Krabi, Thajsko – najkrajšie pláže a miesta

Krabi, Thajsko – najkrajšie pláže a miesta

Provincia Krabi, najmä okolie pláže Ao Nang a Railey beach, je skvelá lokalita na prvú návštevu Thajska. Sú tam epické vápencové skaly trčiace z mora, veľa možností na výlety (nielen po pekných plážach) a je to tam o cca 20% lacnejšie ako na Koh Samui a Phukete. A áno, sú tam aj kraby, veľa krabov 🙂

Phra Nang beach - Krabi, Thajsko


Kde sa ubytovať?

Najlepšie je ubytovať sa v okolí pláže Ao Nang a chodiť na výlety odtiaľ. Je to cca 30 minút z letiska Krabi a je tam hneď niekoľko pekných pláži, pričom nádherné pláže a ostrovy sú v 10 až 45 -minútovej vzdialenosti loďkou. Letenky z Bangkoku na Krabi sú približne 30 až 60 eur, o dosť lacnejšie ako napríklad na Koh Samui.

My sme bývali v hoteli iCheckInn, ktorý mal super polohu, blízko na pláž aj na night market. Bol to taký slušný štandard. Dobrý pomer cena/výkon. Dvojlôžková izba s klímou, free wifi a súkromnou kúpeľnou je od 28 eur na noc. Dávajte si pri bookovaní pozor aby ste neboli ďaleko od pláže, lebo tam nie sú moc chodníky a budete musieť na pláž šlapať po krajnici cesty.

iCheckInn Hotel, Ao Nang, Krabi, Thajsko


Ako to tam vyzerá?

Ao Nang je celkom už celkom prispôsobený turizmu, ale nečakajte, že tam budete mať kompletnú infraštruktúru.

Okrem hotelov a reštaurácii tam nájdete tieto typy prevádzok:

  • stánky ponúkajúce výlety (všade!),
  • stánky s oblečením a suvenírmi,
  • práčovňe (1kg oblečenia vám vyperú za 40-50 bátov = 1,5 eur),
  • požičovne motoriek (200 bátov na deň = 6 eur),
  • masážne salóny (nohy za 200 bátov, celotelová za 300 bátov = 10 eur)
  • potraviny 7 eleven, ktorým sa v Thajsku určite nevyhnete a ani sa im nechcite vyhnúť. Majú tam dobré toasty a ľadové nápoje za smiešny peniaz. Šunkovo-syrové toasty zo 7 eleven budú v Thajsku pravdepodobne váš jediný kontakt so syrom.

Ao Nang nie je párty lokalita, ale určite sa tam dá zabaviť. Ak ale hľadáte zábavu v štýle Ibiza, choďte určite do Chawengu na Koh Samui (o tom neskôr). Na Ao Nang sú krásne západy slnka, ale na kúpanie nič moc. Miestni tam ráno chodia raňajkovať. Ao Nang beach má však feeling strediskovej pláže a viac sa nám preto páčilo na pláži kúsok odtiaľ. Čítajte ďalej.


Čo sa teda na Krabi oplatí vidieť?

1. Phra Nang beach

Toto je ta pláž, ktorú vidíte na fotkách, keď si do googlu hodíte „Thailand“.

Už len cesta na túto pláž je zážitok, lebo uvidíte horolezcov a jaskynné útvary, ktoré vás dovedú až tam (pokiaľ idete z Railey Beach). A úplny top je, keď na Phra Nang prídu reštauračné loďky a priamo na pláži si môžete kúpiť lacný thajský street food a nápoje. Tomu hovorím dokonalá pláž!

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Ivana Lužinová Váleková (@ivalka_),

Okrem brutálnych útesov trčiacich z mora, tam nájdete aj:

  • horolezecké steny
  • jaskyňu
  • lagúnu (náročnejší prístup)
  • oltár plodnosti plný drevených falusov

Na Phra Nang beach sa asi najlacnejšie dostanete pomocou loďky z Ao Nang plaže. Lístok kupujte v jednom z dvoch stánkov na bokoch pláže a mal by stáť 100 bátov/jedna cesta. My sme na Phra Nang vždy chodili cez Railay Beach. Loďka vás vysadí na západnej strane Railey beach a odtiaľ prejdete pešo za cca 15 mínút cez turistickú dedinku až na južnú stranu Railey, napravo od nej sa nachádza Phra Nang.

Tu je naše videjko z tejto svätej trojice pláží zo screensaverov – Phra Nang Beach, Railey Beach East and West. Enjoy!


2. Tiger Cave Temple

Návšteva tohto chrámu na kopci bol jeden z najlepších a fyzicky najnáročnejších výletov. K zlatej soche budhu na kopci totiž vedie viac ako 1200 schodov.
Poviete si, vy ste knedle, ja som fit, ja to dám jak nič. Lenže tie thajské schody sú veľmi strmé a vysoké, niektoré schody boli vysoké dobrých 30-40 cm. Plus si k tomu dajte teplo a vlhko a zapotíte sa viac ako na Spartan race. My sme sa.

Každopádne, stojí to zato, výhľad neskutočný, aj fotečky na instagram porobíte parádne. Nezabudnite, že by ste nemali mať odhalené kolená, ramená ani bruchá (ako ja!). Aspoň, že uterák z Decathlonu môže byť pri kúsku fantázie aj sukňa.

Keď zleziete dole, aj keď už nebudete chcieť, absolvujte ešte pár schodov do lokálneho Wonderlandu.

Názov by mohol naznačovať, že ide o nejakú komerčnú atrakciu, ale nie je to tak. Je to kus džungle pri skalách s jaskyňami, kde žijú mnísi. Majú tam malé domčeky, kuchynku a oltár namaľovaný na skalnej stene. Fakt magické miesto. Priľahlý les je plný storočných stromov a krásnej prírody. Rovnako silný zážitok ako výhľad z chrámu na kopci.

Ako už tušíte podľa názvu, je tu samozrejme aj jaskyňa, v ktorej nejaký mních videl počas meditácie tigra. Ďalšia verzia hovorí o tom, že tam nejaký tiger býval. My sme do jaskyne už nešli (cestou naspať sme zabudli), vy sa tam choďte pozrieť a napíšte ako bolo. Vraj sú tam aj nejaké odtlačky tigrích pacičiek.

Ako sa tam dostať?

Opäť najjednoduchšie je to motorkou, cesta z Ao Nang nám na motorke nám trvala asi polhodinu. Neskôr sme ale zistili, že ku chrámu Tiger Cave by mala chodiť aj miestna emhádečka (na Krabi sú to biele songtahews) a chytiť ich môžete na zastávkach s opicami. Iné songthaews si nebrete ak nechcete zbytočne míňať, tvária sa ako private taxi a namiesto 50 bátov vypýtajú 500.


3. Emerald Pool, Blue pool a Hot Springs

Dve prírodné jazerá v neuveriteľných odtieňoch zelenej a modrej nájdete v parku Thung Teao Forest National Park, ktorý je vzdialený hoďku až hoďku a pol z Ao Nang-u. Prírodné horúce pramene sú kúsok odtiaľ a preto je fajn návštevu týchto dvoch miest spojiť do jedného tripu.

Blue Pool

Modré jazero je prístupné len od januára do apríla, a fakt nebudete veriť ako je možné, že má takú žiarivú modrú farbu. Ak správne chápem, tak má ílový podklad a svetlo sa odo ílu na dne odráža namodro. Ja som toto krásné prirodné miesto ihneď zneuctila, za čo sa hanbím, pri úprave účesu mi tam vystrelia gumička. Prepáč, modré jazero!

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Cestujeme za zážitkami 🌍 (@na_tripe_blog),

Emerald Pool

V druhom, smaragdovom jazere (Sra Morakot) vzdialenom asi 500 m sa môžete aj okúpať s rybkami a vymasírovať si chrbáty v tečúcej horskej vode.  Vstupenky do parku stoja 200 bátov a do Hot Spring 90 bátov na osobu, dokopy v eurách je to 8,50.

Krabi, Thajsko, Emerald Pool

Pri parku sa dá lacno najesť v lokálnych stánkoch. Dostať sa tam viete cez organizovanú tour (my sme vyjednali 800 bátov na osobu, vrátane hotel pick-up, vstupného a ľahkého obedu. Dá sa ísť aj na motorke, ale z Ao Nang je to cca 1,5 hod a finančne sa to až tak neoplatí.

Hot Springs

Asi 20 minút od týcho jazier sú aj Hot Springs, kaskádovité prírodné bazény s horúcou tečúcou horúcou vodou. Dať si horúci kúpeľ v 30 stupňovej teplote bude v pohode, lebo z horúcej prírodnej kade sa viete zošmyknúť do studenej tečúcej rieky pod ňou. Nevýhodou je, že ak sem pôjdete v rámci tour, tak sa tam dostanete až okolo obeda, kedy tam je už dosť ľudí. Čiže v tomto ohľade môže byť motorka lepšia voľba, ale počítajte s viac ako hodinovou jazdou z Ao Nang.

Krabi, Thajsko, Hot Springs

4. Tonsai Beach

Ak chcete vidieť ako vyzerá pravá „hippie beach“, choďte na Tonsai.
Ale vlastne, choďte tam aj tak, je tam super a budete tam liezť cez plot. Pláž medzi Ao Nang a Railay Beach je fakt punk a jedli sme tam najlepšie Panang Curry ever.

Dedinka Tonsai sa nachádza za plotom akéhosi wannabe nedostavaného rezortu, ktorý tam pravdepodobne niekto postavil a zahatal hlavný prístup z dediny na pláž. Miestni hipíci sa nahnevali a cez dvojmetrový plot postavili schodíky a plot pomaľovali heslami ako „Keep calm and climb the fucking wall!“. Sú tam dokonca aj nejaké motívy z berlínskeho múru.

Dedinka, ktorú za plotom nájdete je asi celá z dreva, s farebnými vlajočkami a nápismi. Sú tam joga štúdiá, ubytko pre miestnych horolezcov, bary a pár miest na jedenie. My sme tam našli veľkú drevenú „búdu“ Mama Chicken, kde sme mali dokonalé Panang curry za smiešny peniaz. Ak vám ešte nestačí, tak choďte sledovať opice, ktoré lozia po stromoch a skalách lemujúcich Tonsai beach.

Ako sa tam dostať?

Na Tonsai Beach sa dostanete rovnako ako na Railay, je to po ceste. Kúpte si lístok na loďku za 100 bátov na osobu v stánkoch na bokoch Ao Nang pláže. My sme našli jeden taký na oboch stranách pláže.


Krabi určite odporúčame!

Krabi bolo pre nás prvé „plážové“ miesto, kde sme po Bangkoku išli a nemohli sme si vybrať lepšie. Je to nádherné miesto s množstvom krásnej prírody, nie je turisticky až tak poškvrnené a je tam, čo objavovať. Z Krabi sa viete celkom jednoducho presunúť aj na ďalšie ostrovy – ako napríklad Koh Phi Phi, ktoré sme my bohužiaľ nestihli, a preto sa tam budeme musieť ešte vrátiť 🙂
Z Krabi sme sa presunuli do Thajského zálivu na ostrov Samui a aj tam je toho dosť, čo objavovať. Píšeme o tom v tomto blogu.

ivalka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *