V Budmericiach na okraji Bratislavského a Trnavského kraja nájdete rozprávkový kaštieľ, ktorý bol kedysi letným sídlom Pálffyovcov a neskôr Domom slovenských spisovateľov. Kaštieľ Budmerice je novo zrekonštruovaný a pripravený na vašu návštevu – keď to pandemická situácia dovolí. My sme to stihli ešte začiatkom decembra 2020 a veľmi sa nám tam páčilo.
Budmerický kaštieľ patrí medzi národné kultúrne pamiatky a nájdete ho (logicky) v obci Budmerice, ktorá leží medzi Modrou a Trnavou, len 35 minút jazdy autom z Bratislavy.
Prehliadky kaštieľa sa konajú cez víkendy od 10.00 ráno každú polhodinu až hodinu, posledný vstup závisí od ročného obdobia. Prehliadka trvá asi 40 minút a stojí 4 €/dospelá osoba. Viac info o otváracích hodinách a frekvencii prehliadok nájdete tu.
História kaštieľa
Pálffyovské poľovnícke sídlo
Kaštieľ Budmerice dal postaviť v roku 1889 gróf Ján Pálffy (1857-1934) so svojou novopečenou 16-ročnou manželkou Alžbetou. Kaštieľ plnil funkciu letného sídla resp. poľovníckeho kaštieľa.
Budmerice boli v tom čase súčasťou Pálfiovského panstva Červený Kameň. Neďaleko kaštieľa bola aj bažantnica a ešte dnes je možné natrafiť na zvyšky jej oplotenia v blízkom lese.
V roku 1934 po smrti Jána Pálffyho sa stal dedičom kaštieľa jeho jediný syn Pavol. Ten v roku 1945 emigroval a budmerický kaštieľ bol skonfiškovaný česko-slovenskou vládou.
Dom slovenských spisovateľov
V rokoch 1946 a 1986 bol kaštieľ upravovaný a slúžil až do roku 2011 ako Dom slovenských spisovateľov, ktorý sa tu mali venovať tvorivej činnosti a rekreovať. Ja som zas počula, že tam boli kedysi fakt dobré žúrky.😊
V roku 2011 skončila platnosť nájomnej zmluvy Literárneho fondu (vraj ministrestvo predložilo takú nevýhodnú zmluvu na prenájom, že to Dom slovenských spisovateľov musel zabaliť). Následne, v rokoch 2014-2015 ministerstvo kultúry kaštieľ zrekonštruovalo a od 2017 je prístupný verejnosti aj s výkladmi.
Architektúra
Kaštieľ navrhoval rakúsky architekt podľa francúzskych renesančných zámkov, obklopený je zas rozsiahlym anglickým parkom.
Má dve nadzemné podlažia a podkrovie. Prevládajúcim stavebným slohom je eklekticizmus, ktorý sa prejavuje používaním a napodobňovaním prvkov z viacerých často i protikladných slohov a štýlov.
Táto nevšedná kombinácia sa ale podarila a kaštieľ pôsobí rozprávkovo. Niekto by možno povedal, že trochu gýčovo. Veď posúďte sami.
Pri kaštieli je aj moderný bazén, ten však logicky nie je z čias Pálffyovcov, ale z časov, kedy kaštieľ slúžil ako Dom spisovateľov a tí si tu bazén postavili, nech sa im lepšie relaxuje a tvorí. La dolce vita!
Hľadáte ďalšie inšpirácie?
Ďalšie pekné miesta na výlety v Bratislave a okolí nájdete v týchto blogoch.