Gibraltár, kúsok Británie na juhu Španielska

Gibraltár, kúsok Británie na juhu Španielska

Ak plánujete cestu na juh Španielska, určite si do itinerára doplňte aj Gibraltár. Malé britské územie na južnom cípe Pyrenejského polostrova má zaujímavú nielen polohu, ale aj históriu a viete ho obehnúť za pár hodín.


My sme si na Gibraltár odskočili na jednodenný výlet počas našej cesty po Andalúzii. Bývali sme vtedy v Malage a chodili na jednodenné výlety po okolí. Okrem Gibraltáru sme boli aj v Granade, Ronde a Seville. Viac info ako si dať tour de Andalúzia aj bez požičania auta nájdete v tomto blogu.


Ako sa na Gibraltár dostať?

Pokiaľ idete na Gibraltár z iného miesta v Španielsku, potrebujete sa dostať do mesta La Línea de la Concepción, čo je vlastne španielske mesto ležiace na hranici s Gibraltárom.

Po prekročení hranice La Línea sa ocitnete v Británii so všetkým, čo k tomu patrí – červené telefónne búdky, poštové schránky, doubledeckre a pravé anglické puby. Jediný rozdiel je, že na Gibraltáre sa jazdí napravo, teda nie tak ako v Británii, ale tak ako u nás.

Už samotný príchod do krajiny je zaujímavý. Cestu, ktorou kráčate križuje letisková dráha, ktorá je z oboch strán ohraničená morom. Má len 1828 metrov.

Cesta z hraníc do krajiny vedia cez letiskovú dráhu.


Zaujímavosti z histórie Gibraltáru a zopár bizarných faktov sa dozviete aj v našich Instagram highlightoch.


Čo vidieť na Gibraltári?


1. The Rock

Nemôžete ísť na Gibraltár bez toho aby ste sa išli pozrieť na ikonickú skalu „The Rock“. Z jej vrcholu uvidíte dva kontinenty, more, oceán a tri štáty.

Na skale žije kolónia makakov, ktorá je vlastne jedinou voľne žijúcou kolóniou opíc v Európe. Traduje sa, že pokiaľ budú na gibraltárskej skale žiť makaky, Gibraltár bude patriť Britom. Veril tomu aj samotný Winston Churchill a keď počas 2. svetovej vojny populácia makakov dramaticky klesla, dal na skalu doniesť nové z Afriky. Až natoľko poverčivý bol!


Na skalu sa dá dostať aj pešo, ale najlepšie je ísť lanovkou alebo si zobrať nejakú taxi tour. My sme chceli ísť lanovkou, ale bola tam veľmi dlhá rada a nemali sme veľa času, tak sme sa nechali prehovoriť na tour taxíkom s malou skupinkou ľudí.
Naša taxikárka bola zároveň našou sprievodkyňou. Vždy niekde zastala, vyhnala nás pokochať sa a podelila sa s nami o rôzne gibraltárske zaujímavosti – napríklad aj tú o Churchillovi a makakoch.
Bolo to trochu drahšie ako cesta lanovkou, ale stálo to za to. Za tour sme zaplatili 25 € na osobu, vrátane Nature Reserve Ticket, ktorý sám o sebe stojí 12 € a potrebujete ho na vstup na vrchol skaly. Lístok na lanovku si online môžete kúpiť tu.

Gibraltár
Výhľad na Afriku zo skaly. Najbližšie ako sme zatiaľ k Afrike boli.

2. St. Michael’s Cave

Farebne osvietená, prírodná vápencová jaskyňa, ktorá je príležitostnou koncertnou sieňou. Počas 2. svetovej vojny v nej dokonca pripravili nemocnicu, ale nakoniec ju nevyužili.


3. Europa Point

Úplne najjužnejší bod Gibraltáru síce nie je najjužnejší bod Európy ako by názov mohol napovedať a ako sme si aj my pôvodne mysleli, ale je to najbližšie ako sa na Gibraltári dostanete k pobrežiu Afriky. Nájdete tu aj niekoľko zaujímavých budov:

  • Historický maják z roku 1841 – tento maják je jediný britský, ktorý sa nachádza mimo územia Veľkej Británie.
  • Mešita Ibrahim al Ibrahim – najjužnejšie postavená mešita v Európe a zároveň jedna z najväčších mešít postavených v nemoslimskej krajine. Bola darom saudskoarabského kráľa, stála približne 5 miliónov libier a na jej otvorenie prišla Saudsko-arabská kráľovská rodina na šesťdesiatich luxusných limuzínach.

4. Gibraltárske tunely

Nejde o žiadne finančné podvody, ale o jedinečný systém 52 km tunelov hĺbených v skale The Rock od 18. st. po 2. sv. vojnu.

Prvé tunely boli vybudované koncom 18. storočia a slúžili ako priechody medzi delami resp. obranným systémom na severnej strane skaly. V 19. storočí pribudli ďalšie tunely, ktoré uľahčili prístup do odľahlých častí Gibraltáru a slúžili aj na uskladnenie zásob.

V 20. storočí zažil Gibraltár tunelový „boom“. Skala sa zvnútra zmenila na pevnosť, kde sa zmestilo 16- tisíc mužov aj so všetkými zásobami a muníciou potrebnými na vydržanie dlhodobého obliehania. Vyhlbovanie tunelov definitívne skončilo v roku 1968, kedy bola zrušená posledná špecializovaná tunelová jednotka britskej armády.
Za vstup do tunelov z 2. sv. vojny si zaplatíte extra 8 €, ich prehliadka nie je zahrnutá v lístku Nature Reserve Ticket (12 €). Rezervovať si ich musíte vopred. Viac info tu.

Vyzerá to tam takto:


Kde jesť?

Najlepšie fish and chips vo veľkosti malej kosatky za dobrú cenu majú Roy’s Cod Place na Casemates Square.

Toto bola MEDIUM porcia.

Užitočné appky

Ak sa na skalu vyberiete pešo, zíde sa vám appka Gibraltar Upper Rock Paths, kde máte vyznačené trasy, značky zaujímavých miest, informácie o nich a aj trochu histórie. Čiže taký vreckový spievodca. Pre iOS si ju stiahnete tu a pre Android tu.

Dúfame, že sme vás inšpirovali na návštevu Gibraltáru a lúčime sa najlepšou momentkou z našich ciest, ktorá vznikla práve tam 🙂

ivalka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *