Portugalsko a jeho 7 divov – tip na výlet a trochu histórie

Portugalsko a jeho 7 divov – tip na výlet a trochu histórie

Nechápem prečo Portugalsko nie je také populárne ako Španielsko alebo Francúzsko. Oukej, jedlo majú trochu horšie, ale čo sa týka prírody, miest, histórie a kultúry, Portugalsko ani náhodou nezaostáva.

Je to krajina ako stvorená na roadtrip alebo zážitkovú dovolenku počas, ktorej veľa zažijete a uvidíte. Tu je náš tip na najkrajšie kultúrne pamiatky, ktoré si vybrali sami Portugalci.

Crème de la crème portugalských kultúrnych pamiatok vznikal postupne. Odborná́ komisia spolu s Ministerstvom kultúry najprv navrhla 793 kandidátov, z ktorých škrtali až̌ sa dostali k číslu 21. Potom nastúpil ľud, ktorý mal verejným hlasovaním spomedzi 21 horúcich kandidátov vybrať̌ 7 divov Portugalska. Hlasovalo sa 6 mesiacov prostredníctvom sms, telefonicky alebo online.

Po ukončení́ hlasovania, 7. júla 2007, veľkolepo vyhlásili víťazov na lisabonskom štadióne Estádio da Luz. Toto sú oni:

  1. Hrad Guimarães
  2. Hrad Óbidos
  3. Kláštor Batalha
  4. Kláštor Alcobaça
  5. Kláštor Jerónimos
  6. Palác Pena
  7. Veža Belém

Väčšina týchto miest je do 1, 5 hodiny autom z Lisabonu. Dve dokonca priamo v Lisabone. Tu sme vám ich označili do Google Maps:

Ak sa chcete dozvedieť, prečo si ich Portugalci vybrali ako svoje najdôležitejšie pamiatky a možno aj niečo o portugalskom Rómeovi a Júlii, čítajte ďalej.


1. Hrad Guimarães

Hrad Guimarães je stredoveký hrad nachádzajúci sa v rovnomennom meste. Hrad bol postavený v 10. storočí za účelom ochrany obyvateľov mesta čeliacim častým nájazdom Severanov a Maurov. V roku 1111 sa tam údaje narodil Alfonso I, prvý portugalský kráľ. Portugalci toto miesto považujú za kolísku portugalského národa a v dejinách Portugalska preto zastáva výnimočné miesto.

Portugalsko


2. Hrad Óbidos

Nielen hrad, ale aj celé mesto má jedinečného stredovekého ducha, takže ak sa chcete nachvíľku preniesť v čase, pridajte si Óbidos do svojho itineráru. Názov Obídos pochádza z latinského „oppidum“, čo v preklade znamená opevnenie. Nájdete tam fakt kilometre hradieb, ktorými sa môžete prejsť.

Hrad postavený v roku 1195 je momentálne využívaný ako luxusný hotel. Svoje medové týždne tam chodí tráviť mnoho novomanželov. K hradu sa totiž viaže romantický príbeh.

V toku 1282 ho kráľ Dinis I. venoval svojej novomanželke Izabele Aragonskej (známa aj ako Alžbeta Portugalská) ako dôkaz lásky a štedrosti. Odvtedy v tejto tradícii pokračovali aj ďalší portugalskí panovníci dlhých 600 rokov. Mesto vďaka tomu prezývajú aj svadobný dar, respektíve veno.

Portugalsko
Celé mesto je plné bielych domčekov s modrými a žltými pásmi.


3. Kláštor Batalha

V preklade „kláštor bitky“ postavili na oslavu bitky v meste Aljubarrota (1385), kde Portugalci porazili Španielov a rozhodli tak o nezávislosti Portugalska.

Budúci kráľ Joao I., vtedy sľúbil, že ak vyhrajú, postaví kláštor zasvätený Panne Márii. Kláštor nakoniec domáci začali volať kláštor bitky. Panna Mária si v názve neškrtla.

Portugalsko


4. Kláštor Alcobaça

Stredoveký kláštor spolu s kostolom patria medzi prvé gotické stavby v Portugalsku. Postaviť ho v roku 1147 dal prvý portugalský kráľ Alfonso I. – áno, ten čo sa narodil v portugalskom dive č. 1 – meste Guimarães. Opäť išlo v podstate o pamätník k úspešne vyhratej bitke pri meste Santarem proti Maurom.

Kláštor v Alcobaçe slúžil ako hrobka panovníkov a členov kráľovskej rodiny. Je miestom odpočinku Pedra a Inés, čo boli v podstate takí portugalskí Rómeo a Júlia. Portugalsko má tiež svoju tragickú love story. Táto je lepšia akoby ju napísal Shakespeare.

Toto je ich lovestory:

Pedro bol portugalský princ, syn Alfonsa IV, ktorý mu dohodil nevestu Constanzu Manuel. Manželstvo bolo dohodnuté za účelom vybudovania silnej aliancie s jej otcom Juanom Manuelom. Lenže Constanza prišla na ich prvé stretnutie aj s dvornou dámou, Inéz de Castro, ktorá Pedra natoľko očarila, že s ňou udržiavali milenecký pomer aj počas manželstva s chuderou Contazou.

Po piatich rokoch manželstva, v roku 1345, Contanza zomrela a Pedrovi už nič nestálo v ceste byť so svojou pravou láskou. Jeho kráľovský otec bol však proti ich vzťahu a nechcel im dovoliť oficiálne sa zosobášiť, preto spolu žili „nadivoko“.

Kráľ však nechcel, aby dáka Inés, jej rodina alebo jej 3 deti mali nárok na trón, a tak najal vrahov, ktorí Inés v roku 1355 zabili. Pedrovi puklo srdce a už len čakal, kedy smrť svojej milovanej pomstí. Dočkal sa v roku 1357, kedy jeho otec zomrel a mohol tak nastúpiť na kráľovský trón.

Nový kráľ Pedro vyhlásil, že sa s Inés vlastne tajne zobrali už pred jej smrťou a ich deti dal vyhlásiť ako právoplatných nástupníkov na trón. Aj Inés sa po smrti dostalo kráľovskej pocty. Síce to bolo dosť mordbídne… Pedro dal jej telo exhumovať a vystrojil slávnostný ceremoniál, kde ju vyhlásil za kráľovnú. Prítomní hostia museli mŕtvej Inés pobozkať ruku na znak úcty.

Mŕtva Inés počas korunovácie.

A to nebolo všetko, Pedrovi sa podarilo vypátrať vrahov jeho milovanej a nechal im vytrhnúť srdcia. Odvtedy si vyslúžil prezývku „Krutý“.


5. Kláštor Jeronimos/ Kláštor hieronymitov

Kláštor dal postaviť v roku 1502 kráľ Manuel I. z vďaky za šťastnú výpravu Vasca da Gama do Indie. Pre Portugalsko to bolo v tom čase prelomové, pretože korenie malo cenu zlata. Dovtedy ho veľmi draho ho kupovali cez rôznych prekupníkov, ktorí ho dovážali z Indie po súši. Portugalci boli vďaka inovatívnemu dizajnu plachiet konečne schopní oboplávať Mys dobrej nádeje, teda južný cíp Afriky, a dostať sa do Indie. Stavba kláštora bola dokončená v roku 1511 a považuje sa za perlu goticko-renesančného-manuelského štýlu.

Kláštor sa nachádza len kúsok od ďalšieho divu – veže Belém a legendárnej lisabonskej pekárne, kde robia tie najlepšie pastéis de nata – portugalské pudingové koláče. Must-see a must-eat v Lisabone. 

6. Palác Pena

Tento palác nájdete v meste Sintra, len cca 30-40 minút jazdy autom alebo vlakom z Lisabonu. Ja som si ho pracovne nazvala portugalský Disneyland, pretože hrad je taký farebný, až gýčovitý, že pripomína rozprávkový hrad.

Na mieste, kde teraz stojí táto kultúrna pamiatka bola pôvodne len kaplnka (vraj sa tam zjavila Panna Mária) a neskôr kláštor rádu sv. Jarolíma. V 18. storočí kláštor poškodil blesk, krátko na to oblasť zasiahlo silné zemetrasenie. Proste, neostal tam kameň na kameni. Teda, okrem kaplnky, tá zázrakom prežila.

Toto miesto niekoľko rokov chátralo, až kým v roku 1838 neučarovalo kráľovi Ferdinandovi II., ktorý na ruinách starého kláštora postavil celkom extravagantný hrad. Ferdinand bol nemeckého pôvodu, a aby sa cítil trochu ako doma, chcel, aby bol jeho nový palác inšpirovaný bavorskými palácmi. To sa mu aj podarilo. Stavba spája niekoľko architektonických štýlov a nájdete tam aj stredoveké a islamské prvky. Samotný Ferdinand navrhol výrazne zdobené okno na hlavnej fasáde.

Hrad je v súčasnosti využívaný portugalskou vládou alebo portugalským prezidentom, keď prijímajú zahraničných hostí, alebo na ostatné oficiálne príležitosti vedené portugalským štátom.

Portugalsko
Portugalsko má svoj „Disneyland“.

7. Veža Belém

Nachádza sa priamo v Lisabone, v štvrti Belém. Portugalci si s menami svojich landmarkov fakt veľa námahy nerobia.
Ide o jednu z najozdobnejších pevnostných stavieb na svete. Je spomienkou na časy, keď bolo Portugalsko významnou námornou veľmocou. Veža okrem obrannej funkcie bola aj bodom odkiaľ odplávali a kam priplávali portugalskí moreplavci. Tí majú kúsok od nej aj svoj vlastný pamätník.

S výstavbou veže sa začalo v roku 1515. Neskôr bola používaná ako väzenie, pri prehliadke veže uvidíte aj väzenské kopky, kde sa chudáci väzni často utopili, keď stúpla hladina vody.

Portugalsko jednoznačne odporúčam, kým som tam nebola, absolútne ma nezaujímalo, ale toto leto tam (dúfam) idem znova, pretože je to krásna krajina, nielen s kultúrnymi pamiatkami ale aj prírodou a Kubko tam ešte nebol. Vidíme sa v auguste, Lisabon!


Ak vás zaujímajú historické a možno trochu bizarné fakty, určite čeknite aj článok o Key Weste, kde žil Hemingway a odohrala sa tam jednominútová vojna.

ivalka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *