Skalnatá, neokukaná sedemstovka kúsok od Bratislavy

Skalnatá, neokukaná sedemstovka kúsok od Bratislavy

Skalnatá nie je takmer vôbec skalnatá, skôr trávnatá. Fakt netuším, prečo sa tak volá, ale na čare jej to rozhodne neuberá. Je to neokukaná malokarpatská sedemstovka (704 m. n. m) s panoramatickými výhľadmi na celé Karpaty a ešte trochu ďalej.

Z vrcholu Skalnatej uvidíte aj tri najvyššie kopce Malých Karpát – Záruby, Vápennú a Vysokú, ale aj rozhľadňu Veľká Homola.

Skalnatá
Skalnatá

Týči sa tam aj osamotený strom, ktorý priam volá „Odfoť si ma!“.

Skalnatá
Talentovanejší fotograf odfotí aj lepšie 🙂

Túra na Skalnatú nie je vôbec náročná, ale záverečné stúpanie tesne pod vrcholom vám dá nachvíľku celkom zabrať. Inak trasa vedie len do mierneho kopca, takže odporúčame aj turistom amatérom. Ten záverečný úsek nejako dáte 🙂

Skalnatá je vhodná aj na stanovačku, je tam niekoľko ohnísk aj terén prispôsobený na uloženie viacerých stanov. Západy a východy slnka sú tam vraj dosť pekné, takže stanovačka počas letných mesiacov môže byť super. Veď uznajte sami.

Zdroj: planetslovakia.sk
Skalnatá
Miesto na stany aj posedenie.


Ako sa dostať na Skalnatú?

My sme išli z parkoviska pri Zochovej Chate v Modre, čo je najrýchlejšia z 3 možných trás.
Dá sa ísť ešte zo sedla na Pezinskej Babe a z obce Kuchyňa – odtiaľ je ale trasa jednoznačne najdlhšia. Nižšie nájdete detailnejší návod.

1. Od Zochovej Chaty v Modre (1 hod 30 min)

Najprv idete po žltej a následne po červenej turistickej značke. Cesta trvá cca 1,5 hodiny. Tam aj späť je to teda celkom krátka, 3-4 hodinová túrička. Ak pôjdete ráno, na obed ste doma.

Počas cesty pôjdete cez Čermákovu lúku, veľmi pekné miesto na výbeh psov, detí ale aj chillovanie pri ohnisku. 😊 Sú tam aj nejaké prístrešky a prameň (vraj s pitnou vodou).

Na Čermákovej lúke je potrebné prejsť zo žltej na červenú značku v smere na Skalnatú. Buďte ostražití, lebo kúsok za Čermákovou lúkou treba ísť prudko doľava a nepokračovať po širokej lesnej ceste. Pri odbočke na Skalnatú by mala byť žltá odrazka ešte z pretekov Štefánik trail.

 

2. Z Pezinskej Baby (1 hod 45 min)

Druhou možnosťou ako ísť na Skalnatú, je z parkoviska v sedle Pezinská Baba červenou značkou po hrebeni. Cesta má 5.9 km a trvá asi 1:45 hod.


3. Z obce Kuchyňa (3 hod)

Posledná, a najdlhšia možnosť ako ísť na Skalnatú je z obce Kuchyňa. Celou obcou vedie zelená trusitická značka až na Čermákovu lúku a odtiaľ červenou ešte asi polhodinu na Skalnatú. Zaparkovať môžete v okolí vodnej nádrže Kuchyňa.

Ak vás zaujíma turistika v okolí Bratislavy, tu sú ďalšie tipy na kopce s peknými výhľadmi.


ivalka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *