Alghero – kompletný návod pre rodičov aj nerodičov

Alghero – kompletný návod pre rodičov aj nerodičov

Konečne jar, konečne sa uvoľnili aj Covid opatrenia náš Artur mal už 7 mesiacov. Ideálna konštatácia na prvú dovolenku s bábätkom. Väčšinu ľudí pravdepodobne napadne Chorvátsko, ale načo cestovať 7- 8 hodín autom, keď viete ísť niekam k moru aj za 2 hodiny lietadlom. My sme si vybrali Alghero na Sardínii.


Letecky Bratislava – Alghero, Sardínia

Na našu prvú rodinnú dovolenku sme primárne hľadali lety z Bratislavy, nech nemusíme cestovať na letisko do Viedne. Najviac nás oslovila linka Ryanair: Bratislava – Alghero, ktorá išla vo výborných časoch priaznivých aj pre režim dieťaťa (tam o 12 na obed a naspať okolo 9 ráno) . Sardínia bola dlho v mojom hľadáčiku a letenky stáli 30 eur na osobu. Nebolo o čom!
Pozerali sme aj linku Bratislava – Malorka, ale letieť o polnoci alebo piatej ráno, nie je fakt pre nás, a tobôž nie pre nás + bábätko. Na Malorku sme aj neskôr išli, ale z Viedne – o tom v ďalšom článku

Na krátku dovolenku do Alghera sme išli začiatkom mája 2022, a aj keď nám dva z 5 dní pršalo, celkom sme si to užili. Artur takmer celú cestu lietadlom prespal a šum mora ho fascinoval. Prvýkrát sme mu omočili nohy v mori, aj keď na kúpanie to v tom čase ešte nebolo.

Na konci článku nájdu rodičia aj praktické tipy, aby prvá dovolenka s bábätkom prebehla hladko – Kde zohnať jedlo? Ako sa presunúť z letiska? Brať so sebou detskú postieľku alebo autosedačku?


Ako sa dostať z letiska do Alghera?

Priamo z pred letiska ide autobus spoločnosti ARST, ktorým môžete v pohode ísť aj s bábätkom v kočíku. Lístky kúpite v automate, ktorý je vedľa drogérie na letisku alebo v aplikácii Dropticket. V autobuse sa lístky nepredávajú.

Autobusy tejto spoločnosti premávajú aj v okolí Alghera, takže ich môžete využiť na krátke výlety. Viac info o trasách a lístkoch nájdete tu.

My sme išli taxíkom s autosedačkou, lebo sme boli štyria, takže sa nám to celkom oplatilo. Kontakt na spoľahlivú a lacnú taxislužbu resp. transfer nájdete nižšie v článku v tipoch pre presuny s bábätkom.


Alghero, Sardínia – história a landmarky

Historické centrum Alghera je obohnané hradbami zo 16. storočia, po ktorých sa môžete promenádovať hore-dole (v pohode aj s kočíkom), alebo si len sadnúť do reštiky alebo baru a kochať sa výhľadmi na more. V uličkách to bude s kočíkom trochu horšie, ale dá sa zvládnuť.

Aj keď je to talianske mesto, druhým oficiálnym jazykom je tu katalánčina. Alghero totiž v 14. storočí dobyli španielske vojská a odvtedy je tu silný katalánsky vplyv – dotkol sa architektúry, kuchyne aj vlajky Alghera.

Landmarkov tam nie je až tak veľa, ale aj tak je to nádherné mesto. Jeho dominantoi je Katedrála Sv. Márie a určite prechádzkou po meste narazíte aj námestie Piazza Civica plné kaviarní a obchodíkov. Nevynechajte ani nočnú prechádzku mestom, ktorého uličky sú vyzdobené stovkami lampiónov a majú tak veľmi romantickú atmošku.


Výlety v Alghere a jeho okolí

Pláž Maria Pia (Spiagga di Maria Pia)

Ľahko dostupná pešo z centra Alghera (asi 20-30 min) a naozaj krásna piesočnatá pláž ukrytá za borovicovým lesom. Ak sa chcete aj kúpať, odporúčam naplánovať návštevu Alghera najskôr na začiatok júna. Začiatkom mája bolo ešte studené more a nič-moc počasie.

Dovolenka s bábätkom
Pláž Maria Pia ukrytá za borovicovým lesom

Z autobusovej stanice (Via Catalogna) chodí aj plážový autobus, ktorý vás vezme aj na ďalšie pláže v okolí. Toto je jeho rozvrh odfotený v máji 2022. Jedna cesta stojí 4 eurá.


Neptúnova jaskyňa (Grotta di Nettuno)

Stalaktitová jaskyňa bola objavená náhodne v 18. storočí miestnymi rybármi. Je to najznámejšia jaskyňa na Sardínii a najväčšia podmorská jaskyňa v Stredozemnom mori (1 200 metrov).
Do jaskyne sa dá dostať dvoma spôsobmi. Buď loďou priamo z prístavu v Alghere alebo po 656 schodoch z cípu Cappo Caccia, kde sa dostanete autom alebo autobusom.

1. Loďou z prístavu v Alghere

My sme išli loďou, lebo strašne lialo. To sa neukázalo byť práve najlepšie rozhodnutie, keďže more bolo rozbúrené a vystupovanie z lode (ešte aj s Arturom v nosiči!) bol celkom adrenalín. Z lode vystúpite v podstate hneď pri vchode do jaskyne a počká vás tam, kým prehliadku ukončíte. Kočík sme nechali na lodi a na prehliadku jaskyne sme ho brali v nosiči.

Pozor! Cena za plavbu loďou nezahŕňa vstup do jaskyne. Dokopy, aj so vstupom do jaskyne vás to vyjde cca 25 eur na dospelú osobu. Loďou idete približne 20 – 30 minút.

Na takejto loďke sa dostanete k jaskyni.
2. Autom/autobusom na Cappo Caccia

Z cípu Cappo Caccia budete musieť síce šlapať hore-dole 1312 schodov, ale zas si užijete perfektné výhľady na celé Alghero a odfotíte parádne fotky na Instagramy. Na cíp Cappo Caccia sa viete dostať jednoducho autobusom z autobusovej stanice Alghero Via Catalogna za 50 minút a cesta by nemala stáť viac ako 3 eurá.


Kam sa ísť najesť?

Dôležité je si uvedomiť, že Sardínčania poctivo dodržuje siestu, takže sa nejete buď doobeda resp. na obed alebo potom až neskôr večer. Treba na to myslieť, lebo v približne časoch od 14.00 do 19.00 zostanete hladní, alebo skončíte v nejakej turistickej pasci s nie príliš dobrým jedlom.

My sme jedli tu a chutilo nám. Neznamená to, že inde vám chutiť nebude. Je to predsa len Taliansko. 😊

SPINSA – veľmi dobrá take-away pizza v rímskom štýle.

Al Vecchio Mulino –  výborný pomer cena/výkon reštaurácia – pizzéria.

La Barcaccia – tu nám tiež veľmi chutilo a je tu pekný výhľad, ale je tam super úzky vstup a schody, kde sme ledva prepchali kočík.

Bar Focacceria Milese – na kávičku, čerstvú focacciu a croissantík veľmi odporúčame.

SEA STAR – Kubo veľmi odporúča aj tento plážový podnik. Mali tam dobré jedlo aj koktejly. Ale mali sme len predjedlá.


Dovolenka s bábätkom – batožina, presuny, jedlo, spanie

Batožina pre bábätko – baby bag

Tak, ako si vy beriete na palubu vlastnú tašku s osobnými vecami (cabin bag), ak s vami ide dieťa do 2 rokov, môžete zobrať jednu aj preňho tzv. baby bag. Zatiaľ sme leteli dvakrát s Ryanair a ich pravdilo znie, že baby bag by mala mať do 5 kg a rozmery 45x35x20 cm. Nikdy mi ju nikto nemeral ani nevážil, iba raz kontrolovali v nejakom prístroji, či tá voda, čo tam mám, je fakt voda. V tejto taške môžete mať v podstate všetko jedlo a pitie pre dieťa na pár dní (ale neprežente to:)).
Ak s vami cestuje dieťa s vlastným sedadlom, platia naňho batožinové podmienky ako pre dospelých.


Presun z/na letisko s bábätkom

Mamičky na Instagrame sa ma pýtali, ako sme riešili autosedačku a presuny. Najjednoduchšie je požičať si auto s autosedačkou, ale rozhodne nie najlacnejšie. A samozrejme, to asi len v prípade, ak chcete po ostrove trochu pocestovať. Po Alghere sa viete všade presúvať pešo, je to malé mesto, tam vám auto naozaj netreba.

My sme si auto nepožičiavali, boli sme len na 5 dní a chceli sme chillovať, takže som bookla taxík s autosedačkou, ktorý nás za 25 EUR previezol z letiska do nášho ubytka pri autobusovej stanici. Boli sme 4 dospelý a jedno dieťa, takže sa nám to oplatilo, aj keď to bola len 10-15 minútová cesta. Tu je kontakt na taxi službu, všetko si viete dohodnúť mailom na: info@lowcostcaralghero.it

Ak by ste si chceli zobrať vlastnú autosedačku, aj to sa dá, niektoré aerolinky vám dovolia si zobrať si 2 ks vybavenia pre bábätko grátis (teda napríklad kočík a autosedačku alebo kočík a cestovnú postieľku). Umožňuje to aj Ryanair, na tomto odkaze nájdete viac info.


Jedlo pre bábätko

Ďalšia otázka bola: Ako ste riešili jedlo? Jednoducho, aj na Sardínii majú bábätká, takže sa tam dá kúpiť jedlo pre ne.

Moja známa, ktorá tam bola mesiac pred nami, ma síce informovala, že našla len ovocné príkrmy a zeleninové teda musela variť, ale ja som našla aj zeleninovo-mäsové.
Väčšinu jedla a plienky som kupovala v lekárňach, ale našla som niečo supermarkete EUROSPIN. Zoberte príkrmy napríklad na 2-3 dni a potom kúpite. V akejkoľvek reštike vám jedlo ochotne ohrejú, Taliani milujú bábätká.

O niečo dlhšie nám trvalo nájsť vodu vhodnú pre bábätká (niečo, čo nemá veľa sodíka). Zdá sa, že Taliani to moc neriešia, ale našli sme nakoniec značku Sant’Anna, čo je taká lokálna „Lucka“.

Detská postieľka

Tú si naozaj brať nemusíte. Dovolím si tvrdiť, že 90 – 95 % hotelov aj súkromných ubytovaní vám ju vie poskytnúť zdarma alebo za malý poplatok. My sme si postieľku nikdy nebrali a to sme už boli s Arturom v 4 hoteloch a na jednom apartmáne.. Nikde nebol s postieľkou problém. Pri bookovaní ubytka máte väčšinou napísané, či vedia poskytnúť aj detskú postieľku a za akých podmienok.


Chce to oveľa viac plánovania, ale ide to!

Chce oveľa viac plánovania a balenia, ale aj dovolenka s bábätkom sa dá v pohode zvládnuť a dokonca si ju aj užiť a pobehať po pár výletoch. Aj keď, úplný relax to nie je, čo si budeme hovoriť. V budúcnosti určite na blogu nájdete viac tipov na destinácie a výlety vhodné pre akčné rodiny ako my.
Pre inšpirácie na ďalšie výlety po Európe pozri aj túto sekciu.

ivalka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *