Kam s deťmi za zvieratkami v Bratislave a okolí

Kam s deťmi za zvieratkami v Bratislave a okolí

V tomto článku nájdete až 11 tipov na miesta, kam s deťmi za zvieratkami, zábavou a často aj dobrým jedlom v Bratislave a v okolí do 100 km. Priamo v Bratislave máme pre vás 3 tipy, kde sa dajú ísť pozrieť a kŕmiť zvieratká. V okolí Bratislavy máme až 8 tipov kam za zvieratkami. Dve miesta, ktoré odporúčame sú kúsok za hranicami Slovenska.

Blog je rozdelený na 3 časti a obsahuje 11 tipov kam s deťmi za zvieratkami v Bratislave a okolí do 45 km a 100 km


  KAM S DEŤMI ZA ZVIERATKAMI
  V BRATISLAVE?

  Horáreň Horský park

  Súčasťou komunitného centra Horáreň v bratislavskom Horskom Parku je kaviareň, detské ihrisko, lesná škôlka a mini zoo. Zvieratiek a výbehov je tam málinko, ale postačí. Sú tam kozy, prasiatka, poníka a zajace. V automate pri ohradách môžete za drobné (myslím, že 50 centov) kúpiť granulky pre zvieratká, ktorými ich môžete nakŕmiť. Vstup sa neplatí. Otvorené by mali mať každý deň od 10.00 do 20.00 hod. Návšteva Horského parku

  Kúsok odtiaľ (2 min pešo) je Prüger-Wallnerova záhrada, kde je super detské ihrisko a komunitný domček. Odporúčame navštíviť tieto dve miesta spolu v jeden deň a hneď máte s deťmi fajn poldenný program priamo v Bratislave.


  Sokoliareň a mini ZOO Devín

  Malá kontaktná ZOO priamo pod hradom Devín, v ktorej nájdete dravé vtáky, exotické vtáctvo, ale aj drobné hospodárske zvieratká a dobytok. Dokonca aj lamy a pštrosy/emu. Je tam aj menšie detské ihrisko a pár odrážadiel pre deti. Pri pokladni si môžete kúpiť nejaké pitie a keksíky.

  Sokoliareň a mini ZOO je otvorená celoročne, ale len cez víkendy od 10.00 do 16.00 hod. V cene lístku máte aj krmivo pre zvieratá. Dospelí platia 6 eur a deti nad 3 roky 5 eur.


  ZOO Bratislava

  Bratislavská ZOO v tomto zozname určite neprekvapila, ale možno vás prekvapí, že na jar alebo v lete 2024 by mali otvoriť v rámci areálu aj kontaktnú ZOO pre deti – Gazdovský dvor. Takéto niečo tam určite chýbalo a ocenia to decká aj rodičia ako spestrenie návštevy. Ďalším pozitívom je nový resp. rozšírený výber pre medveďa Félixa, ktorý dlhé roky, chudák, býval fakt v zlých priestoroch vyzerajúcich ako atómový kryt. Tiež pribudla nová oddychová časť s lavičkami a peknými výhľadmi.
  Ak ste v ZOO Bratislava dlho neboli, možno budete milo prekvapení, keď tam v lete 2024 pôjdete na návštevu.
  KAM S DEŤMI ZA ZVIERATKAMI V OKOLÍ 45 KM OD BRATISLAVY?


  Gazdovský dvor Náš Sen, Pusté Úľany
  (43,5 km z Bratislavy, 40 min autom)

  Gazdovský dvor Náš Sen je fakt sen každého, kto hľadá kid-friendly miesto so zvieratkami a rodinnými aktivitami. Na tomto mieste v Pustých Úľanoch vás čaká kŕmenie, hladkanie a česanie rôznych zvieratiek, člnkovanie, jazda na koni, ale aj ihriská a miesta na oddych. Je to asi „najkontaktnejšia“ ZOO v akej sme zatiaľ boli. Do areálu môžete ísť aj so psom a môžete si tam prenajať altánok na opekanie. V miestnom bufete majú vraj dobré pečené ryby.

  Gazdovský dvor je otvorený od marca do októbra každý víkend od 13.00. V letných mesiacoch (júl, august) sú otvorení od utorka do nedele. Aktuálne info o otváracích hodinách nájdete tu. Ak budete nabudúce riešiť kam s deťmi za zvieratkami, toto by mala byť vaša prvá voľba. Je to tam naozaj perfektné!

  Ak nemáte k dispozícii auto, je celkom jednoduché a podobne rýchle dostať sa tam aj verejnou dopravou. Musíte ísť vlakom z Hlavnej stanice do Pustých Úlian a tam prestúpiť na veľmi krátku cestu autobusom na zástávku Pusté Úľany, Jednota, ktorá je 300 metrov od Gazdovského dvora.

  Vstupné pre dospelých (nad 15 rokov) stojí 9 eur a deti vo veku od 2 – 15 rokov 6 eur. Deti do 2 rokov majú vstup zdarma.  Malkia Park, Orechová Potôň
  (43 km z Bratislavy, 31 min autom)

  Malkia Park s podtitulom „Big cats rescue“ začala ako útočisko pre mačkovité šelmy (tých je tu najviac), postupne k nim pribudli aj iné zvieratá ako medvede, opice, papagáje, či kopytníky. Zvieratá sa narodili v zajatí a vo voľnej prírode by neprežili, medvede sú zachránené z cirkusu. Momentálne tam majú vyše 250 zvierat, takže je tam naozaj čo pozerať.

  Malkia sa v roku 2022 stala prvou súkromnou zoologickou záhradou na Slovensku. Meno Malkia má táto ZOO podľa prvej levice, ktorú tam prijali a je tam doteraz (marec 2024). Viac o príbehu tejto levice si môžete prečítať tu.

  Malkia Park je moderný bezbariérový komplex a decká sa tam môžu pohybovať napríklad aj na odrážadlách. Je tam aj reštaurácia a rôzne občerstvenie, ale počas zimných mesiacov nefungujú.

  Súčasťou areálu je aj Penzión Malkia s reštauráciou a vnútorným detským kútikom. Samozrejme, viete sa tam aj ubytovať. Na konci vonkajšieho areálu je tiež detské ihrisko a kopa odrážadiel na dorazenie zvyšnej energie deciek.


  Vstupenky si môžete kúpiť na mieste aj online, ale cena je v oboch prípadoch rovnaká. Vstup pre dospelého je 15 eur a pre dieťa vo veku 3 – 15 rokov 9 eur. V zimných mesiacoch je cenník trochu výhodnejší. Aktuálny cenník si môžete pozrieť tu. V pokladni si viete kúpiť aj krmivo pre vybrané zvieratá.

  Hneď vedľa Malkie je pretekársky okruh Slovakia Ring, kde sa viete s deťmi napríklad povoziť na motokárach.


  BioFarma Príroda, Stupava
  (27 km z Bratislavy, 27 min autom)

  Na Biofarmu v Stupave sa oplatí ísť len najesť do miestnej koliby, kde si môžete dať výborné tradičné slovenské jedlá. Zvieratá a okolitý areál sú veľmi príjemný doplnok, ktorý z tohto miesta robí ideálnu destináciu na krátky výlet z Bratislavy za zvieratkami. Neplatí sa tam žiadne vstupné. Parkovanie môže byť počas víkendov trošku problém, keďže tam chodí naozaj veľa ľudí.

  Areál biofarmy je celkom rozsiahly. Nájdete tam hospodárske zvieratá, pôvodné hospodárske objekty ako mliečnica a pekáreň, detské ihriská, a už spomínanú reštauráciu Koliba v pôvodnej drevenici. 

  Majiteľom je kontroverzný politik Alojz Hlina, ktorý vlastní aj bratislavský Slovak Pub.

  Fotka: PlanetSlovakia.sk


  Abeland – dedinka remesiel, Lozorno
  (28 km z Bratislavy, 30 min autom)

  Abeland je malá dedinka, ktorú si rodina Ábelovcov postavila viac-menej svojpomocne. Dedinka je otvorená pre verejnosť len jeden deň v týždni (sobota od 10 do 17 hod). Môžete tam nakŕmiť kozy alebo prasiatka, ale jedlo pre ne si musíte doniesť sami. Neplatí sa žiadne vstupné.

  V Abelande si môžete skúsiť rôzne remeslá ako napríklad kováčstvo a košikárstvo. K dispozícii je aj občerstvenie, domáci väčšinou robia nejaké halušky (na sladko aj na slano) a polievku. Kúpiť si môžete aj ich vlastné farmárske produkty.
  Je tu aj celkom fajn ihrisko, nejaké hračky pre deti, ale aj priestor, kde si môžete sadnúť a zjesť vlastnú desiatu či obed.


  Veľká škoda, že Ábelovci nevedia odhadnúť, čo je vhodné na mieste ako je Abeland organizovať a komunikovať navonok. Z textu, ktorí zverejnili k akcii Volebný Guláš v roku 2019 bol cítiť negatívny postoj voči minoritám. Podľa nás to bol dosť prešľap a veríme, že sa z toho poučili.

  Kam s detmi za zvieratkami Bratsilava a okolie


  Schloss Hof, Rakúsko
  (30 km z Bratislavy, 32 min autom)

  Zámok Hof je rakúsky zámok nachádzajúci sa nad riekou Morava, kúsok od hraníc so Slovenskom – zo zámku máte výhľad na sídlisko Devínska Nová Ves a Sandberg. Z Devínskej sa ale do Schloss Hofu autom nedostanete, jedine bicyklom cez Most Chucka Norrisa (Cyklomost Slobody). Cesta autom trvá polhodinu a musíte ísť inou trasou – cez Hainburg.

  Areál zámku Hof sa rozprestiera na ploche vyše 70 hektárov a okrem zámku sú tam rôzne hospodárske budovy, pasienky, stajne, ale aj okrasná baroková záhrada a dve oranžérie. Zámok patrí k najväčším barokovým komplexom tohto typu v Európe.

  Okrem veľkého množstva zvierat je tam perfektné detské ihrisko, veľká guľôčková dráha, kontaktná zoo, pump track s možnosťou požičať odrážadlo (s vlastným do areálu nesmiete). V zámku dokonca robia aj špeciálne prehliadky pre deti s prezliekaním sa do barokových kostýmov.

  Kam s deťmi za zvieratkami v Bratislave Schloss Hof
  Za 2 eurá si viete do tejto guľôčkovej dráhy kúpiť guličku a púšťať koľko chcete.

  Všetky info tabule v areáli sú aj v slovenčine, takže sa nemusíte báť jazykovej bariéry.

  V Schloss Hofe sa často konajú rôzne rodinné akcie. Najpopulárnejšie sú Vianočné a Veľkonočné trhy, kedy je atrakcií pre deti a rodiny ešte viac. Od 9.3 do 1.4.2024 prebiehajú počas víkendov a sviatkov Veľkonočné trhy.

  Vstupné do Schloss Hofu je dosť vysoké, resp. vyššie ako inde – 23 eur dospelá osoba (dieťa od 6 rokov za polovicu), v ktorom máte aj prehliadku zámku. Ak o ňu nemáte záujem, smola, iný vstup nemajú. Jedine, ak prídete počas Vianočných a Veľkonočných trhov a vtedy sú cez víkend a sviatky špeciálne vstupné len na tieto trhy a teda do celého areálu okrem zámku.
  Ak plánujete do Schloss Hofu chodiť častejšie ako 2- krát za rok, určite si kúpte ročnú permanentku – oplatí sa to!
  Stojí 46 eur a platí 365 dní.  Reštaurácia Sári Csárda, Dunakiliti, Maďarsko
  (34 km z Bratislavy, 30 min autom)

  Kúsok za Slovenskými hranicami je tradičná maďarská csárda, kde si môžete vychutnať výborné špeciality maďarskej kuchyne. Niekoľkokrát sme tam boli a vždy nám veľmi chutilo.
  Celý areál reštaurácie je veľmi pekný a príjemný, hlavne keď sedíte von na terase. Hneď vedľa reštauračnej terasy je detské ihrisko a trochu ďalej aj ohrada s kozami a ovcami. Okolo areálu tečie kanál Zátonyi-Duna a z móla môžete sledovať aj kačky alebo labute.

  V reštaurácii sa nedá platiť kartou, ale majú tam bankomat. Platiť môžete v eurách alebo forintoch.  KAM S DEŤMI ZA ZVIERATKAMI V OKOLÍ 100 KM OD BRATISLAVY?

  Eko Park, Piešťany
  (82 km z Bratislavy, 51 min autom)

  Moderná menšia zoologická záhrada s obrovským vonkajším ihriskom. Uvidíte tu druhy zvierat, ktoré nie sú v našich ZOO úplne bežné ako napríklad tapír, kapibara a tučniaky. V miestnom rybníku si môžete za poplatok zaloviť ryby. Tiež sú tam dva kontaktné výbehy, kde si deti môžu pohladkať králiky alebo morské prasiatka. Nám sa podarilo dostať aj na komentované kŕmenie lemurov, vydier a tučniakov.

  Tak ako v Malkii, aj tu sa dá ubytovať v penzióne s reštauráciou Rybársky Dvor. Varia celkom dobre a vnútri je aj menší detský kútik. Celkovo je tento areál podobný typ ako Malkia Park, akurát tam nemajú šelmy, ale majú oveľa väčšie detské ihrisko.

  Vstupné stojí 12 eur pre každého nad 3 roky. ZŤP a dôchodcovia to majú za polovicu.

  Aktuálny cenník nájdete tu.


  MADONAN Farmpark, Bojničky
  (78 km z Bratislavy, 51 min autom)

  MADONAN Farmpark pri Hlohovci je ďalšie úžasné miesto kam s deťmi za zvieratkami a zábavou.
  Momentálne (marec 2024), je dočasne zatvorený z dôvodu sťahovania, preto sledujte ich web alebo sociálne siete pre viac info kedy otvoria. My sme tam ešte neboli, ale určite sa chystáme. Okrem klasických atrakcií ako trampolíny, veľké ihrisko s preliezkami je tam aj tubingová dráha, a simulátor bagrovania a dokonca simulátor dojenia kravy. Miestne zvieratká môžete kŕmiť, sú na to zvyknuté.

  Navyše, farma MADONAN je jedinečná aj tým, že v nej vyrábajú A2A2 mlieko. Tento typ mlieka je ľahšie stráviteľný a vhodný aj pre ľudí trpiacimi alergiami na klasické mlieko. Uvádza sa tiež, že Beta kazeín typu A2A2 znižuje riziko vzniku cukrovky. O toto mlieko je veľký záujem a pred predajňou sa tvoria obrovské rady, keďže dopyt prevyšuje ponuku.

  Otvorené mávajú každý deň vrátane sviatkov od 10.00 do 22.00 a vstup stojí 5 eur na osobu cez týždeň a 6 eur na osobu cez víked. Osoba je podľa webu každá chodiaca osoba, čiže aj malé deti od cca 1 roka platia vstupné.


  Ďalšie nápady na výlety?

  Ak hľadáte inšpiráciu kam s deťmi aj bez kŕmenia zvieratiek, odporúčame napríklad Korzo Zálesie a Hniezdo Malinovo alebo ďalšie miesta v Bratislave a okolí, ktoré nájdete v týchto blogoch. Nezabudnite nám dať follow aj na Instagrame, kde je obsahu ešte viac.

  ivalka

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *