Rozhľadňa Devínska Kobyla – ako sa tam dostať?

Rozhľadňa Devínska Kobyla – ako sa tam dostať?

Od júla tohto roka má Devínska Kobyla novú atrakciu. Je ňou unikátna rozhľadňa s perfektnými výhľadmi na Bratislavu a susedné krajiny. Ak hľadáte inšpiráciu na nenáročný výlet v Bratislave, Devínska Kobyla je to správne miesto.

Cez Veľkú noc sme boli kvôli korone nútení ostať v okrese a tak sa nám konečne podarilo preskúmať bývalú raketovú základňu na Devínskej Kobyle a pokochať sa výhľadmi na Dunaj. Tentokrát sme sa vybrali skontrolovať aj novopostavenú vyhliadkovú vežu, ktorá sa na vrchole Kobyly vznikla v júli 2020.  


Rozhľadňa Devínska Kobyla

Rozhľadňa je umiestnená na hranici troch mestských častí – Devín, Dúbravka a Devínska Nová Ves. Okrem panoramatických výhľadov na Bratislavu, z veže dovidíte aj k našim susedom – do Rakúska, Maďarska a Česka. Za peknými výhľadmi si budete musieť vyšliapať 112 schodov do výšky 21 metrov.

Výhľad do troch susediacich krajín bol motívom pre umiestnenie troch vyhliadkových plošín v rôznych výškových úrovniach.

Plošina na 5. poschodí  (14,4 m)

Z tejto plošiny môžete vidieť: Zobor (Tribeč), Košice, Senec, Trojmedzie (SK, AT, HU), Kamzík, Letisko M. R. Štefánika, Budapešť, Slavín, Bratislavu (Staré Mesto), Bratislavský hrad, Gerulatu a Gabčíkovo.

Plošina na 6. Poschodí (17,3 m)

Z tejto plošiny môžete vidieť: Schloss Hof, Cyklomost slobody, Prahu, Marchegg, Devínsku Novú Ves, Pálavu, Brno, Volkswagen, Trojmedzie (SK, AT, ČR), Záhorskú Bystricu, Marianku, Záruby (Malé Karpaty), Hrad Pajštún a Stupavu.

Plošina na 7. Poschodí (20,2 m)

Z tejto plošiny môžete vidieť: Königswarte, Wolfsthal, Neziderské jazero, Devín a hrad Devín, Hainburg, Carnuntum, Most Andreas Maurer, Letisko Schwechat a Viedeň.


Architektúra

Nie je to len taká obyčajná rozhľadňa, ale veľmi pekný architektonický kúsok. Na svedomí ju má architektonické štúdio Šebo Lichý. Pri dizajne veže sa inšpirovali miestnou faunou a flórou. Pripomínať by vám mala modlivka zelenú a bodliak Pestrec mariánsky.

Podobne ako modlivka, ktorá sa svojim sfarbením maskuje v prírode, ani vežu pre jej bielu farbu nie je z okolitých vyhliadok vidno a dokonale zaniká v tunajšom lese.

Vyhliadková veža Devínska Kobyla
Rozhľadňa Devínska Kobyla


Trasa na rozhľadňu

Rozhľadňa Devínska Kobyla sa nachádza na križovatke obľúbených turistických trás s dobrou dostupnosťou. Je teda na vás, akú náročnú a dlhú trasu chcete alebo odkiaľ to máte najbližšie.

Dostanete sa sem z Dúbravky, Karlovej Vsi, Devína a Devínskej Novej Vsi. Najrýchlejšie je to z Dúbravky – Dúbravskej hlavice, kde trasu môžete prejsť aj s detským kočíkom.


Z Dúbravky

Toto je asi najjednoduchšia a najkratšia trasa, vhodná pre kočíky, bicykle, juniorov aj seniorov.

Ak pôjdete autom, zaparkujte na mieste s názvom Dúbravská hlavica a odtiaľ choďte pešo po červenej turistickej značke – buď po asfaltke alebo po lesných cestičkách popri asfaltke (menej ľudí). Za cca 30 minút sa dostanete k areálu bývalej raketovej základne a nad ňou sa týči rozhľadňa.

Ak nemáte auto, v pohode sa tam dostanete aj MHD- čkou.
Vystúpite v Dúbravke na zastávke Alexyho a pôjdete smerom hore po ceste medzi kostolom a Lidlom až k Dúbravskej hlavici. Cesta zo zastávky na hlavicu trvá cca 25 minút a odtiaľ je to ďalších 30 min. Dá sa vystúpiť aj na autobusovej zastávke Vendelínska, ktorá je nad Lidlom a chodí tam autobus č. 27.

Trasa je vhodná aj pre cyklistov s dobrou kondičkou, keďže sa hore šliape len do kopca. Zato cesta naspäť je o to príjemnejšia.


Z Devínskej Novej Vsi

Táto trasa je vraj náročnejšia, pomerne strmá, ale nie je to zabijak. Zvládnu aj menej zdatní turisti. Idete po zelenej značke po trase Devínska Nová Ves (Nám. 6. apríla) – Sandberg – Rovnica – Bočná cesta – Devínska Kobyla. Na Devínskej Kobyle viete byť tak za 1,5 hodiny.

Super je, že cestou si viete obzrieť aj Sandberg, čo je významná paleontologická lokalita z obdobia treťohôr.


Z Karlovky a Dlhých dielov

Trasa z Dlhých dielov a Karlovej Vsi je takmer rovnaká, len začiatok ma iný. Spájajú sa pri Jezuitských lesoch.
Z Karlovky začínate červenou turistickou značkou zo zastávky Kútiky a z Dlhých dielov idete zo zastávky Kuklovská po modrej turistickej značke až Jezuitským lesy. Odtiaľ sa cesta z Karlovky a Dlháčov spája.

Karlova Ves – Kútiky alebo Dlhé dielyJezuitské lesy – Švábsky vrch – Dúbravská hlavica (rázcestie) a odtiaľ po červenej značke na Devínsku Kobylu.


Z Devína

Začínate pri hrade Devín, kde sa vyberiete po červenej turistickej značke. Cesta trvá asi 1:15 – 1:30 hod.
Trasa: Hrad Devín – Námestie práce – Úzky les – rázcestie Devínskej Kobyly.

Celá mapa na mapy.hiking.sk


Nevynechajte ani raketovú základňu!

Určite odporúčame návštevu vyhliadkovej veže spojiť aj s obhliadkou areálu bývalej raketovej základne. Nájdete tam bunkre, silá a ďalšie budovy. Viac info v tomto článku.

ivalka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *