Borinský vodopád a kameňolom Medené Hámre

Borinský vodopád a kameňolom Medené Hámre

Malé Karpaty a okolie Bratislavy nie sú práve oblasť bohatá na vodopády. O to viac poteší, keď zistíte, že jeden naozaj pekný je len polhodinu od Bratislavy pri obci Borinka. Borinský vodopád nájdete v bývalom kameňolome Medené Hámre (Prepadlé).

Borinský vodopád netečie celoročne a je dosť možné, že počas obdobia sucha tam proste nebude. Najlepšie tam je ísť niekedy po období dažďov alebo niekedy koncom zimy. My sme boli počas mrazivého februárového dňa a vodopád aj okolie vyzerali ako naozajstné ľadové kráľovstvo.

Borinský vodopád
Zamrznutý je pravdepodobne ešte krajší.


Borinský vodopád vzniká prepadom mohutného prúdu vody z cesty dolu do kameňolomu. V kameňolome sa voda silne rozlieva a miestami siaha povyše lýtok, takže v teplejších dňoch tam berte gumáky. Počas mrazov tam bude veľká ľadová plocha, na ktorej sa dá šmýkať a príjemne praská pod nohami.

Borinský kameňolom v zime
Bývalý kameňolom slúži v súčasnosti ako lezecká stena.

Ak by ste si chceli pozrieť aj nejaké videá, nájdete ich v highlights na našom Instagrame.


Ako sa dostať k vodopádu?

Odporúčame zaparkovať na konci obce Borinka odkiaľ je to asi 30 minút príjemná prechádzka po asfaltke. Ak to chcete mať ešte bližšie, zaparkujte pri Červenom potoku resp. na mieste označenom na mape ako Medené hámre a odtiaľ je to len 15 minút. Pre tých, ktorí chcú ísť čo najbližšie, je malé parkovisko priamo pri kameňolome.


Čo ešte vidieť v okolí?

Ak by sa vám málilo, v okolí sú aj ďalšie zaujímavé miesta. Výlet môžete spojiť s výstupom na zrúcaninu Dračí hrádok, ktorý sa nachádza nad Borinkou.
Za hodinu sa viete po modrej značke dostať aj na Biely kríž, obľúbený cyklo a prechádzkový bod nad Bratislavou. Na opačnú stranu sa za hodinu až hodinu a pol viete dostať na Hrad Pajštún – cesta vedie cez Dračí Hrádok (najprv žltá, potom červená turistická značka) alebo priamo zo stredu obce Borinka (červená značka).

Zdroj: slovago.sk

Tipy na ďalšie pekné výlety do prírody v okolí Bratislavy nájdete v tomto blogu.

ivalka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *