Slovenský raj, Suchá Belá – najkrajšia túra v raji

Slovenský raj, Suchá Belá – najkrajšia túra v raji

Slovenský raj je plný nádherných tiesňav a miest. Jednou z najkrajších je Suchá Belá. Zároveň patrí medzi tie najmenej náročné trasy, takže tam chodí veľmi veľa ľudí. My sme objavili spôsob ako sa masám turistov vyhnúť aj cez víkend.


Môže to znieť neuveriteľne, ale na túre cez Suchú Belú sme boli takmer úplne sami, aj keď to bola slnečná sobota počas prázdnin. Aj sme váhali, či ísť, keďže nás všetci strašili, že tam je vždy hrozne veľa ľudí a na rebríky sa čaká aj trištvrte hodinu. Nakoniec sme išli, ale našich radcov sme vôbec neposlúchli.

Na túru do Suchej Belej sme sa vybrali až o druhej poobede, kedy boli všetci ranní turisti už doma a rebríky prázdne. Nuž, v tomto prípade neplatí „ranní ptáče dál doskáče“ ale skôr naopak. 🙂

Tento postup odporúčame aplikovať len v letných mesiacoch, kedy slnko svieti aspoň do 19:00 večer.

Na našom Instagrame nájdete celú túru zdokumentovanú cez stories – KLIKAJTE TU.Ako sa do Suchej Belej dostať?

Na túru vyrazte z Podlesku, čo je vlastne taká brána do Slovenského raja. Do Podlesku sa viete dostať autobusom alebo autom a zaparkovať na záchytom parkovisku. Peši sa sem dá dostať z Hrabušíc alebo Betlanoviec.

My sme napríklad bývali v penzióne v Hrabušiciach a išli sme tam asi 10 -15 minút pešo. V Podlesku tiež nájdete dostatok možností na ubytovanie, takže ak chcete poriadne pobehať Slovenský raj a jeho tiesňavy, najlepšie je ubytovať sa tam.


Za vstup do Slovenského raja zaplatíte pri parkovisku 1,5 € a po zelenej turistickej značke zamierte do tiesňavy Suchá Belá.

Túra Podlesok – Suchá Belá – Podlesok trvá približne 3 hodiny. Trasa je jednosmerná, proti smeru potoka, takže naspať pôjdete inou cestou. Detaily nižšie.

Slovenský raj Suchá belá


Nevynechajte ani Kláštorisko

Ak máte čas, túru si predĺžte aj o návštevu Kláštoriska (+ 45 min). Sú tam ruiny stredovekého kláštora a na tamojšej chate robia dobrú kapustnicu. Určite odporúčame!

Viac o Kláštorisku na konci článku.

Slovenský raj
Kláštorisko, Slovenský raj


Kratšia trasa (bez Kláštoriska)

Trasa: Podlesok – Suchá Belá – Pod Vtáčím hrbom – Nad Podleskom – Podlesok

  • Celkový čas cca 3 až 3,5 hod.  Najprv zelená, potom žltá a nakoniec červená turistická značka.
  • Na konci rokliny Suchá Belá si viete požičať aj bicykel a spustiť sa na ňom do Podlesku (cena je 7,50 €). Viac info o požičaní bicyklov tu.
Slovenský raj, Suchá Belá - mapa trasy


Dlhšia trasa (aj s Kláštoriskom):

Trasa: Podlesok – Suchá Belá – Pod Vtáčim hrbom  – Kláštorisko – Pod Kláštoriskom – Hrdlo Hornádu – Podlesok

  • Celkový čas 4 až 4,5 hod.
  • Na Kláštorisku si tiež viete počas sezóny (máj – október) požičať bicykel smerom naspať do Podlesku (cena je 7,50 €). Viac info o požičaní bicyklov tu.
Slovenský raj, Suchá Belá a Kláštorisko - mapa trasy


Bez nepremokavých topánok nechoďte

Suchá Belá rozhodne nie je suchá a miestami budete kráčať po plytkej tečúcej vode a liezť po mokrých rebríkoch. S obyčajnými teniskami by som to neriskovala, potrebujete protišmykovú a vyššiu podrážku. V nepremokavých botách môžete dupať po vode koľko chcete a ešte sa z toho budete tešiť ako mále decko. Ja som mala takéto basic z Decathlonu, na poslednú chvíľu kúpené a boli úplne spoko.

Ak máte rukavice (napr. aj cyklistické), vezmite aj tie, lepšie sa vám bude rúčkovať po reťaziach.

suchá belá slovenský raj


Kláštorisko

Kláštorisko sú rekonšturované ruiny kartuziánskeho kláštora z 13. storočia.

Najprv na mieste kláštora stála pevnosť, ktorá slúžila ako refúgium (útočisko)
v čase tatárskych vpádov do Uhorska.
Neskôr tam mlčanliví kartuziánski mnísi vybudovali kláštor. Nežilo sa im tam úplne najlepšie. Často ich napádali plieniace vojská a zbojníci z okolia, až kým ich v 16. storočí z kláštora definitívne nevyhnal lúpežný rytier Matej Bašo.
Momentálne sú tam ruiny, ktoré dobrovoľníci postupne rekonštruujú.


Chceli by ste vidieť ešte viac?

Tipy na ďalšie výlety po východnom Slovensku nájdete v tomto blogu.


Inšpirácie na výlety po celom Slovensku:

ivalka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *