Key West, Florida – najzaujímavejšie miesta a fakty

Key West, Florida – najzaujímavejšie miesta a fakty

Ak ste v Amerike, ale zachcelo sa vám Karibiku, nemusíte do inej krajiny, choďte na Floridské ostrovy. Najlepšie úplne na juh, na ostrov Key West.

Z Miami sú to len tri hodiny autom alebo autobusom a okrem gýčových pláží a tropického podnebia tu nájdete kopu zaujímavých miest s fascinujúcou históriou.

Key West je najjužnejší ostrov a rovnomenné mesto, v ktorom žije väčšina obyvateľov Florida Keys. S kamoškou sme tam boli na jednodňovom výlete počas dovolenky v Miami, objavovať tam máte čo aj viac dní. Veď posúďte sami.

Ak sa vám nechce čítať, takmer všetko sa dozviete aj v highlightoch na našom Instagrame.

1. Cesta oceánskou diaľnicou

Už cestu na Key West si užijete. Pôjdete tam totiž po oceánskej diaľnici U.S. Highway 1.
Je 181 km dlhá a vedie cez 42 ostrovov.

Pôvodne tam nebola diaľnica, ale železničná trať. Čítate správne, železnica idúca ponad oceán!

Začiatkom 20. storočia ju tam dal postaviť Henry Flager, bohatý biznismen, ktorý s Rockefellerom založil ropnú spoločnosť Standard Oil. Neskôr sa presťahoval na slnečnú Floridu, kde začal budovať hotely a železnice. Flager v železnici na Key West cítil obchodný potenciál. Vďaka vlakom by mohol voziť exotický tovar z Karibiku na Floridu a ďalej do Ameriky. Páčila sa mu aj myšlienka obchodovania so západným pobrežím cez vznikajúci Panamský prieplav.

Stavba trvala sedem rokov a nebola to prechádzka ružovou záhradou. Počas konštruovania musela železnica prežiť 3 hurikány v rokoch 1906, 1908 a 1910. Prvú jazdu si na sklonku života, v roku 1912, užil aj samotný Flager.

Overseas Railroad potom fungovala vyše 20 rokov, kým ju v roku 1935, presne na deň práce definitívne nezničil hurikán katégórie 5 a.k.a. Labour Day Hurricane. Odvtedy to už Flagerova železnica nerozchodila.

Na niektorých pilieroch však následne postavili diaľnicu, po ktorej idete na Key West aj dnes. Počas cesty stále môžete vidieť zvyšky Flagerovej legendárnej železnice.


2. Vitajte v Lastúrovej republike!

Florida Keys sa v roku 1982 odtrhli od USA a založili si vlastný štát, The Conch Republic. Teda po našom, Lastúrovú republiku 😊. Jej história je krátka a vtipná. Vznikla ako recesistická odpoveď na buzeráciu americkej vlády.

V roku 1982 totiž americká pohraničná polícia zablokovala východ z ostrovov na Floridu. Spravili to preto, lebo chceli dôkladnejšie kontrolovať ilegálnych prisťahovalcov, ktorí z Kuby a ďalších karibských ostrovov touto cestou imigrovali do USA. Tak si tam Američania postavili kvázi hraničný priechod, aj keď na tom mieste nie je žiadny prechod medzi dvoma rôznymi štátmi alebo krajinami.

Urobili to dosť nešťastne, nikomu nič nepovedali a proste postavili blokádu, zastavovali a detailne kontrolovali každé auto. Značne tak spomalili jediný priechod, ktorým sa viete dostať autom z Florida Keys do zvyšku USA a naopak. Tým dosť utrpel hlavný príjem ostrovov, turizmus, a samozrejme aj voľný pohyb ostrovanov po Floride. Obyvatelia ostrovov boli nahnevaní.

Americká vláda nechcela v blokáde ústúpiť a tak Dennis Wardlow, vtedajší starosta Key West, vyhlásil, že pokiaľ sa USA chce správať k Florida Keys ako k cudziemu štátu, stanú sa ním. A tak 23. apríla 1982 vznikla The Conch Republic, teda Lastúrová republika.

Conch Republic, Key West
Číslo 1828 na vlajke ukazuje rok začlenenia Key West pod Monroe County.

Hneď potom, ako túto republiku Wardlow založil, vyhlásil vojnu USA a rozbil peceň kubánskeho chleba (fakt!) o hlavu nejakému americkému námornému veliteľovi (resp. niekomu oblečenému ako on, bolo to divadlo). Následne sa v mene Lastúrovej republiky vzdal a zažiadal USA o zahraničnú pomoc vo výške 1 miliardy dolárov.
To bola jednominútová vojna Lastúrovej republiky. USA im síce žiadne peniaze nedali, ale svoju „hraničnú“ kontrolu ihneď stiahli.

Obyvatelia Key West sa stále hrdo hlásia k svojmu lastúrovému občianstvu. Republika je však už len turistickým lákadlom, aj keď vlastne nikdy nebola oficiálnou republikou.
Odvtedy každý rok, 23. apríla, prebiehajú na Key West veselé oslavy vzniku Lastúrovej Republiky.

Viac o The Conch Republic v tomto videu:


3. Pirátska minulosť

Key West bolo kedysi najväčšie a najbohatšie mesto na Floride. Darilo sa mu najmä vďaka obchodu s cennosťami zo stroskotaných vrakov lodí. Hovorí sa, že domáci podnikavci robili všetko preto, aby tam lode narazili – napríklad chovávali bóje. Koncom 19. storočia im kšefty prekazil príchod modernejšej lodnej navigácie.

Okrem toho Key West vždy ťažil z výhodnej polohy na obchodovanie s Kubou alebo Bahamami.  


4. Slávne domy

Hemingway house

Na Key Weste žil 8 rokov (1931- 1939) aj držiteľ Nobelovej ceny za literatúru, Ernest Hemingway. Jeho dom bol na Key Weste prvým domom s bazénom a dodnes si ho môžete v takmer nezmenenom stave ísť pozrieť, funguje ako múzeum.

Jediní stáli obyvatelia sú šesťprsté mačky, ktoré sú potomkami prvej Hemingwayovej šesťprstej mačky Snow White. Pobehuje ich tam zopár desiatok a majú zvučné mená. Labkou so šiestimi prstami môžete potriasť Pablovi Picassovi alebo Audrey Hepburn.


Little White House

Okrem Hemingwayovej vilky si môžete na Key West prezrieť aj malý Biely dom. Budova, z ktorej si americký prezident Harry S. Truman spravil letné sídlo, bola pôvodne centrála námorného veliteľstva. Najprv slúžila počas Španielsko-Americkej vojny a potom aj počas 1. a 2. svetovej.

Trumanovi jeho doktor niekedy okolo 1946 odporučil pobyt na slniečku a keďže prezident mal hlboko do vrecka, hľadal lacnú variantu (asi aj ako prezident mohol byť švorc). Našiel si vojenský objekt, ktorý je v teple a blízko pri oceáne a svoju dovolenku tak označil ako „prezidentskú návštevu“. Neskôr sa tam vracal na pár mesiacov každú zimu. Pokračovali v tom aj ďalší americkí prezidenti.

Bývalá námorná základňa sa stala letným sídlom amerických prezidentov.


5. Haló! Počujeme sa?

Na Key Weste bol v roku 1900 uskutočnený aj prvý medzinárodný hovor – medzi Amerikou a Kubou. Jeho znenie bolo dosť podobné ako dnešné Skype hovory: ,,Nerozumiem vám.“ 🙂
Kúsok od najjužnejšieho bodu USA nájdete aj betónovú kabínku, ktorú doviezli po Flagerovej železnici v roku 1917 a chránila podmorský telegrafický kábel medzi Havanou a Key Westom.


6. Tretí najlepší šnorchling

Na Florida Keys je tretí najväčší koralový útes na svete. My sme, bohužiaľ, žiadne potápanie nestihli, a práve preto by ste na Key West mali ísť na viac dní.
Je tam zároveň aj najväčší zámerne ponorený vrak lode za účelom vytvorenia umelého útesu pre potápačov, Spiegel Grove.

Takýto kolos hodili do vody pre potápačov.


7. Ostrov kostí

No a čo to je s tými kľúčami v názve? Nič… Názov Florida Keys alebo Key West s kľúčami nič nemá. Je to lenivá odvodenina od španielskeho „cayo“, čo v preklade znamená malý ostrov. Flordida Keys sa stali oficiálnym územím USA v roku 1812, dovtedy patrili Španielom.

Originálny názov Key Westu je „Cayo Hueso“, teda ostrov kostí. Je to vraj preto, že keď ostrov Španieli objavili, bol posiaty kosťami pôvodných indiánskych obyvateľov, ktorý ho používali ako verejné pohrebisko.


Key West teda rozhodne odporúčam. A ako som písala na začiatku, nie je to tam len o pekných plážach, ale tak keď už tam ste, určite si na nejakú zbehnite. Večer sa vydajte na populárny pub-crawl, nevynechajte bar Sloppy Joe’s, kde rád často popíjal samotný Ernest Hemingway.

I will be back, Lastúrová republika! Tentokrát aj s Jakubom.

Key West beach
Foto do plavkového kalendára, ktorý nikdy nevyšiel.


Ďalšia inšpirácia

Zaujímavé miesta s cool históriou nájdete aj v našom hlavnom meste. Počuli ste napríklad o bývalej raketovej základni na Devískej Kobyle?

ivalka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *