Dovolenka v Thajsku – 10 vecí, ktoré nás prekvapili

Dovolenka v Thajsku  – 10 vecí, ktoré nás prekvapili

Máme za sebou prvých 10 dní nášho putovania po Thajsku a je teda načase podeliť sa s vami o najdôležitejšiu informáciu – Endiex sme (zatiaľ) nepotrebovali 🙂 Prvá dovolenka v Thajsku nás ale prekvapila aj tak.

Jeme výhradne na ulici, síce nepijeme vodu z vodovodu, ale ten ľad, čo dávajú do mango smoothies asi nebude úplne košér.

Napriek tomu je naša črevná mikroflóra v poriadku, takže strašidelné príbehy o faraónových budhových pomstách sa nepotvrdili.

Čerstvý mango juice s ľadom dostanete v Thajsku za 40 až 70 bátov, čo je asi 2 - 2,5 eura. Dovolenka v Thajsku.

Zjedli, videli a zažili sme toho už dosť veľa a kedže články s nadpismi „TOP 10 vecí, ktoré…“ sú populárne a dobre sa čítajú, tu je 10 vecí, ktoré nás najviac prekvapili:

1. Takmer nikto nevie poriadne po anglicky.

Čakali sme, že v krajine s takým masívnym turizmom budú mať ľudia (alebo aspoň ľudia pracujúci v službách) dobrú angličtinu. Nie je to tak a väčšina ľudí má buď veľmi slabú alebo žiadnu angličtinu. Takmer vždy sa však dá nejako dohovoriť. Thajci sú veľmi milí a snažia sa vyhovieť.

2. Použitý toaleťák patrí do koša.

Miestna kanalizácia, najmä na ostrovoch, nezvládne ak po potrebe hodíte toaleťák do záchoda. Ale našťastie (!) majú všade pri záchode sprchovaciu pištolku (voláme ju Aperol Spritz), ktorou sa môžete vyšpricovať a toaleťák vlastne ani nepotrebujete. Možno len na nejaké dokončovacie práce.

Thai butt gun, Dovolenka v Thajsku

3. Jazdí sa tu na opačnej strane.

Toto sme vedeli, ale aj tak to vždy spočiatku prekvapí. Kubo si raz skoro sadol šoférovi na kolená, a aj keď sme tu už 10 dní, vždy sa pozrie na opačnú stranu cesty 🙂
Naľavo sa tu jazdí kvôli tomu, že Británia bola prvý obchodný partner, od ktorého kupovali autá a už im to tak ostalo. Niečo ako, keď ti v detstve hovoria, aby si neškúlil, lebo ti to tak ostane 😀

4. Veľmi prísne fajčiarske pravidlá.

Mysleli sme si, že v Ázii si ľudia veselo vypaľujú zobáky. Nie je to tak. Existuje veľa miest, kde je prísne zakázané fajčiť a hrozí vám pokuta, ak to porušíte. Nám sa kvôli tomu dovolenka v Thajsku trochu predražila (viac v tomto blogu) 😊. Je to väčšinou okolo pamiatok, vo všetkých mestských a prírodných parkoch, pred potravinami a podobne.

5. Nemajú tu syry ☹

Z tohto som konsternovaná najmä ja a začínam sa modliť k bohu syra nech mi zošle aspoň nejaký ementál. Akože, neviem čo som čakala, ale to, že na hotelových raňajkách ani v potravinách nezoženiem syr, to teda nie. Jediný bežne dostupný syr je ten taký plátkový toastový, čo vlastne ani syr nie je. Vidím to na syrové fondue vnútrožilne, keď prídeme domov. Je to také zlé, že sme včera na trhu obaja pokukovali po vyprážanom tofu!

via GIPHY

6. Exotické zvieratká uvidíš aj v meste.

Na to, aby ste videli kobru kráľovskú nemusíte chodiť do divočiny. My sme videli jednu mŕtvu (vďakabohu!) kúsok od nášho hotela v Ao Nang.

Snakes sign, Thailand, Hady a dovolenka v Thajsku,

7. Je tu veľa reggae barov

Aj keď Thajsko má prísne protidrogovézákony. Na juhu Thajska a na ostrovoch až také prísne zákony neplatia… If you know, what I mean 🙂

8. Polievka na raňajky.

Bežné raňajkové menu v hoteli obsahuje kurací vývar alebo iné, poďla nášho vnímania, hlavné jedlo. Polievkové stánky sú aj medzi prvými stánkami, ktoré ráno otvárajú. V Bangkoku o siedmej ráno to blo naše prvé jedlo v Thajsku vôbec.

9. V akomkoľvek pouličnom stánku alebo reštaurácii ti spravia špičkové jedlo.

Ulica je miesto, kde sa žije a deje všetko. Väčšina reštaurácii, v ktorých sme jedli nemalo ani strechu, nieto ešte steny. Typický thajský streedfood pozostáva zo stolov na prípravu jedla, prenosných chladiacich boxov, plynových varičov, panvíc, plastových riadov, stolov a stoličiek. Phong Nam na Miletičke budeme odteraz vnímať cez úplne novú optiku 🙂

Pananh curry, jedlo v Thajsku

10. Riadia to tu ženy.

Ženy sú podľa nášho vnímania tie, čo to tu vedú. Sú to šikovné biznismenky a usmerňujú svojich mužov. Niekoľkokrát sme boli svedkami toho, ako sa muž musel ísť spýtať ženy na súhlas alebo fináne rozhodnutie. Myslíte, že to tí západní muži, ktorí si sem prídu hľadať nevesty, tušia? Asi ťažko.

Dúfame, že vďaka nášmu zoznamu bude vaša prvá dovolenka v Thajsku o čosi príjemnejšia. Pozrite aj ďalšie články o našej ceste po Thajsku, kde dávame tipy, čo sa oplatí pozrieť a ako sa tam za rozumnú cenu dostať.

Čítaj ďalší blog:

https://www.natripe.sk/v-bangkoku-sa-nam-stalo-vsetko/

ivalka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *