Koh Samui, Thajsko – kam ísť a kde sa ubytovať?

Koh Samui, Thajsko – kam ísť a kde sa ubytovať?


Každá časť Koh Samui je niečim špecifická a viete si tam zažiť rôzne typy dovoleniek – pokojnú rodinnú, divokejšiu párty dovolenku ale aj dobrodružnejšiu s troškou turistiky.
V tomto článku vám poradíme kam ísť, podľa toho, čo od dovolenky očakávate.

Koh Samui Thajsko

Koh Samui je jednoznačne komerčnejší a turistickejší ako Krabi, ale stále tam v pohode viete nájsť pokojné, turistami nepreplnené pláže. Aj napriek tomu, že je to jeden z tých väčších ostrovov, za dve hodiny ho na aute alebo motorke viete celý obísť.

My sme za 10 dní precestovali takmer celý ostrov a bývali sme na 4 rôznych miestach, preto nižšie prinášame tipy, kam ísť podľa toho akú dovolenku by ste chceli zažiť.


1. Pokojná rodinná dovolenka

Nádherné pláže s pokojným morom, jemným pieskom a dlhým plytkým vstupom do mora sú v severnej časti ostrova v okolí rybárskej dedniky Fisherman Village.
Táto oblasť bola naša prvá zastávka na Koh Samui a pravdepodobne najkrajšie miesto, kde sme v Thajsku bývali – The Shore Samui na pláži Bangrak. Veď posúďte sami podľa fotiek…

Tento hotel určite odporúčame, má veľmi milého a eco-friendly majiteľa, je dosť komorný a má priamy vstup na nádhernú „kvázi“ súkromnú pláž, ktorú majiteľ každé ráno krásne upraví. Izby sú menšie, ale pekné, so všetkým, čo potrebujete. Najdôležitejšie ale je, že z izby na pláž to máte tak 10 metrov priamo z postele (!). Okrem toho máte výhľad na sochu Budhu a na ostrov Koh Phangan, ktorý je známy divokými Full Moon, Half Moon… hocijaký moon parties:)

V tejto oblasti je aj letisko, takže ak to chcete mať z letiska a naň fakt blízko, ubytujte sa niekde v oblasti Bophut. Na druhej strane, blízkosť letiska znamená aj celkom slušný počet lietadiel, ktoré tam denne pristávajú a odtietajú. Až taký hluk ale nerobia, nebojte sa.


Kam na tripy?

Big Buddha a Wat Plai Laem

Tieto dve miesta si spojte dokopy, sú kúsok od seba. Dámy si k soche Budhu dokonca nemusia brať ani dlhé oblečenie a môžu si zdarma požičať slušivý županček (len pri soche Budhu). Pánom však župan nepožičajú a mali by si vziať nohavice pod kolená. Vstup je free.

Pláž Choeng Mon

Ďalšia pekná pláž na severe Koh Samui. Dali sme jej prezývku ruská pláž, lebo tam bolo fakt veľa Rusov, ale inak tam veľa ľudí nebolo. Bola tam krásna voda, postupný vstup do mora, zopár barov a reštík a fakt asi ten najjemnejší piesok aký sme kedy zažili. Ani na Bahamách taký jemný nebol! Alebo si to len nepamätám… A boli tam aj prítulní havinkovia 🙂

Kubo cestou na pláž hľadal vo vysokej tráve hady. Takto to dopadlo…

 

Fisherman Village Walking Street

Vraj aj samotná dedinka Fisherman Village je čarovná, ale my sme tam zablúdili až večer počas veľkého piatkového trhu, známy aj ako „walking street“, takže sme si čaro a pokoj dedinky až tak neužili, ale trh to bol dosť dobrý. Thajsko je plné rôznych nočných trhov, ktoré sú takmer všade. Niektoré sú slabšie, niektoré lepšie. Tento bol ten lepší.

Fisherman’s Village walking street je vraj jeden z najpopulárnejších trhov na Koh Samui a chodia tam dokonca aj domáci. Nájdete tam fakt všetko, od typických thajských špecialít, ktoré musíte určite ochutnať až po elektroniku, oblečenie a fantastické sushi za neskutočnú cenu (3 eurá za 12 ks).

Sushi na trhu vo Fisherman Village, Koh Samui


2. Párty dovolenka alá Miami

Ak chcete žúrovať, ísť na fancy rozlúčku so slobodou alebo proste v Thajsku potrebujete západniarskejší feeling, choďte do Chawengu. Chaweng bol jednoznačne najturistickejšie a najrušnejšie miesto, kde sme v Thajsku boli, ale aj počas top sezóny sme tam bývali v takmer prázdnom 4* hoteli za 28 eur na noc. Hotel mal 108 metrový bazén a bol v centre Chaweng beach.

Teak Wing Hotel, Koh Samui, Thajsko

V Chawengu bolo kopec obchodov, reštaurácii s kuchyňou z celého sveta a veľa možností na vyžitie. V čase, keď sme boli v Chawengu sme už boli 2 týždne v Thajsku a thajské jedlo sme už potrebovali preložiť aj nejakým európskym. Navyše sme mali sme aj akútny nedostatok syra. Svoje túžby sme si splnili tu:

Chaweng Beach

Je taká typická stredisková pláž, plná turistov, barov, reštaurácií a všelijakých plážových predavačov. Nám sa na tu moc nepáčilo, bola to asi najrušnejšia pláž na akej sme v Thajsku boli a navyše more tam bolo oveľa búrlivejšie ako na severe – z východnej strany ostova je otvorené more.
Pláž bola oveľa preplnenejšia cez deň, večer tam bolo oveľa komornejšie s peknými miestami na pokojnú romantickú večeru.

Chaweng beach, Koh Samui, Thajsko

 

3. Poznávacia dovolenka s najlepším prístupom k väčšine atrakcií


Časť Lamai, pri Lamai beach, je síce pokojnejšia ako Chaweng, ale pritom je tam dostatok možností na nočný život a ľahko dostupné rôzne služby. Lamai je tiež celkom obľúbený, ale v pohode sa tam viete ubytovať aj na celkom odrezaných miestach. Výhoda Lamai je, že je odtiaľ veľmi blízko k väčšine atrakcií na Koh Samui, najmä tých prírodných.

My sme bývali na dvoch miestach. Podľa Kubkovho želania v záhradnom bungalove v Green Villa, a potom, kedže tam bola dosť tvrdá posteľ, ešte aj viac v centre Lamai, v hoteli Amarina. Hotel nebol ničím výnimočný, ale dobrá poloha pri Lamai Beach a tiež bol takmer úplne prázdny.

Na pláži Lamai bolo tiež celkom búrlivé more, takže sa tam až tak kúpať nedalo. To nám ale nevadilo, plážový pipi-gril sme nemali v pláne.


Kam na tripy?

Hin Yai a Hin Ta

V časti Lamai sa nachádzajú skaly Dedko a Babka, kamene pripomínajúce pohlavné orgány 😊. Podľa lokálnej legendy kamene Dedko a Babka vznikli, keď sa v mori utopili starší manželia, ktorí sa plavili na pytačky nevesty pre svojho syna. Kamene majú vraj symbolizovať ich poctivé úmysly.
Chudáci starkí, syn neschopný a ešte takéto pomníky po nich ostali.
Celé okolie týchto nezvyčajných kameňov je veľmi pekné, práve zo skál v tejto časti ostrova som mala taký „Seychely vibe“.

Navyše, kúsok od kameňov bol najlepší trojposchodový reggae bar so súkromnou plážou. Tento bar Kubko hneď vyhlásil za „jeho bar“. Boli sme tam niekoľkokrát, dokonca aj na skvelej párty. Ak budete v Lamai, určite tam choďte 😉

Overlap Stone

V lokalite Lamai je ďalší pekný kamienok, ku ktorému vedie poriadny strmák, ale odmení vás brutálnymi výhľadom a chrumkavými fotkami na Instagram.

Overlap Stone, Koh Samui, Thajsko

Overlap stone je prírodný úkaz, ale je na súkromnom pozemku a preto budete musieť zaplatiť vstupné 20 bahtov na osobu (55 centov).
Vedie k nemu kopec, ktorý niekto zo srandy nazval „Cardiac hill“ a teda, úplne sme pochopili prečo. Ak tam idete na motorke, aj tú budete musieť na konci kopca odložiť a ísť zvyšok pešo – až taký strmý je! My sme samozrejme išli celú cestu pešo a na fotke nepózujem chrbtom len tak náhodou. Bola som spotená a červená ako red curry.


Vodopády Namueang 1 a 2

Tieto vodopády mi úplne pripomenuli Jamajku. Studené vnútrozemské vodopády v divokej prírode boli na Jamajke jeden z top zážitkov. Kubíka som teda vytiahla aj na tieto koh-samuiské. Na rozdiel od Jamajky sme sa tu neštverali priamo po tečúcom vodopáde, ale popri ňom. Not complaining!

Ako ste už pochopili z názvu, vodopády sú dva. Pod vodopádom č. 1 sa pokojne môžete okúpať, aj domáci si tam občas zabehnú – najmä cez víkend.  Nad vodopád sa štverať nemusíte, nič tam nie je.  My sme tam vyliezli, aby ste vy nemuseli 🤝.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Cestujeme za zážitkami 🌍 (@na_tripe_blog),

Zato druhý vodopád, Mueang waterfall 2, vzdialený asi 30 minút pešo alebo 10 min na motorke od prvého, je zaujímavý aj zdola, ale hlavne zhora. Po výšľape na jeho vrchol sa tiež môžete okúpať v osviežujúcej vode (budete to potrebovať :)) a k tomu si dať jeden epický výhľad na okolitú džungľu.

Na vrchole vodopádu Na Mueang 2, Koh Samui, Thajsko

Ako sa tam dostať?

K vodopádom sa dostanete najjednoduchšie a najlacnejšie na motorke, ale dá sa tam ísť o trošku drahšie miestnou mhd, songthaewom (len budete o cca 20-30 min dlhšie kráčať, lebo vás vysadí na hlavnej ceste).
Choďte tam buď pred 9 ráno alebo až okolo 13, medzitým sa to tam bude hemžiť turistami, ktorých dovezú na štvorkolkách cez predražené “jungle tours”.
Na výšľap si obujte tenisky alebo topánky do vody s nešmykľavým dezénom, v žabkách ani v lodičkách to hore nedáte. Fakt. Ani keď ste z Čiech 🙂

Coral Cove Beach

Najlepší šnorchling na Koh Samui zažijete zaručene na Coral Cove. Pláž Coral Cove sa nachádza na východnej strane ostrova a je ľahko dostupná z Chawengu aj z Lamai – najlacnejšie motorkou alebo songthaewom, peši sa tam nedostanete, lebo pri cestách nemajú chodníky.

My sme tam boli dvakrát a zistili sme, že pokiaľ je more rozbúrené, nič neuvidíte. Prvýkrát to bolo famózne – viď videjko nižšie. Druhý deň sme si nakúpili extra potápačskú výstroj, nech môžeme šnorchlovať obaja naraz, ale more bolo rozbúrené a videli sme 💩. Ešte aj tie nové potápačské okuliare, ktoré sme kúpili, pretekali.


Pravdepodobne najpokojnejšia časť

Jedinú oblasť, ktorú sme na Koh Samui nepreskúmali je Lipa Noi, ale kolega, ktorý tam momentálne je, píše, že tam je úplný kľud a ľudoprázdno. Takže ak si chcete dať dovolenku alá Robinsoni (s hotelmi a reštikami), choďťe do oblasti Lipa Noi na západe ostrova. Predpokladám, že tam bude aj oveľa pokojnejšie more ako na východe.


Odporúčame aj Krabi!

Okrem Koh Samui sme precestovali aj oblasť Krabi, ktorá bola lacnejšia, mala epickejšiu prírodu a menej turistov. Ak plánujete v blízkej dobe navštíviť Thajsko, určite si prečítajte naše tipy čo vidieť a kam ísť na Krabi v tomto blogu.

ivalka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *