Holíčsky zámok, veterný mlyn a „Stonehenge“

Holíčsky zámok, veterný mlyn a „Stonehenge“

Ak hľadáte tip na výlet z Bratislavy, odporúčame Holíč. Nájdete tu nielen Holíčsky zámok, ale aj veterný mlyn a slovenský Stonehenge. Varia tam skvelé pivko a máte to len hodinku autom z Bratislavy.

Ak sa ti nechce čítať, všetko je zdokumentované aj v našich storkách na Instagrame. Klikni sem a kukaj alebo čítaj ďalej.


Holíčsky zámok

Zámok v Holíči vznikol prestavbou zo stredovekého vodného hradu z 12. storočia, v 15. storočí bol objekt novo opevnený a po roku 1678 bol prestavaný doplnením o protiturecké hviezdicové opevnenie.

Do súčasnej podoby sa dostal po roku 1736, odkedy patril cisárskemu rodu Habsburgovcov. Tí ho využívali ako svoje letné sídlo. František Lotrinský, manžel Márie Terézie, dal zámok prestavať na trojposchodové trojkrídlové barokové sídlo so záhradami. Chodieval sem z Viedne veľmi často. Mal to na koni (len) šesť až osem hodín. Samotná Mária Terézia navštívila zámok dvadsať až tridsať krát.

výlet z bratislavy holíčsky zámok


Po rozpade Rakúsko-Uhorska v roku 1918 pripadol zámok novej Československej republike, ktorá tu zriadila meštiansku školu. Neskôr tam sídlilo učilište, vtedy zámok najviac utrpel. Vtedajší režim vôbec neriešil jeho historickú hodnotu.

Tak napríklad, niekdajšiu kaplnku učilište využívalo ako premietaciu sálu. Do steny oproti oltáru vysekali okienka na premietacie stroje. Premietalo sa na oltári, do ktorého bolo prívratné premietacie plátno.

Interiér zámku je naozaj v zlom stave, jedinou ako-tak zachovanou miestnosťou je Čínska sála. Bol to najreprezentatívnejsí priestor v zámku, kde Habsburgovci vodili návštevy. Okrem pôvodnej dubovej podlahy  sa zachovali aj lustre z benátskeho skla, zopár kusov nábytku a dve zrkadlá v pozlátených rámoch.

Zámok v Holíči je ten zámok, kde si bol kapitán spraviť svoj legendárny fotošúting. My sme sa si to uvedomili až príliš neskoro. Ak tam pôjdete, choďte si struhnúť pózičku ako Kapitán.

Holíčsky zámok

Ako sa tam dostať?

Do navigácie zadáte Holíčsky zámok a zaparkovať môžete zdarma v zámockom areáli, kúsok od vodnej priekopy.

Otváracie hodiny (Júl – August): Po – Ne: od 10:00 do 18:00 hod
Mimo letnú sezónu: Po – Pia: od 8:00 – 16:00 hod pre vopred ohlásené návštevy

Viac info tu.


Holíčsky Stonehenge

K pravému Stonehenge ešte asi chvíľku nepocestujeme, ale jeho slovenskú verziu si môžete ísť pozrieť do Holíča.

Odhaduje sa, že holíčske megality alebo menhiry tvorili pravekú svätyňu z doby bronzovej v priemere asi 60 metrov (menhir v bretónčine znamená dlhý kameň).

Objavili ich náhodou pri stavbe sídliska v roku 1988 a nebyť iniciatívneho etnológa, asi by všetky skončili v základoch holičských panelákov. Podarilo sa zachrániť aspoň 22 kameňov, ktoré umiestnili k mestskej galérii do tvaru slnečných hodín. Vraj najlepšie fungujú v období letného slnovratu.

výlet z bratislavy

Na megalitoch sú vraj aj rôzne rytiny. My sme objavili len rytinu kladiva na tom najvyššom, jedinom stojacom kameni.

Holíčsky Stonehenge je voľne prístupný, nájdete ho kúsok od Holičského zámku.

výlet z bratislavy - holíčske megality


Veterný mlyn

Ďalšie jedinečné miesto nájdete na okraji mesta v lesíku za strelnicou.

Veterný mlyn v Holíči je jediný zachovaný veterný mlyn na Slovensku. Je to tzv. holandský typ veterného mlynu, ktoré sa na Slovensku stavali v druhej polovici 19. storočia.
Holandský je preto, lebo jeho vrchná časť bola pôvodne otočná a prispôsobovala sa smeru vetra. Otočná strecha bola v roku 1926 nahradená tehlovou kupolou. Mlyn fungoval až do konca prvej svetovej vojny. Desiatky rokov potom chátral, až kým ho miestne poľovnícke združenie v 70. rokoch nezrekonštruovalo.

Odporúčame zaparkovať pri strelnici a odtiaľ to máte asi 10 minút pešo cez lesík. Pri mlyne sú aj stoly a lavice na posedenie a pekné výhľady na Holíč.


Kam ísť v Holíči jesť a piť?

Staviť sa môžete na dobré pivko a jedlo v pivovare Wywar. Ak máte chuť na tradičnejšiu kuchyňu, odporúčame Kolibu u Deda.


Holíč je super miesto na nenáročný denný výlet plný zaujímavých miest a fajného pivka. Ak máte čas, zastavte sa ešte pri kostolíku svätej Margity Antiochijskej v Kopčanoch.


Mohlo by vás zaujímať:

Ďalšia inšpirácia na výlety v okolí Bratislavy: Korzo Zálesie a Hniezdo Malinovo

ivalka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *