Muránska planina – 4 tipy, čo vidieť a ochutnať

Muránska planina – 4 tipy, čo vidieť a ochutnať

Nebudeme klamať, na Muránsku planinu sme išli hlavne kvôli syslíkom. Pekná príroda bola veľmi príjemný bonus. Okrem sysľov sme si užili aj epické výhľady z Hradu Muráň, ochutnali najlepšie buchty na Slovensku a omrkli nádherný areál ústavu na Prednej Hore, kde sa kedysi liečil aj Braňo Mojsej. Muránska planina má čo ponúknuť v každej oblasti. Tu sú naše tipy.

Pozor! Cesta medzi Muráňom a Prednou Horou je od júna 2020 zničená a na tejto trase sa viete presunúť len pešo alebo autom veľkou obkľukou cez Brezno alebo cez Revúcu.


1. Syslia Lúka

Ak ste náhodou o tomto rozkošnom mieste nepočuli, nerozumieme, ale sme radi, že vás s ním môžeme oboznámiť. Na Muránskej Planine je lúka plná sysľov, ktoré sa vami radi nechajú nakŕmiť.

Syslíky pochádzajú z Košického letiska, kde s nimi chceli urobiť krátky proces, keďže na letiskovú dráhu lákali dravé vtáky. A tie určite nechcete v motore vášho lietadla do Egypta.
Našťastie, nejakí dobrí ľudia syslíkom našli nový domov v Národnom parku Muránska planina, kde si spokojne žijú, napchávajú sa slnečnicou a pózujú turistom na Instagramy.

Syslia lúka, Muránska planina
Nesolenú slnečnicu pre sysle viete kúpiť na mieste, prípadne im doneste piškóty. Tie im chutia ešte viac.
Sysle, Muránska planina


Ako sa tam dostanete?


Autom len z Muráňa

Na Lúku plnú sysľov sa momentálne autom dostanete len z obce Muráň. Viete sa dostať až na parkovisko tesne pri sysľovisku. Proste choďte autom až dokým neuvidíte zábranu v strede cesty a hneď naľavo je vchod na parkovisko.


Pešo z Prednej Hory

Z Prednej hory sa viete dostať na Sysliu lúku pešo, za cca hodinu chôdze dole kopcom. Pri zastávke Predná hora, rázcestie sa vydáte po chvíľu po žltej a následne po ružovej turistickej značke.

My sme na Prednej hore bývali a preto sme si dali celý okruh pešo. Je to asi 14 km a trasa je takáto: Predná hora – Hrad Muráň – obec Muráň – Syslia lúka – Predná hora. Celá túra pohodovým tempom nám s dlhšími prestávkami trvala cca 6-7 hodín.


2. Hrad Muráň

Tretí najvyššie položený hrad na Slovensku (935 m.n.m.). Postavili ho ako kráľovský strážny hrad v 13. storočí na brale Cigánka. Dnes sú to už len ruiny a obvodové múry, ale z hradu si užijete nádherné výhľady na Muránsku planinu.

Hrad Muráň, Muránska Planina

V sedle pod hradom je chata Zámok, kde si viete dať fajn kapustnicu, pivko alebo kofolku.


Ako sa tam dostanete?

Muránsky hrad sa týči presne nad sysľou lúkou, ale priamo odtiaľ sa naň nedostanete.
Na hrad vedie niekoľko trás, z obce Muráň je mierne náročný náučný chodník vedúci popri červenej a modrej turistickej značke. Počas cesty uvidíte 14 informačných panelov, z ktorých sa dozviete o prírode Národného parku Muránska planina, ako aj o histórii Muránskeho hradu.

  • Pešo z obce Muráň asi 1:30 hodiny.
  • Pešo z Prednej hory po žltej značke asi 1:45 hod.
  • Autom na Veľkú lúku, odtiaľ (horáreň) pešo po modrej asi 45 min.3. Muránske buchty

Muránske buchty sú lokálna špecialita s ideálnym pomerom plnka vs. pečivo. Plnky tam je minimálne toľko koľko pečiva, tak ako by to malo byť vždy! Určite ich musíte ochutnať.

Tie najoriginálnejšie kúpite v malej predajni narohu križovatky v obci Muráň a zjesť ich môžete ísť do kaviarne za domom, prípadne si ich zobrať na cestu.

Jedna buchta stojí 1 €. My sme mali čučoriedkové, ríbezlové a makové. Čučoriedkové boli naj. Mávajú aj nutelové!

Muránske buchty, Muránska planina
Muránske buchty, Muránska planina4. Predná hora

Áno, to je to miesto, kde sa liečil aj Braňo Mojsej z alkoholizmu. Niekoľkokrát. A nečudujeme sa mu.
Isteže, nie je to sranda, ale v liečebni na Prednej Hore a jej areáli je to fakt pekné. My sme tam boli tiež ubytovaní, len nie v tej liečebni.

Kaštieľ na Prednej Hore.

Kaštieľ na Prednej Hore, momentálne budovu liečebne, dal postaviť bulharský cár Ferdinand Coburg. Bol vášnivý poľovník a Muránska Planina bola jeho srdcovka. V kaštieli, ktorý mal byť jeho zimným sídlom sa dnes liečia závislosti a v poľovníckom zámočku, kúsok od kaštieľa, je výstava o Ferdinandovom živote.

V areáli liečebne majú kopu miest na zahnanie času – ihriská na futbal, basket, petang, bežeckú dráhu, vonkajšiu telocvičňu, ale aj ohnisko. Tu si areál môžete pozrieť cez virtualnu 360° priehliadku.

A na foto dole vám Braňo Mojsej ukazuje, v ktorej izbičke býval.


Ubytovanie, Muránska Planina

Apartmány Planina

Bývali sme asi 5-10 minút pešo od kaštieľa a areálu liečebne Predná Hora. Na Sysliu lúku a Hrad Muráň to je asi 1 až 1,5 hodiny pešo.

Apartmány Planina je vlastne viacero chatiek s izbami a apartmánmi. My sme bývali v novšej budove v izbe Deluxe, čo bol za 55 EUR na noc/2 osoby super deal.

Fakt sa nám tam páčilo a za toto odporúčanie nič nedostaneme. Booknuť si ich viete na tomto webe alebo cez Booking.

Na tejto izbe sme bývali. Má aj veľký balkón.

Hneď vedľa je aj Rekreačný areál Predná hora, pozostávajúci z hotela, reštaurácie s pivovarom a (vraj) super wellnessom – neboli sme.

Boli sme v reštaurácii a máme veľmi zlý zážitok. Ja som dostala teplé, vyprchané pivo (objednala som si ich špeciál) a najhorší a najmastnejší langoš v živote. Vlastne to ani langoš nebol, iba veľmi hutný, mastný kus cesta. Kubova pizza bola veľmi priemerná, pravdepodobne polotovarová. Pivo mal našťastie studené a čerstvo načapované.

Blbá správa je, že je to v okolí jediná možnosť stravy, takže si možno radšej navarte si na apartmáne alebo bežte na jedlo niekde do Muránskej Huty. Alebo skúste z ich menu niečo iné.


Muránska planina, ešte sa uvidíme!

Za dva dni na Muránskej Planine sme stihli tie najlepšie (aj najhoršie) gastro zážitky, videli sysle, hrad, kaštieľ a kopu krásnej prírody. Nevideli sme ale divoké kone a ešte je tam pár kopcov, na ktoré sa da vyškriabať, takže see you soon, Planina.


Viac inšpirácii na zážitkami nabité výlety po Slovensku nájdete tu.


ivalka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *