je v slovenčine.


Airbnb

Airbnb je super a vďaka bývaniu cez Airbnb môžete mať najautentickejší zážitok z ubytovania v krajine, do ktorej cestujete, pretože bývate u súkromníkov.
Môžete bývať buď u niekoho vo voľnej izbe (lacnejšia varianta), alebo máte pre seba celý byt. Často teda bývate ako bežný obyvateľ krajiny v nejakom peknom domčeku alebo činžiačiku.
Mám pocit, že Airbnb sa kedysi cenovo oplatilo oveľa viac ako booking.com, ale už sa to pomaly vyrovnáva. Možno závisí aj od lokality. Napríklad v New Yorku bolo pred 5 rokmi Airbnb výrazne lacnejšie ako hotely či hostely.

Ja osobne vždy čekujem aj Airbnb aj booking a podľa toho sa rozhodnem. V poslednej dobe vyhráva booking práve kvôli tomu bezplatnému stornu. Na Airbnb je to s tým vracaním peňazí trošku prísnejšie a musíte za ubytko zaplatiť hneď.

Cestovanie po Thajsku

Dovolenka v Thajsku bez cestovky nebude problém ani pri presunoch. Je to naozaj jednoduché a Thajci aj thajské dopravné spoločnosti sú pripravené dopraviť vás kamkoľvek a akokoľvek.
Nižšie nájdete tipy ako postupovať pri dlhších alebo kratších presunoch po krajine. My sme išli z Bangkoku na Krabi a potom na Koh Samui a ak by sme mali viac času, ešte by sme toho určite veľa pochodili.


Dlhšie presuny

Autobusy, vlaky, trajekty

Najužitočnejšia stránka pri dlhších presunoch po Thajsku je 12go.asia, čo je vlastné také thajské cp.sk. Zadáte tam odkiaľ kam chcete ísť a vyhodí vám spôsob prepravy, čas a cenu, pričom si cez stránku viete aj priamo kúpiť lístok. Pri presúvaní po pevnine je to väčšinou vlak alebo bus.
Ak chcete ísť na ostrov, v jednom balíku budete mať aj trajekt. K vášmu lístku viete väčšinou prihodiť aj pick-up priamo na vašom hoteli za cca 4,5 eura na osobu.

Prepravná spoločnosť si vás vyzdvihne, podľa toho kam idete, vás označkuje farebnou nálepkou s ich logom a pekne si vás budú presúvať z jedného prostriedku do druhého. Je to fakt easy a určite sa nestratíte.

My sme sa takto presúvali z Krabi town na Koh Samui (hotel pickup + autobus + trajekt za 4 hodiny) ale aj z Koh Samui na letisko Surat Thani (hotel pickup + trajekt + bus na letisko za 3 hodiny), ktoré je na pevnine a je oveľa lacnejšie ako to priamo na ostrove. Obe cesty sa pohybovali okolo 20 až 25 EUR na osobu.

Ak máte radi osobný kontakt, lístky na presuny si môžete za rovnakú alebo približne rovnakú cenu kúpiť aj v ktoromkoľvek stánku na ulici, ktorý sa tvári ako cestovka (je ich tam milión!). Kupovali sme tak aj my a nebol žiaden problém. Cena bola rovnaká ako na stránke 12go.asia.

Pri presúvaní po Thajsku budete pravdepodobne využívať jednu z týchto spoločností: Longserm, Seatran alebo Lomprayah. Sú aj iné, ale tieto sú podľa recenzií najspoľahlivejšie.


Lietadlo

Samozrejme, najrýchlejšie a cenovo veľmi dostupné presuny po Thajsku sú lietadlom. Z Bangkoku vnútroštátne lety nízkonákladoviek obsluhuje väčšinou letisko Don Mueang, čo je iné letisko ako to, na ktoré priletíte z Viedne – Suvarnabhumi. Super je, že medzi týmito letiskami premáva bezplatný autobus (pokiaľ máte letenku), takže presun medzi letiskami bude bez problémov.
My sme oba vnútroštátne lety leteli so spoločnosťou AirAsia a bol sme spokojný. Dobrá cena aj servis. Odporúčame.
Vnútroštátne lety po Thajsku môžete vyhľadávať cez klasické letenkové vyhľadávače ako Pelikán, Kiwi, Kayak a pod. alebo priamo cez stránky nízkonákladoviek. Sú to napríklad tieto:


Kratšie presuny

Taxi

Ak sa chcete presúvať aj taxíkmi, najmä v Bangkoku, určite sťahujte GRAB. Je to vlastne obdoba Uberu a teda má veľmi výhodnú cenu, ktorú viete dopredu a vyhnete sa tak akémukoľvek zjednávaniu so šoférom, ani vás žiadny šofér „nevyrobí“ 🙂 Platiť môžete aj cash, takže nemusíte zadávať žiadne údaje z bankovej karty.

Motorka

Pardon my language, ale motorkou myslím aj skúter. Požičanie motorky alebo skútra je v Thajsku neuveriteľne lacné a je to asi najefektívnejší a najlacnejší spôsob dopravy na výlety a kratšie vzdialenosti. Požičanie motorky na deň stojí 200 až 300 bahtov (závisí od lokality), čo je 5,50 – 8,50 eur. Plná nádrž stojí ďalšie 3 eurá, čiže dvaja sa celý deň môžete voziť na motorke kade-tade za pouhých 10 eur. Ale pozor! V Thajsku sa jazdí naľavo.

Dovolenka v Thajsku bez cestovky, pozicanie motorky


Tuk-tuk

Jazda tuk-tukom je v Thajsku must-do a je to aj celkom zábava, ale vedzte, že to nie je úplne lacný špás. Tuk-tuky sú väčšinou rovnako drahé, alebo drahšie ako taxíky a žiadna appka pre ne neexistuje. Cenu so šoférom vždy zjednávajte a dohodnite sa na nej dopredu. Keď vidia, že ste turista, zvyknú si nadhodiť. Rovnako dávajte pozor, či vás vezú tam, kde majú (napr. cez Google Maps). Vraj sú prípady, kedy ľudí odvezú do obchodu nejakého známeho a trvajú na tom, aby ste tam nakúpili. My sme sa vozili tuk-tukmi po Bangkoku jedna radosť, ale nič také sa nám našťastie nestalo.

Dovolenka v Thajsku bez cestovky, tuk tuk

Songthaew

A nasleduje môj najobľúbenejší lokálny dopravný prostriedok, s ktorým sa stretnete najmä na ostrovoch a v menších mestách, kde nahrádza autobusovú dopravu. Song (dva) thaew (lavica) je auto typu pickup prerobené na minibus s dvoma lavicami. Ak sa nechcete presúvať na motorke, ale chcete sa presúvať lacno, lokálnou verejnou dopravou, songthaew je vaša voľba.
Počas našej dovolenky v Thajsku sme zistili, že songthaew-y fungujú v každej oblasti Thajska rozdielne, takže pozor na to!

Cestovanie po Thajsku, ako na to?

V provincii Krabi boli dva typy songthaewov – červené a biele. Červené sa spávali ako private taxi a boli drahé (500 bahtov/cesta).
Biele chodili len po vyznačených zastávkach s opicami a boli lacné (40 bahtov/osoba na jednu cestu). Na Krabi si teda dajte pozor a ak chcete ušetriť, jazdite len s bielymi, ktoré stoja na týchto pekných zastávkach.

Dovolenka v Thajsku bez cestovky, bus stop Krabi

Na Koh Samui to zas funguje úplne inak. Je tam len jeden typ songthaewov (sú červeno-bordové), ktoré nonstop chodia na vyznačených úsekoch okolo ostrova a ak s nimi chcete ísť, musíte si ich stopnúť. To zas nie je také ťažké, lebo vodiči songthaewov na Koh Samui celkom radi trúbia po ľuďoch idúcich popri ceste, aby im naznačili, že sú voľní a môžu ich zobrať.
Od domácich sme sa dozvedeli, že jedna cesta na Koh Samui stojí cca 40-50 bahtov, ale kedže sme boli turisti, nikdy sa nám nepodarilo vyjednať nižiu ceni ako 80 bahtov na osobu (sú to cca 2 eurá, čo je celkom v pohode deal).

Ako to funguje na Phukete, prípadne iných čatsiach Thajska, neviem, ale pokojne mi napíšte do komentátrov, ak s tým máte skúsenosť 🙂


Ešte niečo?

Ak vás o cestovaní po Thajsku ešte niečo zaujíma, pokojne napíšte dole do komentárov, cez kontaktný formulár na tejto stránke alebo správu cez sociálne siete Facebok a Instagram a rada vám odpoviem.


ivalka

One thought on “Dovolenka v Thajsku bez cestovky – ako na to?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *