Tipy na výlety v Bratislave – Bývalá raketová zakladňa

Tipy na výlety v Bratislave – Bývalá raketová zakladňa

Vedeli ste, že v Bratislave bola kedysi raketová základňa? Žijeme tu už 10 rokov, ale prvýkrát sme o nej počuli až teraz. Na svoje si tu prídu milovníci urbexu, prírody a vyznaváči ľahkej turistiky. Aj výlety v Bratislave vedia byť cool.

Bývala protilietadlová raketová základňa sa nachádza na Devínskej Kobyle. Pre začiatočníkov – to je ten kopec medzi Dúbravkou, Devínom., Devínskou Novou Vsou a Karlovkou.

Z Dúbravky je to taká ľahšia mestská turistika, ktorú zmáknete za hodinku. Dá sa tam dostať aj z Devínskej strany, a vraj aj z Karlovky, ale to sme neotestovali. Na túto bratislavskú turistiku sa viete doviesť autom aj autobusom z rôznych strán kopca, no a potom si chvíľku do toho kopca pošlapete. Šlapať môžete pešo, ale pokojne aj na bicykli.

Základňa sa nachádza takmer úplne na vrchole kopca a pozostáva z niekoľkých schátraných objektov. Ak máte radi originálne výlety s kúskom histórie, určite sa tam choďte pozrieť. S prižmúrenými očami sa dá povedať, že je to taký malý bratislavský Černobyľ (bez radiácie!). Aj keď, legendy hovoria, že na základni boli uschované aj nejaké tie jadrové hlavice.

Výlety v Bratislave - bývala raketová základňa
[rl_gallery id=”2049″]Trochu faktov

Raketovú základňu stavali v rokoch 1979 až 1983 a slúžila na obranu štátov Varšavskej zmluvy proti letectvu a raketám NATO. Rakety, o ktorých sa pri tejto základni bavíme sú vlastne bomby proti nepriateľským lietadlám, nie také rakety, v ktorých lietajú ľudia a Lajka :).
Posádku tvorilo 140 vojakov a na odpálenie tu bolo pripravených 16 rakiet typu S 125M NEVA. Koniec historického okienka.

Čo tam teraz uvidíte?

Ak pôjdete z Dúbravky (od rampy sú to asi 2 km po asfaltke) ako prvú uvidíte naľavo budovu, ktorá vyzerá ako zničená budova školy alebo škôlky z 80-tych rokov. Väčšina škôl tak vyzerá vlastne doteraz, len sú pekne namaľované a nemajú stromy cez strechu.

Bola to pravdepodobne kasáreň, na tú dobu vraj veľmi extravagantná, možno ešte zahliadnete netradičné vzory na ostávajúcich kachličkách. Táto budova je značne zanedbaná a rozobratá, takže, ak chcete ísť dovnútra, dávajte si pozor, lebo to môže byť veľmi nebezpečné. Ak nechcete riskovať, ale zaujíma vás, ako to dnu vyzerá, pozrite si storky na našom Instagrame – v highlighte Urbex.

Okrem toho v objekte bývalej základne nájdete aj bunkre a silá, kde – ako hovorí Kubo – spinkali rakety. Na vrchole kopca z Dúbravskej strany je aj trojmetrová “kvázi” rozhľadňa, ktorá je vraj vyrobená z obalu rakety, viete si na ňu vyliezť a poobzerať sa. Je tam aj ohnisko, takže si na výlet môžete zabaliť aj špekačky a trochu tam pochillovať.

Výlety v Bratislave - Devínska Kobyla

Ešte lepšie miesto na oddych a piknik s instagramovateľným výhľadom je kúsok odtiaľ – turistické odpočívadlo na Devínskej Kobyle. Počas pekných víkendov sa to tam ale zvyčajne hemží mestskými turistami.

Výlety v Bratislave - výhľad z Devínskej KobylySkvelá správa!

Na Devínskej Kobyle čoskoro vyrastie architektonicky zaujímavá rozhľadňa. Jej dizajn je inšpirovaný istým zvieraťom. Pozrite sa na obrázok a skúste uhádnuť. Odpoveď nájdete pod obrázkom.

Výlety v Bratislave - Devínska Kobyla, bývala raketová základňa

Je to pamodlivka. Konkrétne pamodlivka dlhokrká, ktorá u nás žije.

Rozhľadňa bude vysoká viac ako 20 metrov a sľubujú z nej nádherné výhľady na Zobor, Viedeň aj Alpy. Stavba trochu mešká, ale snáď sa dočkáme ešte tento rok.

Ďalšie tipy na výlety v Bratislave už čoskoro! Zatiaľ si prečítajte naše blogy o putovaní Thajskom.

ivalka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *