Malaga a najkrajšie miesta Andalúzie bez auta – ako na to?

Malaga a najkrajšie miesta Andalúzie bez auta – ako na to?

Pred pár rokmi sme si dali epický trip po štyroch mestách španielskej Andalúzie a skočili sme si aj na britský Gibraltár. Za 10 dní sme precestovali Granadu, Sevillu, Rondu a dopriali si pravé britské fish & chips aj plážový relaxík v Malage. A to všetko v pohode, bez požičania auta.

Malaga view
Výhľad na Malagu z hradného kopca.


Malaga bola našim hlavným útočiskom, keďže je to skvelý východiskový bod na výlety do okolitých miest Andalúzie. Cesta na Gibraltár, do Sevilly, Rondy alebo Granady odtiaľ trvá len 1 až 3 hodiny.

V Malage sme teda bývali cca 8 dní a robili si jednodenné výlety do okolia. Naša stratégia bola „výlet a chill“ – každý druhý deň sme išli niekam na výlet a každý prvý chillovali v Malage. Jediná výnimka bola Sevilla, do ktorej sme išli na dve noci na konci výletu a odtiaľ sme sa rovno vrátili na letisko do Malagy a odlietali domov.

Všetky cesty sme absolvovali len lokálnou diaľkovou dopravou a cez BlaBlaCar. Proste sa nám nechcelo riešiť požičiavanie auta, šoférovanie a parkovanie v cudzej krajine. A bolo to úplne v pohode. Čítajte ďalej, ak chcete vedieť viac o Malage a o výletoch po okolí.


Niečo o Malage

Malaga je druhé najväčšie mesto Andalúzie, takže sa v nej prebavíte aj viac dní. Má veľkú mestskú pláž, jednu z najväčších býčích arén v Španielsku, stredovekú pevnosť a je rodiskom Pabla Picassa, ktorý tu má sochu aj múzeum. Za moderným umením si to zamierte do Centre Pompidou de Malaga a za čerstvým ovocím, zeleninou, jamónom a morskými plodmi na tržnicu Mercado Central de Atarazanas.

Ak po tomto teasingu ešte nebookujete letenku, prihadzujem info, že Malaga má v priemere 300 slnečných dní do roka a tu je rovno link na letenky do Malagy. Ryanair tam lieta priamo z Bratislavy za cca 30 až 50 €. Viete vychytať aj lacnejšie.


Užitočné info:


Ako sa dostať z letiska do centra Malagy?

Z letiska sa do centra dostanete rýchlo, jednoducho a lacno. Vlakom (linka C1) cesta trvá cca 12-15 minút a jednosmerný lístok vás vyjde 1,8 €. Busom (Linea A) je to 20-25 min za 3 €. Bus má výhodu, že stojí na viacerých zastávkach a aj bližšie k centru. Viac info tu.

Ak by ste vyhladli a chceli podporiť Slovákov podnikajúcich v Malage, tak asi 30 metrov od konečnej zastávky linky C1 (Mála centro Alameda) je reštaurácia Tasca láska, kde môžete vyskúšať tapas alebo paellu. My sme tam síce neboli, ale reštaurácia má skvelé hodnotenia na Google aj na TripAdvisor, takže určite stojí za to.


Kde bývať v Malage?

My sme bývali v Airbnb bytíku v historickom centre na ulici García Briz. Ten náš už nie je v ponuke, ale na Airbnb nájdete kopu ďalších za 50 – 60 € za noc. Odporúčame nemať to ďaleko na tržnicu, kde si môžete ísť dať skvelé raňajky alebo obed. Výhodné je mať to blízko na pláž, a ak chcete cestovať po Andalúzii tak ako my, aj na autobusku alebo vlakovú stanicu (sú vedľa seba). Najlepšia štvrť z tohto hľadiska je Distrito Centro alebo La Goleta.

Malaga promenade

Čo vidieť v Malage?
 • Alcazaba a Castillo de Gibralfaro – zachovalá stredoveká pevnosť resp. palác v maurskom štýle na vrchole kopca Gibralfaro. Je odtiaľ najlepší vyhľad na celé mesto. Kombinovaný lístok stojí 5,50 €, v nedeľu po 14.00 je vstup zdarma.
 • Parque de Malaga – veľký mestský park, situovaný rovnobežne s promenádou. Počas horúčav sa tam môžete ísť ochladiť a pokochať bujnou faunou.
 • Catedral de la Encarnación de Malaga – renesančná kresťanská katedrála, ktorú stavali asi tak dlho ako diaľnicu do Košíc, 150 rokov 🙂 Pôvodné plány katedrály počítali s dvoma vežami, ale vzhľadom na nedostatok financií postavili nakoniec len jednu. Katedrálu kvôli tomu prezývajú  „La Manquita“, čo v preklade znamená jednoruká žena. Vstupné do katedrály začína na 6 €.
 • Centre Pompidou Malaga – múzeum moderného umenia na promenáde pri mori. Je to prvá pobočka parížskeho múzea mimo Paríža. Cena kompletnej vstupenky je 9 €.
 • Picassov rodný dom, socha a múzeum – rodný dom a sochu Pabla Picassa nájdete na námestí Plaza de la Merced. Len 200 metrov od miesta, kde sa Picasso narodil, sídli aj múzeum mapujúce jeho život a vývoj jeho umeleckého štýlu.
 • Pláž La Malagueta – veľká a obľúbená mestská pláž v pešej dostupnosti centra. Nezabudnite si spraviť fotku s pieskovým nápisom Malagueta ako správni turisti.
Malaga, Malagueta beach
Parque de Malaga
Kde jesť a piť v Malage?
 • Mercado Central de Atarazanas – tržnica, kde majú lacné fresh šťavy a kopu čerstvých potravín
 • L’expérience – trochu drahšia reštika, ale veľmi kvalitná. Odporúčame paellu a krevety Pil Pil (gambas a pil pil)
 • La Tranca – tu si musíte dať pohárik vermuthu a zapekaný chlebík s kozím syrom (viď foto nižšie)
 • La Recova – veľmi lacná raňajkáreň v centre

Kam sa dá z Malagy cestovať?

1. Ronda

Z Malagy sa sem dostanete autom za 1,40 hod a autobusom za 2,20 hod.

Ronda je známa vďaka 120 metrov vysokému mostu, ktorý spája dva útesy, starú a novú časť mesta. Ak by sme ho nevideli naživo, myslíme si, že je to nejaké počítačovo vymodelované mesto z Game of Thrones. Vyzerá proste epicky!

Puente nuevo, teda „nový most“, nie je prvý most, ktorý na tomto mieste stál. Jeho predchodca v roku 1741 padol a zahynulo na ňom 50 ľudí. Pri stavbe nového mosta si teda dali záležať a naozaj vyzerá, že ho len tak niečo nerozhodí. Pod mostom je kaňon El Tajo, cez ktorý tečie rieka Guadalevín. Na dno kaňona sa viete ísť pozrieť.

Ronda

Ronda je známa aj tým, že tu istú dobu žili americkí spisovatelia Ernest Hemingway a George Orson Welles (Hemingwayov dom na Key Weste). Rondu nájdete aj v animovanej rozprávke o pacifistickom býkovi Ferdinandovi z roku 2017.

Viac info o Ronde a zaujímavých miestach, ktoré by ste nemali vynechať, nájdete čoskoro v osobitnom blogu.


2. Granada

Z Malagy sa sem dostanete busom aj vlakom za 2,1 hod. Autom za 1,5 hod.

Ak ste v Andalúzii, Granada by mala byť povinná zastávka. Nachádza sa tu jedna z najdôležitejších a najnavštevovanejších pamiatok v Španielsku – Alhambra. Je to ohromujúci komplex stredovekých palácov s krásnymi záhradami a maurskými pevnosťami. Na maturitách zo španielčiny bola dokonca súčasťou maturitnej otázky.

Lístky si kúpte dopredu, o Alhambru je obrovský záujem a na mieste lístky s veľkou pravdepodobnosťou nekúpite. Oficiálna stránka na predaj lístkov je táto. Existuje veľa rôznych balíkov prehliadky, odporúčame package Alhabra General (14,85 €), kde máte tie najdôležitejšie a najkrajšie miesta celého komplexu – Pevnosť Alcazaba, letný palác Generalife s nádhernými záhradami a arabské paláce Nazaries.

Ak budete mať viac času, určite sa chodťe pozrieť do kopcov v okolí Granady, je tam veľa obývaných jaskýň, kde žijú prevažne hipíci a free-spirit ľudia.


3. Gibraltár

Na Gibraltár sa najrýchlejšie dostanete autom (1,4 hod). Cesta autom je takmer o polovicu kratšia ako busom (3 hod), kedže bus má cestou po Costa del Sol veľa zastávok.
My sme to dali síce busom, ale v pohode sme stihli obehnúť celý ostrov a nechali sa okradnúť opicami na ikonickej skale „The Rock“. Gibraltár má len 6,5 km2, takže ho celý preleziete za pár hodín.

Ak chcete ísť busom, lístok kupujte do mesta La Línea de la Concepción, čo je vlastne španielske mesto ležiace na hranici s Gibraltárom.

Keď prekročíte hranice La Línea, ocitnete sa v Británii so všetkým, čo k tomu patrí – červené telefónne búdky, poštové schránky, doubledeckre a prave anglické puby. Jediný rozdiel je, že na Gibraltáre sa jazdí napravo, teda nie tak ako v Británii, ale tak ako u nás.

Už samotný príchod do krajiny je zaujímavý. Cestu, ktorou kráčate križuje letisková dráha, ktorá je z oboch strán ohraničená morom a má len 1828 metrov.
Viac zaujímavostí o Gibraltáre sa dozviete v našich Instagram highlightoch.

Gibraltar
Pohľad na The Rock zo španielskeho mesta La Linea.

Čo všetko vidieť na Gibraltáre a kde si dať najlepšie britské fish & chips sa dočítate v tomto blogu venovanému výhradne Gibraltáru.


4. Sevilla

Na toto nádherné mesto v španielskom vnútrozemí potrebujete aspoň 2-3 dni. My sme si do Sevilly odbehli ku koncu našej tour po Andalúzii na 2 dni a odtiaľ sa vrátili rovno do Malagy na letisko.
Cestu Malaga – Sevilla sme absolvovali cez BlaBlaCar. Cesta autom trvá cca 2:20 hod, vlakom dokonca ešte o 10 min kratšie.

Po Madride, Barcelone a Valencii je Sevilla štvrtým najväčším mestom v krajine. Kedže je vo vnútrozemí, uprostred leta, je tam fakt teplo. My sme boli v auguste (idioti!) a bolo tam 42 stupňov. Návštevu si naplánujte možno trochu rozumnejšie ako my:) Napríklad na máj alebo september.

Plaza de España

Sevilla ma super cyklistickú infraštruktúru, pokojne požičajte bicykle a objavujte ju na kolesách. Zvládnuť sa to dá v pohode aj pešo.

V Seville uvidíte hneď niekoľko nádherných a výnimočných miest:

 • rozprávkové námestie Plaza de España,
 • drevené architektonické dielo pripomínajúce huby – Las Setas De Sevilla,
 • najväčšiu katedrálu v Európe, kde má hrobku Krištof Colombus – Catedral de Santa María de la Sede,
 • palác, kde sa točili scény do seriálu Game of Thrones – Real Alcázar de Sevilla.

Detailnejšie info o tom, čo všetko by ste v Seville mali navštíviť aj s cenami vstupeniek a odporúčaním na nejaké dobré gastro nájdete čoskoro v samostatnom blogu (už je takmer ready).

Nestačilo?

Ak máte vrtuľu v zadku, tak si do svojho itineráru pridajte aj Cadiz, Cordóbu, Nerju, Tarifu a Caminito del Rey. Nižšie nájdete mapu 10 miest, ktoré sa v Andalúzii oplatí navštíviť. My si snáď čoskoro doplníme tento zoznam, všetko sme na prvýkrát nestihli.

ivalka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *