Kaštieľ Betliar: najzachovalejší kaštieľ na Slovensku

Kaštieľ Betliar: najzachovalejší kaštieľ na Slovensku

Kaštieľ v Betliari je najnavštevovanejším kaštieľom na juhovýchodnom Slovensku a my sa tomu vôbec nečudujeme. Je to zatiaľ najkrajší kaštieľ, aký sme na Slovensku videli. Nájdete ho v obci Betliar, kúsok od Rožňavy.

Samotná budova zvonku nie je až taká úchvatná, ale vo vnúti je naozaj exkluzívne zariadená, nádherný je aj park pri kaštieli.

Kaštieľ Betliar sa vyhol vojnovému plieneniu a rabovaniu, a tak sa aj po roku 1945 zachoval so svojim pôvodným zariadením a zbierkami. Čiže všetko, čo tu budete vidieť, patrilo členom rodu Andrássy, rodu najvýznamnejších aristokratov v Európe v 19. storočí.


História

Kaštieľ pochádza zo začiatku 18. storočia a postavili ho na základoch staršieho renesančného hradu. Neskôr sa dostal do vlastníctva Andrássyovcov a tí ho v priebehu nasledujúcich desaťročí postupne prebudovali na veľkolepú rezidenciu inšpirovanú anglickými vidieckymi sídlami.

Kaštieľ Betliar využívali predovšetkým ako reprezentatívne poľovnícke sídlo, ale aj ako múzeum pre svoje zbierky.

Gejza I. Andrássy kaštieľ začiatkom 20. storočia znovu zmodernizoval. Vďaka tomu vznikla luxusná rezidencia s elektrickým osvetlením, ústredným kúrením, 16 kúpeľňami, veľkou knižnicou a množstvom pohodlných apartmánov pre hostí, ktorí sem chodili na poľovačky. Na Airbnb by bol Gejza určite superhostiteľ.


Anglický park

Park pri kaštieli má rozlohu až 81 hektárov a v roku 1978 bol zapísaný do zoznamu svetových historických záhrad. Za jeho zakladateľa považujeme grófa Leopolda Andrássyho (1767 – 1824), osvieteného aristokrata, slobodomurára a významného zberateľa.

V parku je mnoho zaujímavých zákutí a stavieb: zverinec v podobe stredovekého hradu s vežičkou, slobodomurársky a čínsky pavilón, japonský most či Hermesova studňa, kde si Andrássyovci počas letných piknikov chladili nápoje.

Nájdete tu dokonca umelo vytvorenú jaskyňu s vodopádom, v ktorej Andrássyovci chovali ľadové medvede. Áno, čítate správne. V slovenskom Betliari bol prvý chov ľadových medveďov v Európe, pravdepodobne aj vo svete! (viď foto galérii)

Vraj okolo roku 1909, keď bol Karol Andrássy IV. na poľovačke na tulene a medvede v Grónsku a Nórsku, doniesol si odtiaľ tri mláďatá ľadového medveďa.

Parkom sa môžete pokochať aj keď je kaštieľ zavretý, je voľne prístupný verejnosti. V lete je otvorený až do deviatej večer.


Interiér kaštieľa

Ako sme písali v úvode, interiér kaštieľa, zbierky a exponáty sa zachovali vo vynikajúcom stave. Kaštieľ Betliar je plný historického nábytku z rôznych slohových období, obrazov popredných uhorských a európskych maliarov, poľovníckych trofejí alebo zbraní.

Kaštieľ zdobí mnoho bizarností. V kabinete rarít je napríklad vystavená lebka miestneho zbojníka, Michala Dovca, ktorý bol taký gemerský Jánošík. V zimnej záhrade nájdete vypchatú hlavu slona, krokodíly, korytnačku obrovskú, ale aj slonie nohy, ktoré šľachtici využívali na odkladanie vychádzkových palíc. 

Medzi trofeje Andrassyovskej zbierky nepatria len vypchaté zvieratá a pozostatky zbojníkov, ale aj dve múmie, ktoré si priniesli ako suveníry z ciest. Asi namiesto magnetiek…😊 Staršia, 3000 rokov stará múmia patrí kňazovi zasvätenému bohu Amonovi a mladšia, len 2000 rokov stará patrí dieťaťu z Egypta.

Múmia kňaza z Egypta

Najkrajšia miestnosť v kaštieli je jednoznačne knižnica. Prečítať si v nej môžete 15 00 zväzkov najmä vedeckej literatúry.

Kaštieľ Betliar
Knižnica v kaštieli


Praktické informácie

  • Pri kaštieli je platené parkovisko, kde v pohode zaparkujete. Prehliadka pre dospelú osobu stojí 8 EUR. Určite ju odporúčame. Viac info o otváracích hodinách a prehliadkach nájdete tu.
  • Výlet do Betliara môžete spojiť aj s návštevu Ochtinskej aragonitovej jaskyne alebo sa môžete ísť pozrieť k najvyššie položenej priehrade na Slovensku – Palcmanskej Maši. Obe tieto miesta sú od Betliara vzdialené 30 minút jazdy autom.
  • Ak by ste toho chceli vidieť ešte viac, v tomto článku nájdete 5 tipov, kam na výlet na východnom Slovensku.


Ďalšie inšpirácie na výlety po Slovensku:

ivalka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *