Sevilla, Andalúzia – 5 miest, ktoré musíte vidieť

Sevilla, Andalúzia – 5 miest, ktoré musíte vidieť

Sevilla je prekrásne mesto, kde je rozhodne čo pozerať a zároveň je to skvelé východisko na objavovanie okolitých miest Andalúzie. Za dve až tri hodiny sa autom, vlakom alebo busom viete dostať do Granady, Rondy, Cordoby, Malagy, ale aj na britský Gibraltár.

My sme presne takúto tour absolvovali, ale našim východiskom bola Malaga, lebo má more a dajú sa tam kúpiť lacné letenky priamo z Bratislavy. Ak sa vám zažiadalo dovolenky so správnym pomerom relaxu a poznávačiek, urcite čeknite tento blog s kompletným návodom ako na to.


Sevilla

Po Madride, Barcelone a Valencii je Sevilla štvrtým najväčším mestom v Španielsku. Ak si ju chcete dôkladne užiť, potrebujete aspoň 2-3 dni.
My sme si do Sevilly odbehli ku koncu našej tour po Andalúzii na dva dni a potom sa vrátili rovno do Malagy na letisko.

Sevilla je vo vnútrozemí, takže uprostred leta je tam fakt teplo. Pozor na to! My sme boli v auguste (idioti) a bolo tam viac ako 40 stupňov. Návštevu si teda radšej plánujte od septembra do mája.

Sevilla


Kde bývať v Seville?

My sme bývali v hoteli Ayre Hotel Sevilla, ktorý má veľmi dobrý pomer cena výkon, bazén a je blízko pri železničnej stanice odkiaľ môžete chodiť na výlety po okolí. Nie je síce úplne v centre, ale k najkrajším miestam Sevilly sa viete pešo dostať za 20-30 minút.

Sevilla ma super cyklistickú infraštruktúru, takže si pokojne požičajte bicykle a objavujte ju na kolesách. V meste je až 250 stanovíšť na požičanie bicykla.


Čo vidieť v Seville?


1. Plaza de España

Toto je asi najkrajšie námestie, ktoré som kedy videla. Počas nášho krátkeho pobytu sme sa tam išli pokochať až dvakrát.

Plaza de Espana Sevilla

Ako už samotný názov naznačuje, Španielske námestie bolo navrhnuté tak, aby reprezentovalo celú krajinu. Má oblúkovitý tvar a na jeho vnútornom okraji je 48 výklenkov s lavičkami predstavujúcich jednotlivé španielske provincie. Pri každej provincii nájdete mapu a vyobrazený nejaký historický moment, ktorý sa s ňou spája. Všetko na pekných pestrofarebných kachličkách. Je tradíciou, že španielski turisti z ostatných kútov Španielska sa vždy odfotia vo výklenku svojej provincie.
My zo Slovenska si môžeme vybrať 🙂

Sevilla, Plaza de Espana

Symboliku majú aj štyri mosty vedúce ponad kanál uprostred námestia. Reprezentujú štyri stredoveké španielske kráľovstvá – Kastíliu, León, Aragónsko a Navaru.

Sevilla Lužinovci na tripe


Námestie je veľmi fotogenické a obľúbené medzi hollywoodskymi filmármi. Nakrúcalao sa tu Star Wars: Epizoda II , ale aj Diktátor so Sachom B. Cohenom.

Sevilla
Star Wars: Útok klonov
Sevilla
Budova na Plaza de Espana slúžil ako základ na Aladeenov palác vo filme Diktátor.

Námestie sa nachádza priamo uprostred sevillského „Central parku“, ktorý sa oficiálne volá Parque de Maria Luisa.


2. Parque de Maria Luisa

Obrovský, krásny park, kde sa viete v horúčavách schladiť v tieňoch bujnej vegetácie alebo v nejakej tej fontánke či jazierku.

Pôvodne bol tento park súčasťou záhrad barokového paláca San Telmo zo 16. storočia (ten v parku stále stojí), ale v roku 1893 ich infantka Mária Lusia venovala mestu za účelom vybudovania veľkého verejného parku.

Okrem Plaza de España je v parku aj námestie Plaza de América, ktoré je známe najmä stovkami holubov.


3. Real Alcázar de Sevilla

Kráľovský palác bol pôvodne pôvodne maurskou pevnosťou. Španieli ho potom prestavali do podoby súčasného alcazáru.
Momentálne je to najstaršia kráľovská stavba v Európe, ktorá sa stále používa pre účely kráľovskej rodiny. Vždy, keď do Sevilly príde španielsky kráľ, je ubytovaný práve tu.
Nebudeme si klamať, my sme tam išli hlavne preto, lebo sa tam točili scény z Game of Thrones – konkrétne Dorne a Water Gardens.

Ak ste odignorovali najepickejší seriál na svete, vaša smola, ale páčiť sa vám to tam bude aj tak.
Vstup stojí 12,50 €. Pre študentov od 17 do 25 a dôchodcov sú to 4 €. Lístky kúpite tu.


4. Las Setas De Sevilla alebo Metropol Parasol

Las Setas sú po španielsky huby, ale volajú tak drevený architektonický skvost na námestí La Encarnación v starej štvrti Sevilly. Vraj je to najväčšia drevená konštrukcia na svete. Na sevillské huby sa viete ísť pozrieť aj zhora. Lístok na vyhliadku, vrátane drinku, stojí 3 €.           


5. Katedrála Santa María de la Sede

Katedrála bola postavená na základoch bývalej mešity je vraj najväčšou katedrálou v Európe. Pochovaní sú tu členovia španielskej kráľovskej rodiny, ale aj najznámejší Španielsky objaviteľ, Krištof Kolombus.

Súčasťou katedrály je aj zvonica Giralda – výstup na jej vrchol máte v cene lístka. Zvonica je vlastne bývalý minaret a kresťania ho prestavali tak, aby mohli do najvyššej časti pridať zvony.

Do katedrály viete nakuknúť aj zdarma, ale celú si ju viete pozrieť za 10 €. Lístky kúpite tu.

Sevilla


Kde jesť v Seville?

Taberna Álvaro Peregril – dobrá tapas reštika situovaná v obľúbenej židovskej Štvrti Sevilly, Santa Cruz. Je veľmi blízko katedrály a Real Alcazár de Sevilla.

Mercado Lonja del Barranco – taká lepšia hipsterská tržnica, kde sme prvý krát ochutnali španielsku špecialitu, croquetas, čo sú vlastne vyprážané mäsovo-múčne guľky. Tržnica je fakt na úrovni a dala by sa prirovnať k bratislavskému Fresh Marketu, ale tá sevillská je určite krajšia.


Ak patríte medzi milovníkov Španielska a Portugalska ako my, určite si prečítajte aj tieto blogy:

ivalka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *